H Αγία Μονή πήρε το ντέρμπι και παει για τίτλο

DSCF4254

Nτέρμπι κορυφής με …άρωμα τίτλου είχε η εμβόλιμη αγωνιστική δράση του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος Β Ερασιτεχνικής κατηγορίας του νομού μας

Αγία Μονή και Κεφαλόβρυσο είχαν ένα ξεχασμένο υπόλοιπο από την 8η στροφή του πρωταθλήματος και το ξεχρέωσαν το απόγευμα της Πέμπτης

Το ντέρμπι κορυφής του 2ου Ομίλου έδωσε κίνητρο όχι μόνο  για τους παίκτες των δύο ομάδων αλλά και για  αρκετούς φίλους του Ερασιτεχνικού που βρέθηκαν το απόγευμα της Πέμπτης στη σίτα της Αγίας Μονής για να παρακολουθήσουν αυτή τη δυνατή  κόντρα, βγάζοντας  έτσι και μια ξεχωριστή νότα στην κρίσιμη αναμέτρηση των δύο σωματείων

Την πλειοψηφία βέβαια των φιλάθλων είχε με το μέρος του ο ιστορικός Αρης Αγίας Μονής που  μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο πήρε προβάδισμα ανοίγοντας το σκορ με ένα απ ευθείας χτύπημα φάουλ του Αντωνόπουλου που αιφνιδίασε τον γκολκίπερ του Κεφαλοβρύσου. Το 1-0 πανηγυρίστηκε δεόντως από τους παίκτες και τους φίλους του Άρη, όμως το 2-0 έδωσε αέρα νίκης στο σωματείο της Αγίας Μονής. Στο 41ο λεπτό του αγώνα αυτή τη φορά δράστης και σκόρερ ήταν ο Κρούπης που από το ύψος της περιοχής του Κεφαλοβρύσου δοκίμασε το πόδι του σημάδεψε εστία και πέτυχε το 2-0 βάζοντας μαξιλαράκι ασφαλείας για την ομάδα του στο β’ ημίχρονο.

DSCF4243

Ο Άρης Αγίας Μονής όπως παρατάχθηκε στο ντέρμπι

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Κεφαλοβρύσου προσπάθησαν να βγάλουν τη δική τους αντίδραση, βγήκαν πιο ψηλά κυριάρχησαν αρχικά στις μάχες της μεσαίας γραμμής έψαξαν τις ευκαιρίες τους όμως δεν απείλησαν παρά μόνο σε 1-2 περιπτώσεις από τις οποίες πάντως δεν άλλαξε το σκορ του αγώνα

Η πιο σημαντική ευκαιρία των φιλοξενούμενων προέκυψε στο 64’ όταν ο Γκουλιόπουλος βγήκε σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την ευακιρία ενώ στη συνέχεια η υπεροχή του ΑΟΚ πέρασε ανεκμετάλλευτη. Από την άλλη οι Αγιαμονιώτες έπαιξαν με έξυπνη τακτική περίμεναν τους αντιπάλους πιο πίσω και έψαχναν ευκαιρίες αντεπιθέσεων για να καθαρίσουν το παιχνίδι. Είχαν κι αυτοί δυο σημαντικές ευκαιρίες με τους  Τζερεμέ (στο 81) και Κατσιμάνη στο 85’ όμως το σκορ δεν άλλαξε. Η Αγία Μονή πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι του ομίλου και έμεινε μόνη πρωτη στην κορυφή του 2ου ομίλου.