Πρόκριση Σέλτικς επί των Μπακς του Γιάννη

rozier-celtics-bucks.f8838d510711b13e086dbeb02e9433f4

Τέλος η σεζόν για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του.

Οι Μπόστον Σέλτικς ήταν ανώτεροι και πήραν τη νίκη με 112-96 απέναντι στους Μπακς στο Game 7 και πήραν τη πρόκριση για το δεύτερο γύρο των πλέι-οφ, όπου θα βρεθούν αντιμέτωποι με τους Φιλαδέλφεια Σίξερς.

Για τους «κέλτες» ο Ροζίερ ήταν εκπληκτικός και έκανε ρεκόρ καριέρας στα πλέι-οφ με 26 πόντους, ενώ είχε ακόμη 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν και ο Χόρφοντ με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Τέιτουμ πρόσθεσε άλλους 20 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, πολύ καλός ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ χρεώθηκε και με 5 φάουλ. Πρώτος σκόρερ για τα «ελάφια» ήταν ο Μίντλετον με 32 πόντους, με τον Μπλέντσο να ακολουθεί με 23 πόντους.

Οι Μπακς είχαν μία μικρή διαφορά στα  μισά της πρώτου περιόδου (10-13), ωστόσο οι Σέλτικς «έσφιξαν» την άμυνα τους και κράτησαν για 6 λεπτά περίπου χωρίς σκορ τα «ελάφια» και πήραν διψήφια διαφορά στο τέλος του δωδεκαλέπτου με 30-17. Στο 15’ οι Μπλέντσο και Γιάννης μείωσαν στους 2 (32-30). Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν και πήγαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (41-30 19’), με το ημίχρονο να κλείνει στο 50-42 και τον Αντετοκούνμπο να έχει χρεωθεί με 3 φάουλ.

Στην επανάληψη , ο Μπλέντσο, ο οποίος έκανε «ζημιά» στην άμυνα των Σέλτικς έριξε τη διαφορά στους 3 (52-49 26’). Η ομάδα της Βοστόνης με μπροστάρη τον Χόρφορντ ξέφυγε ξανά (63-53). Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο παρκέ και έβρισκαν τις λύσεις  στην επίθεση, με τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μην αποδίδουν, μιας και στην άμυνα δεν ήταν καλοί. Το τρίτο δωδεκάλεπτο έληξε με σκορ 81-67. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, οι «κέλτες» πήγαν στο +16 (83-67), σκοράροντας ασταμάτητα. Ο Γιάννης χρεώθηκε με 5 φάουλ στο 40΄, χωρίς να αποσυρθεί για το πάγκο. Η διαφορά έπεσε προς στιγμήν στους 12 (89-77), όμως ο Ροζίερ ανέβασε το προβάδισμα των γηπεδούχων στους 19 (101-82 43’), τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Το τελικό σκορ ήταν το 112-96.