Αξίζουν το χειροκρότημα, ένα βήμα από την παραμονή

Τα Τρίκαλα πανηγυρίζουν, η πόλη θα έχει και πάλι συμμετοχή στο κορυφαίο πρωτάθλημα Μποσκετ της χώρας μας αφού η νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών φέρνει την ομάδα στο στόχο της

8f7d6c8db18bec44abef1012735de961_XL

Την πιο σπουδαία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχαν οι παίκτες της ΚΑΕ Τρίκαλα, καθώς επικράτησαν 83-70 του Απόλλωνα Πατρών και έκαναν το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία του Ελληνικού Μπάσκετ

Οι κυανέρυθροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο, ωστόσο οι Αχαιοί προσπάθησαν στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου για την τελική αντεπίθεση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη είχε έναν καταπληκτικό Ίνγκραμ που σταμάτησε στους 24 πόντους, την ώρα που το συγκρότημα του Βετούλα έδειξε να… σκέφτεται από τώρα τον τελικό του Κυπέλλου κι έτσι δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς στα Τρίκαλα.

Παρόλα αυτά, ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται 23-21 των Τρικάλων. ωστόσο, οι κυανέρυθροι  βελτίωσαν την άμυνά τους και κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το παιχνίδι με τη λήξη του ημιχρόνου (42-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα ήταν πολύ καλύτερα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με τον κόσμο για άλλη μια φορά να βοηθά την ομάδα στο να βρει ρυθμό και να μπει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα (66-58). Ο Απόλλων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, έφτασε κοντά στο να πάρει και το προβάδισμα, όμως, τα Τρίκαλα δεν είχαν… διάθεση για δώρα κι έτσι πήραν τη σημαντική νίκη με το τελικό 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 42-42, 66-58, 83-70

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 24, Νικολόπουλος 6, Τρέισι, Χάρις 15, Τσούπκοβιτς 2, Πάνος 12, Σπανός, Ματαλόν, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης, Αλεξάντερ 12, Χολ 12

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 3, Αργυρόπουλος 11, Γκάλογουεϊ 4, Πεν 20, Φιτζπάτρικ 11, Αντωνάκης, Μπατής, Ελ-Αμίν 21, Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφόρας, Κούτρας