Νίκη Πρόδρομου, γκρίνια από τον Κόζιακα Αποτελέσματα

Ο Πρόδρομος νικητής στο ντέρμπι του 2ου ομίλου , κέρδισε 2-1 τον Κόζιακα που «φωνάζει»  για πέναλτι το οποίο δεν δόθηκε

Λίγο απ όλα είχε το ντέρμπι των γειτόνων του Κόζιακα που επισκίασε την δράση του 2ου ομίλου κι έφερε αλλαγή δεδομένων στην μάχη της ανόδου. Νικητής με συναρπαστικό τρόπο αναδείχθηκε τελικά ο Πρόδρομος που κατάφερε να βρει τα κατάλληλα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσει το ματς την ώρα που οι φιλοξενούμενοι του Γοργογυρίου πίστευαν πως θα μπορούσαν να καθαρίσουν το ματς και προφανώς ίσως μαζί  και την άνοδο στην Α’ κατηγορία του νομού μας.

Πρωταγωνιστής στο ντέρμπι έγινε πάντως και ο διαιτητής της αναμέτρησης κ Αρετόπουλος μιας και μπήκε στο μάτι του κυκλώνα από μια απόφαση που σηκώνει μεγάλη συζήτηση για το αν τελικά  ήταν ορθή ή αν αδίκησε τους φιλοξενούμενους. Ήταν μάλιστα φάση καθοριστική όταν το ντέρμπι ακροβατούσε στο 1-1 και έφερε παραπονούμενους του παίκτες του «Κόζιακα» που ζήτησαν πέναλτι σε πέσιμο του Αναστασίου μέσα στην περιοχή του προδρόμου. Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή… Και η αρχή στο ντέρμπι των σωματείων του Κόζιακα έγινε με το γκολ που σημείωσε στο α ημίχρονο ο Αναστασίου βάζοντας μπροστά την ομάδα του Γοργογυρίου. Το 0-1 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα του α΄ ημιχρόνου, όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι  μπήκαν αποφασισμένοι να φέρουν τούμπα το ματς. Αρχικά έφτασαν στην ισοφάριση με το γκολ που σημείωσε (με κεφαλιά ) ο Γκαραγκάνης και στη συνέχεια πήραν τα πάνω τους αφού όμως πρωτα γλίτωσαν από μια δύσκολη αμφισβητούμενη φάση. Ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο σε κόντρα επίθεση του Κόζιακα ο Αναστασίου βγήκε σε θέση βολής μόνος απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ , είχε επαφή μαζί του έπεσε και  από αυτή τη φάση δεν πήρε τίποτα αφού ο κ Αρετόπουλος δεν είδε παράβαση. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν όμως το ματς είχε ακόμα πιο σκληρή συνέχεια γι αυτούς αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πρόδρομος ξαναχτύπησε και πέτυχε την ολική ανατροπή με το γκολ του Δημόπουλου που διαμόρφωσε το τελικό 2-1

Εκτός  από το ντέρμπι πάντως αξίζει να σημειώσουμε τη νίκη που έγραψε το Ελευθεροχώρι (0-4 στη Φωτάδα) ενώ άνετο τρίποντο πήρε και η ομάδα του Δεδροχωρίου συντρίβοντας μάλιστα με το ευρύ  5-0 τα Ανταλλαξιμα