Tα Μετάλλια των Τρικαλινών στο Πανελλήνιο Νέων-ΦΩΤΟ

SONY DSCΗ  διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στην πόλη μας

Με το ρεκόρ του Μουζενίδη  να αποτελεί την πιο μεγάλη επίδοση των αγώνων  ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο  πρωτάθλημα  Κ-20 στο στάδιο της πόλης μας. Από τους τοπικούς συλλόγους  μία αθλητρια και  δυο αθλητές κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια και χειροκροτήθηκαν θερμά από τους φίλους του στίβου.

Συγκεριμένα,,,η   Ευσταθία Φλώρου του ΓΣ Τρικάλων τερμάτισε  στα 5000   με 17:50.09 ενώ συμμετείχε και στο στιπλ χωρίς όμως να ολοκληρώσει την προσπάθειά της.

Ο Βαγγέλης Καΐκης της ΓΕΑΤ ήταν δέυτερος  στα 400 Νέων ,  ενώ πήρε και χαλκινο μετάλλιο στα 200   τερμστίζοντας τρίτος  σε μια δυνατή κούρσα.

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Χρήστος Παπακώστας του ΓΣ Τρικάλων στο ύψος με επίδοση 1.99.

Στην κατάταξη Νέων ΓΕΑ Τ  έφτασε στην 13η θέση με 33 βαθμούς, ο Γ Σ Τρικάλων στην 32η θέση με 20 βαθμούς.
Στην κατηγορία Νεανίδων  ο Γ Σ Τρικάλων βρέθηκε  στην 24η θέση με 22 βαθμούς, ο Ζευς στην 32η θέση με 17 βαθμούς .

14η ΓΙΟΥΒΡΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΓΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 4:57.28

Στη δεύτερη ημέρα σημειώθηκαν δύο όρια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Τάμπερε και ισάριθμα για το Ευρωπαικό Πρωτάθλημα του Γκιορ. Το πρωί οι Δρίτσας και Κελεπούρης ήταν αυτοί που έκλεισαν εισιτήρια (διαβάστε εδώ), ενώ το απόγευμα σειρά πήραν οι Αργυρόπουλος και Ιωαννίδου.

Ο Αλέξης Αργυρόπουλος (Κόροιβος Αμαλιάδας) κατάφερε να βρει το μεγάλο άλμα και να κλείσει θέση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Τάμπερε, στο φινάλε του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ20 στα Τρίκαλα.

Ο αθλητής του Νίκου Καστανά, στην πρώτη του σεζόν στην κατηγορία προσγειώθηκε» στα 7,63 μ. (1,5) και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ. Ο Αργυρόπουλος είχε δείξει πως είναι σε καλή κατάσταση, αφού είχε πετύχει 7,46 μέτρα.

Ο Άρης Δρίτσας (ΟΣΦΠ) απελευθερωμένος πλέον από την πίεση της επίτευξης του ορίου ξεχώρισε και στο απογευματινό πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας. Ο πρωταθλητής μας μετά το 51.97 στον πρωινό προκριματικό διένυσε τα 400 μ. εμπ. σε 51.67 στον τελικό κι έδειξε πως έχει τα περιθώρια να τρέξει ακόμη γρηγορότερα. Ο αθλητής του Κώστα Ηλία ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στη διοργάνωση και πλέον έχει κάθε λόγο να σκέφτεται με αισιοδοξία την παρουσία του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Τάμπερε.

Η Ελένη Ιωαννίδου (Φίλιππος Βέροιας) βρήκε τον συναγωνισμό και κατάφερε να πετύχει το στόχο της, που ήταν το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, αφού τερμάτισε τα 800 μ. σε 2.10.70 και βελτίωσε το ρεκόρ της.

Η νεαρή κατέλαβε τη δεύτερη θέση πίσω από την Νικολέτα Κυνατίδου (ΣΚΑ Δράμας), που τερμάτισε σε 2.10.38. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Εφήβων ο Γιώργος Μηλιαράς (ΣΑΚΑ) ήταν νικητής με 1.52.65.