Η ΑΕΚ νικήτρια στο ντέρμπι- Ιστορική νίκη για τον Ήφαιστο

Η ομάδα της Λήμνου πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Α1

Παίζοντας καλά για κάτι παραπάνω από 35 λεπτά, η ΑΕΚ επικράτησε με 91-71 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και για το πρωτάθλημα, διακόπτοντας το αρνητικό της σερί. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 18 πόντους. Η εμφάνιση της Ένωσης άφησε ευχαριστημένο τον Λούκα Μπάνκι καθώς οι ήττες από Περιστέρι και Χάποελ Ιερουσαλήμ είχαν πληγώσει τον εγωισμό της ομάδας του.

Την πρώτη του νίκη στην Α1 κατηγορία πήρε ο Ήφαιστος που επικράτησε με σκορ 86-64 του Πανιωνίου στη Λήμνο.

Στο κατάμεστο κλειστό «Ν. Σαμαράς» λοιπόν η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου βρήκε τις λύσεις που έψαχνε το δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενη τις λίγες εναλλακτικές λύσεις των «κυανέρυθρων» κατάφερε να πάρει μια άνετη νίκη.

Οι νησιώτες είχαν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από τους αντιπάλους τους και προσπαθούσαν με τρίποντα να βρουν τη λύση απέναντι στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους.

Ετσι η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (68-48 στο 32’) με τον Ηφαιστο να παίρνει την πρώτη του νίκη στην Α1 κατηγορία με το τελικό 86-64.

Από τους νησιώτες καλύτεροι παίκτες ήταν οι Φριμάνις, Μπρέιζελτον και Σμιθ, ενώ για τον Πανιώνιο, που όσο κρατούσαν οι δυνάμεις του ήταν ανταγωνιστικός διακρίθηκαν οι Μπράουν και Μπέρι.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 41-38, 65-48, 86-64

Ήφαιστος Λήμνου-Πανιώνιος 86-64
Ρέθυμνο-Λαύριο 72-77
Προμηθέας Πάτρας-Περιστέρι 73-76
Χολαργός-Κολοσσός 74-60
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 91-71
Άρης-Παναθηναϊκός 70-84