Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ » Γ ΕΘΝΙΚΗ » Με Τρικαλινό χρώμα η άνοδος των Σπάτων

Με Τρικαλινό χρώμα η άνοδος των Σπάτων

aittitos_asterasamaliadas_mparaz

Στον Αήττητο αγωνίζεται ο Γιώργος Νικλητσιώτης.

Την άνοδο του στην Football πανηγύρισε ο Αήττητος Σπάτων, που πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο και την έδρα του Ηροδότου, τον οποίο και κέρδισε με 1-0 σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου του μίνι πρωταθλήματος ανόδου. Βασικό στέλεχος της ομάδας όλη την σεζόν , αν και σήμερα για λόγους τακτικής μπήκε αλλαγή, και ο Τρικαλινός Γιώργος Νικλητσιώτης που έκανε εκπληκτικό πρωτάθλημα και βοήθησε τα μέγιστα στην άνοδο της ομάδας.

Στόχος επετεύχθη για τον Αήττητο Σπάτων ο οποίος έφυγε με το διπλό από την Νέα Αλικαρνασσό εξασφαλίζοντας με τον τρόπο αυτό την παρουσία του για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Football League. Στα του αγώνα οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να έχουν γίνει απειλητικοί για την εστία του Μιχελή.

Όλα αυτά μέχρι το 40΄ όταν το σουτ του Αργκιλέσι απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή από τον Μουστάκη, στην μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους, με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος ενέτεινε την πίεση του και στο 49΄ είχε μια ακόμα καλή στιγμή με το σουτ του Μωραϊτη να αποκρούεται από τον Μιχελή.

Η ομάδα του Πάρη Κωνσταντακόπουλου είχε καταφέρει να κλείσει καλά,όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Μιχελή. Αυτό είχε σαν συνέπεια πέρα από τις δύο αυτές φάσεις οι γηπεδούχοι να μην δημιουργήσουν άλλες καλές ευκαιρίες. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, ο Κωστόπουλος στο 76΄ με κεφαλιά έκανε το 0-1, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό του αγώνα, με τους «πράσινους» να τερματίζουν πρώτοι και να παίρνουν την άνοδο για πρώτη φορά σε επαγγελματική κατηγορία.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Κουράκης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Κανδηλάκης, Μπαλάφας, Κασαπάκης (70′ Γαρεφαλλάκης), Αργκιλέσι (81′ Φουκαράκης), Φραγκουλάκης, Μελισσόπουλος (86′ Παπαδάκης), Μωραΐτης, Ετόφ

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Μιχελής, Μουστάκης, Τσέπας, Κωστόπουλος, Χριστοφιλέας, Κολλαράς, Καλογερής (86′ Βιδάλης), Κατσικογιάννης (57′ Ηρακλής), Κρητικός, Τσιλιγκίρης (92′ Μαραθιανός), Φαρινόλα (79′ Νικλητσιώτης)