Αποκλεισμός με βαριά ήττα για την ΚΑΕ Τρίκαλα

Με απουσίες έπαιξε η ομάδα των Τρικάλων και γνώρισε βαριά ήττα απ’  τον Φάρο Κερατσινίου( 82-67) που  έβγαλε την ομάδα από το θεσμό του κυπέλλου.

timthumb.php_2

Με απουσίες έπαιξε η ομάδα των Τρικάλων και γνώρισε βαριά ήττα  από  τον Φάρο Κερατσινίου( 82-67) , η οποία   έβγαλε την ομάδα από το θεσμό του κυπέλλου.
Ο αντίπαλος παίζει στην Α2, αλλά στο παρκέ έδειξε διάθεση και έκανε την έκπληξη, ενώ στο ρόστερ έχει πολλούς και ικανούς παίκτες με μεγάλη εμπειρία στην Α1.Στον αγώνα η  ομάδα του Ανδρέα Πολέμη κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα Τρίκαλα αντέδρασαν στη συνέχεια και κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι.

Ο Φάρος ξεκίνησε με σκληρή άμυνα  (6-0), και έκλεισε το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 19-11. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι  με πρωταγωνιστή τον Λιακόπουλο, έφεραν την διαφορά στο +13 (31-18), και το ημίχρονο πήγε στο  41-34. Στην επανάληψη , η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έβγαλε αντίδραση ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε μπροστά  με καλάθι του Τσιάρα στο 24΄(41-42)

Από το σημείο αυτό και μετά η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι  μέχρι το το 34′ (61-61). Ωστόσο στη συνέχεια στο πο κρίσμο κομμάτι του αγώνα   οι Σκορδίλης και Παπαμακάριος βοήθησαν τον Φάρο να τρέξει ένα επιμέρους σερί 16-4 και με δυο βολές του Μπατή να ανεβάσει την διαφορά στο +12 (77-65) στο 39’ οπότε τέλειωσε επί της ουσίας το ματς

Δεκάλεπτα: 19-11, 41-34(ημίχρονο), 54-56, 82-67
ΦΑΡΟΣ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3(1), Καράμπουλας 5, Μπατής 6(2), Πετροδημόπουλος 8, Λιακόπουλος 15(2), Αγγελόπουλος 5(1), Κομποδιέτας 11(2), Κατούφας, Κακιούζης 10, Παπαμακάριος 15(4), Σκορδίλης 4.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Soko 6, Τσιλούλης, Τσιάρας 11(3), Καλογιαννίδης, Conger 16(2), Κουκουλάς 2, Vilhsalmsson 11(3), Robinson 9(1), Teague 12, Βαρυτιμιάδης.