Δεν μπόρεσε ο ΠΑΟ στην έδρα της Μακαμπι

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα πολλά λάθη του στη τελευταία περίοδο και ηττήθηκε από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 73-70

3348-650x357

Η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη έξω από τα 6,75 με 12/33 προσπάθειες, αλλά κράτησε το πλεονέκτημα απέναντι στους Ισραηλινούς σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς είχε κερδίσει με 83-76 στην Αθήνα.

Η απελπιστική αστοχία στα σουτ τριών πόντων και οι κακές επιλογές στην επίθεση που έδωσαν στους Ισραηλινούς τη δυνατότητα του εύκολου καλαθιού στον αιφνιδιασμού, ήταν οι βασικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο. Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι (6-8, 5’) παίρνοντας πόντους από τον Τζέιμς Γκιστ, αλλά πλήρωσε το εύκολο λάθος. Η Μακαμπι απάντησε με 8-0 σερί, προηγήθηκε με 14-8 (7’), για να απαντήσουν οι «πράσινοι» με δικό τους σερί χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 14-16 (8’). Εκεί, τους έκανε ζημιά ο Κοέν που σημείωσε έξι συνεχόμενους πόντους και ήταν ο βασικός πρωταγωνιστής στην αντεπίθεση των Ισραηλινών. Προηγήθηκαν με 22-17 στο τέλος του δεκαλέπτου, αλλά και με 26-17 (11’).

Η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα (30-21, 14’) καθώς μέχρι εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός είχε 1/11 προσπάθειες τριών πόντων, ενώ η Μακάμπι χτυπούσε και στο ανοιχτό γήπεδο. Γιάνκοβιτς και Παππάς έδωσαν λύσεις από μακρινή απόσταση, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μάζεψε τη διαφορά στα επίπεδα των πέντε πόντων (32-27, 16’), αλλά ένα 6-0 σερί από τους γηπεδούχους την εκτόξευσε στο +11 (38-27, 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-30 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Γιάνκοβιτς, αλλά συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 4/18 στο πρώτο μέρος.

Τα τρίποντα του Γιάνκοβιτς κι ένα καλάθι από τον Διαμαντίδη οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση… ενός σουτ (41-38, 22’) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» σούταραν με καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στο 3οδεκάλεπτο (5/9 τριπ.), είχαν υπομονή στην επίθεση αποφεύγοντας το λάθος, αμυντικά όμως δεν κατάφερε να περιορίσει τον Τζέρεμι Πάργκο. Ένα τρίποντο από τον Παππά διαμόρφωσε μάλιστα το 54-52 που ήταν το σκορ της 3ηςπεριόδου.

Η πίεση του αποτελέσματος οδήγησε τις δύο ομάδες σε διαδοχικά λάθη στη τελευταία περίοδο και οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν (57-55, 33’). Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε δύο φθηνά λάθη και η Μακάμπι βρήκε την ευκαιρία να πετύχει πόντους στο ανοιχτό γήπεδο ξεφεύγοντας με 64-58 (35’), αλλά μέσα σε 40 δευτερόλεπτα και με 5-0 σερί μείωσε σε 64-63. Ωστόσο, τα πολλά λάθη σε συνδυασμό με τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στοίχισαν στην ελληνική ομάδα. Η Μακάμπι ξέφυγε με 68-63 και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-17, 38-30, 54-52, 73-70

ΜΑΚΑΜΠΙ(Γκούντες): Πάργκο 16(1), Χέινς 2, Σμιθ 7(1), Ραντλ 6, Λίνχαρτ 4, Τάιους 10, Κοέν 8(1), Οχαγιόν 10(2), Αλεξάντερ 10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5(1), Μποχωρίδης 3(1), Γιάνκοβιτς 16(4), Φώτσης 8(2), Παππάς 15(2), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 9(2), Γκιστ 12, Μπατίστα 2, Μπλουμς, Λαουάλ