Λύτρωση στο 120’ και άνοδος για Δενδροχώρι!!!

Η ομάδα του Δενδροχωρίου ήταν η μεγάλη νικήτρια του Μπαράζ ανόδου. Κέριδισε τις Καρυές με γκολ στο 120′

IMG_7367

Όσα δεν έβγαλε ένα ολόκληρο ενενηντάλεπτο και όσα δεν βγήκαν από τον  έξτρα χρόνο, ήρθαν στο φινάλε της παράτασης! Με γκολ του Ευθυμίου στο 120’ του αγώνα Μπαράζ, ο ΑΟ Δενδροχωρίου έκαμψε την αντίσταση της Νίκης Καρυών επιβλήθηκε με 1-0 και πανηγύρισε την άνοδό του στην Α Ερασιτεχνική του νομού μας

Το μπαράζ κρίθηκε αναγκαίο μετά την απόσυρση και διάλυση της Σαρακίνας και βάση κανονισμού την κενή θέση διεκδίκησαν οι ομάδες που τερμάτισαν τρίτες στους δύο ομίλους της Α1 Ερασιτεχνικής. Έτσι , μέσα στην κάψα του Αυγούστου ΑΟ Δενδροχωρίου και Νίκη Καρυών μαζεύτηκαν έκαναν 2-3 προπονήσεις και βγήκαν στο γήπεδο να διεκδικήσουν την δεύτερη ευκαιρία ανόδου

Πάνω από 400 Τρικαλινοί (φίλοι των δύο ομάδων, αλλά και πολλοί ουδέτεροι) βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο του Φλαμουλίου για να παρακολουθήσουν την μάχη των δύο ομάδων στο κρίσιμο Μπαράζ ανόδου

Ο αγώνας φυσικά δεν θα μπορούσε να πιάσει τον συνηθισμένο ρυθμό αφού και τα δύο συγκροτήματα είναι σε στάδιο προσαρμογής και εκκίνησης της νέας προετοιμασίας,. Παρ όλα τούτα όμως είχε φάσεις και  έβγαλε μερικές καλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές

Πιο κοντά στο γκολ πάντως έφτασε η ομάδα του Δενδροχωρίου που στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης  είχε δοκάρι σε σέντρα γέμισμα του Μαράβα, ενώ από την πλευρά των Καρυών δημιουργήθηκαν ρήγματα και έγιναν μερικά βιαστικά σουτ από Μαργαριτόπουλο (στο 5’)  και Mπαρούτα (στο 11) που δεν βρήκαν στόχο

Καλή ευκαιρία για γκολ είχαν οι Δενδροχωρίτες στο 22’ όταν ο Τσιγάρας βγήκε σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ των Καρυών που απέκρουσε σε κόρνερ Το ημίχρονο έκελισε με ένα ακόμα σουτ αυτή τη φορά από τον Ζήση των Καρυών που απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του ΑΟΔ ενώ λίγο πριν την εκπνοή του α μέρους προέκυψε και ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων

Με την έναρξη της επανάληψης στο 47’ μετά από γέμισμα του Τσιγάρα, ο Μάκης , ο Αγγελόπουλος έπιασε  κεφαλιά, αλλά αστόχησε για λίγα εκατοστά ενώ στο 58 ένα ακόμα μακρινό του Παπαναγιώτου των Καρυών δεν βρήκε στόχο. Από κει και μετά; Για ένα περίπου εικοσάλεπτο ταλαιπωρήθηκε η μπάλα, οι δύο ομάδες έχασαν κάθε ίχνος ζωντάνιας οι ποδοσφαιριστές κινούνταν πλέον πολύ πιο αργά μέσα στο γήπεδο και έτσι μέχρι το 80 δεν βγήκαν αξιόλογες φάσεις. Ωστόσο όσα δεν έγιναν στα 90 λεπτά , πήγαν να…γίνουν στις καθυστερήσεις του ματς όταν οι Καρυές άγγιξαν το γκολ της νίκης αλλά δεν το πέτυχαν αφού ο Τζερεμές παρ ότι βγήκε φάτσα με την αντίπαλη εστία , αστόχησε στέλνοντας την μπάλααουτ

Η  ροή της παράτασης και το γκολ

Με την έναρξη της παράτασης το Δενδροχώρι άγγιξε το γκολ σε φάση του Τάτσιου, όμως ο Μαγγάτος κράτησε ανέπαφη την εστία του σώζοντας  την διαφαινόμενη ως βέβαιη παραβίαση. Στο 95 άλλαξαν οι ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Καραίσκος των Καρυών. Για την αποβολή υπήρξαν έντονες αντιδράσεις από τους ανθρώπους των Καρυών. Στο φινάλε του α μέρους της παράτασης το Δενδροχώρι είχε και άλλη μεγάλη ευκαιρία , όμως και πάλι ο Μαγγάτος απέκρουσε κεφαλιά του Τατσιου και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Από το  107  η Νίκη έμεινε με 9 παίκτες αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη και ο  Π.Καραισκος . Στη συνέχεια το  Δενδροχώρι κυνήγησε με πείσμα το γκολ, έκλεισε τους αντιπάλους του στην περιοχή,  όμως και πάλι ο Μαγγάτος κατέβασε ρολά σε νέα προσπάθεια του Τατσιου

Η λύτρωση τελικά για τους Δενδροχωρίτες ήρθε στο 120 του αγώνα και τότε ο Μπαρούτας με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-0 σκορ με το οποίο οι πράσινοι πήραν τη νίκη και καπάρωσαν το εισιτήριο ανόδου στη μεγάλη κατηγορία

Καρυές: Μαγγάτος, Ζήσης, Μπαρκονίκος, Π. Καραίσκος, Δ. Καραίσκος, Γαιτάνας (91’ Σαπουνάς), Πάτρας, Παπαθανασίου, Πλαβογιώργος (68’ Τζερεμές), Μαργαριτόπουλος, Γραμματικός (58’ Ρούντος).
Δενδροχώρι: Σκουλής, Μαράβας, Μπακάλης (50’ Τσεκούρας), Γκέκας, Μουρίκης, Αγγελόπουλος, Παπακώστας,Ευθυμίου, Τάτσιος, Μπαρούτας, Τσιγάρας (106’ Μπακάλης).