«Πέρασε» από την Πάτρα ο ΠΑΟΚ

έκανε το πρώτο βήμα, νικώντας τον Προμηθέα  με 81-79

Το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζονται για την κατάληψη της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών, έκανε με αποφασιστικό τρόπο ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν νικηφόρα με 81-79 από την Πάτρα, απέναντι στον Προμηθέα, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στη σειρά των «μικρών» τελικών

Την προσεχή Τετάρτη (6/6) στο κλειστό της Πυλαίας έχουν την ευκαιρία να γράψουν το 2-0, πριν επιστρέψουν στην έδρα των Αχαιών.

Ο Γκος πρωταγωνίστησε στο «διπλό» του ΠΑΟΚ, με το οποίο οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν την πρώτη εφετινή νίκη τους απέναντι στον Προμηθέα (σ.σ. οι Αχαιοί μετρούσαν 2/2 στην κανονική περίοδο). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, με τον Έλληνα τεχνικό να μην έχει στη διάθεση του τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο που βρίσκεται στο Τρεβίζο για το NBA Global Camp 2018, κέρδισε τη μάχη της ρακέτας, ενώ είχε την ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα και «άρπαξε» το πλεονέκτημα της έδρας.

Από τον Προμηθέα, που πλήρωσε την εμμονή του από τα 6.75 (11/36 τρίποντα) και έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ή να πάρει τη νίκη για μία λάθος πάσα (σ.σ. στα 6.9΄΄ για τη λήξη με το λάθος του Νίκου Γκίκα), ξεχώρισαν οι Γκίκας (20π.) και Πράδερ (20π.), ενώ απολαυστικός ήταν για ακόμη μία φορά ο Φαγέ με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (17) και ριμπάουντ (14). Να σημειωθεί ότι ο Μάκης Γιατράς δεν είχε στη διάθεσή του τους Σαλούστρο και Μιλόσεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-43, 55-58, 79-81

Το παιχνίδι κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ από το πρώτο τζάμπολ. Ακόμη κι όταν οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με +12 στο 12′ (18-30), οι Αχαιοί βρήκαν τα μακρινά σουτ και μείωσαν στους -3 (40-43) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον Φαγέ να γεμίζει την στατιστική του και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μην μπορούν να τον αναχαιτίσουν οι γηπεδούχοι έμειναν σε απόσταση αναπνοής και στην τρίτη περίοδο (55-58 στο 30΄). Ο Μαργαρίτης κράτησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ (71-73 στο 37΄), αλλά Πράδερ και Φαγέ πέτυχαν την ανατροπή (76-75). Ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ/σέντερ των φιλοξενούμενων συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην αντίπαλη ρακέτα, όπως και ο Πέτεγουεϊ, ο οποίος διαμόρφωσε το 78-79 στα 43΄΄ για τη λήξη. Ο Φαγέ διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στην επόμενη φάση, ο Πέτεγουεϊ με 1/2 βολές έδωσε αέρα +2 πόντων στην ομάδα του (78-80 στα 18΄΄), με τον Πράδερ να τον… μιμείται και να μην επιτρέπει στον Προμηθέα να ισοφαρίσει στα 11΄΄ (79-80). Ο Τζόουνς έγραψε επίσης με 1/2 βολές το 79-81 από τη γραμμή των βολών, που ήταν και τελικό, καθώς ο Γκίκας στα 6.9΄΄ υπέπεσε σε λάθος πάσα στον Φαγέ, χαρίζοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Ψαριανός, Τσαρούχα

Οι συνθέσεις:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Λίποβι 11 (3), Γκίκας 20 (5), Φαγιέ 17 (1), Πράδερ 20 (2), Έλις, Τουτζιαράκης 2, Γερομιχαλός, Δημάκος 2, Χολ 7.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεδώρου): Κρουμπάλι 10, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 11, Γκος 18 (3), Τζόουνς 6, Πέτεγουεϊ 11 (2), Χρυσικόπουλος 4, Ζάρας 6, Κατσίβελης 8 (1), Τζάκσον 4.