Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » ΜΠΑΣΚΕΤ » Οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στο Basketball Champions League

Οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στο Basketball Champions League

Οι όμιλοι των ελληνικών ομάδων και τα προκριματικά του Άρη

Μπάμπεργκ (Γερμανία), Νίμπουρκ (Τσεχία), Ντιζόν (Γαλλία), Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ), Φουενλαμπράδα (Ισπανία), Εσκισεχίρ (Τουρκία) και ο νικητής 22 θα είναι οι αντίπαλοι της κατόχου του τροπαίου ΑΕΚ στον Γ` Όμιλο της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, όπως προέκυψε από την κλήρωση που έγινε σήμερα (11/7).

Ο ΠΑΟΚ στον Β` όμιλο θ` αντιμετωπίσει τις Βενέτσια (Ιταλία), Τενερίφη (Ισπανία), Οπάβα (Τσεχία), Χάποελ Χολόν (Ισραήλ), Βόνη (Γερμανία), νικητής 20 και το νικητής 19 από τα προκριματικά.

Ακόμη ο Προμηθέας Πατρών θα έχει αντιπάλους στον Δ` Όμιλο τις Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία), Μπεσίκτας (Τουρκία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία), Ολίμπια Λουμπλιάνα (Σλοβενία), Οστάνδη (Βέλγιο) και το νικητή 24 από τα προκριματικά.

Ο Άρης κληρώθηκε να αντιμετωπίσει τη Ντιναμό Τιφλίδας στον α` Προκριματικό γύρο.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην πρωτεύουσα της Γεωργίας στις 20 Σεπτεμβρίου και ο επαναληπτικός στο «Nick Galis Hall» στις 22 του ίδιου μήνα. Σε περίπτωση πρόκρισης, ο Άρης θ` αναμετρηθεί στο β` προκριματικό γύρο με το νικητή της αναμέτρησης Πόρτο (Πορτογαλία)-Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία), έχοντας μάλιστα το πλεονέκτημα έδρας.

Εφόσον καταφέρει να πάρει την πρόκριση και από τον β` προκριματικό γύρο, τότε θα αντιμετωπίσει την τσεχική Παρτούμπιτσε (πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη), η οποία κατέλαβε την 3η θέση στο περυσινό πρωτάθλημα της χώρας της.

Εάν ο Άρης καταφέρει να περάσει στη φάση των ομίλων, τότε θα ενσωματωθεί στον Α` με αντιπάλους τις Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία), Μπάνβιτ (Τουρκία), Αβελίνο (Ιταλία), Βέντσπιλς (Λετονία), Άνβιλ (Πολωνία), Λε Μαν (Γαλλία) και νικητής 21 από τα προκριματικά.

Οι κληρώσεις:
Πρώτος προκριματικός γύρος (20/9-22/9)
1. Λέστερ (Μ. Βρετανία)-Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)
2. Φρίμπουργκ Ολιμπίκ (Ελβετία)-Άβτοντορ Σάρατοφ (Ρωσία)
3. ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Αντβέρπ (Βέλγιο)
4. Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Άρης
5. Νόρκεπινγκ Ντόλφινς (Σουηδία)-Εστουντιάντες (Ισπανία)
6. Κάρχου (Φινλανδία)-Οραντέα (Ρουμανία)
7. Καντού (Ιταλία)-Σζολνόκι Ολάι (Ουγγαρία)
8. Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ)- Σαρλερουά (Βέλγιο)
9. Σιαουλιάι (Λιθουανία)-Λουκόιλ (Βουλγαρία)
10. Τορούν (Πολωνία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
11. Πόρτο (Πορτογαλία)-Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)
12. Πρίστινα (Κόσοβο)-Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)

Δεύτερος προκριματικός γύρος (25/9-28/9)
13. Νικητής 7-Νικητής 3

14. Νικητής 10-Νικητής 5
15. Νικητής 9-Νικητής 6
16. Νικητής 8-Νικητής 1
17. Νικητής 11-Νικητής 4
18. Νικητής 12-Νικητής 2

Τρίτος προκριματικός γύρος (1/10-4/10):
19. Νικητής 18-Σακάρια (Τουρκία)
20. Νικητής 15-Ναντέρ (Γαλλία)
21. Νικητής 16-Μούρθια (Ισπανία)
22. Νικητής 13-Λιετκαμπέλις (Λιθουανία)
23. Νικητής 17-Παρντουμπίτσε (Τσεχία)
24. Νικητής 14-Μπαϊρόιτ (Γερμανία)

Φάση Ομίλων

Α` Όμιλος: Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία), Μπάνβιτ (Τουρκία), Αβελίνο (Ιταλία), Βέντσπιλς (Λετονία), Άνβιλ (Πολωνία), Λε Μαν (Γαλλία), Νικητής 21, Νικητής 23
Β` Όμιλος: ΠΑΟΚ, Βενέτσια (Ιταλία), Τενερίφη (Ισπανία), Οπάβα (Τσεχία), Χάποελ Χολόν (Ισραήλ), Βόνη (Γερμανία), Νικητής 20, Νικητής 19
Γ` Όμιλος: ΑΕΚ, Μπάμπεργκ (Γερμανία), Νίμπουρκ (Τσεχία), Ντιζόν (Γαλλία), Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ), Φουενλαμπράδα (Ισπανία), Εσκισεχίρ (Τουρκία), Νικητής 22
Δ` Όμιλος: Προμηθέας Πατρών, Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία), Μπεσίκτας (Τουρκία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία), Ολίμπια Λουμπλιάνα (Σλοβενία), Οστάνδη (Βέλγιο), Νικητής 24

Συντάκτης

Άρθρα : 18227
Scroll to top