Το σήκωσε μέσα στην Τουρκία ο Ολυμπιακός

2018 CEV VOLLEYBALL CHALLENGE CUP / WOMEN / ÔÅËÉÊÏÓ / ÌÐÏÕÑÓÁ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Άθλος από τα κορίτσια του Ολυμπιακού!

Νίκησαν με 3-1 σετ στην Τουρκία την Μπούρσα και κατέκτησαν το Κύπελλο Ευρώπης. Οι Ερυθρόλευκες ανέτρεψαν στην Προύσα την ήττα με 3-2 στον Πειραιά, και με τρομερή εμφάνιση έφτασαν στη νίκη που τους χάρισε την ευρωπαϊκή κούπα.

Το κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς φέρνουν στην Ελλάδα τον πρώτο διεθνή τίτλο στην Ιστορία του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ.

Αγωνιστικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα  και βρέθηκε να χάνει με διαφορά που έφτασε και στο +6 (20-14), ωστόσο κατάφερε και μείωσε στο -1 (23-24). Τελικά η ομάδα της Τουρκίας πήρε το πρώτο σετ κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο των κοριτσιών του Ολυμπιακού.

Η συνέχεια, όμως, ήταν διαφορετική. Ο Κοβάτσεβιτς μοίρασε τη θέση του λίμπερο βάζοντας την Κοκκινάκη για να ηρεμεί την Κονόμη, την οποία στόχευαν τα τουρκικά σερβίς και με τις Χίπε – Νιέμερ να κάνουν καλή δουλειά στη θέση «1» και την επίθεση, αντίστοιχα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 18-13 με άσο της Πολ και πήρε τη διαφορά που του επέτρεψε να ολοκληρώσει χωρίς ιδιαίτερο άγχος το σετ και να ισοφαρίσει.

Με κεκτημένη ταχύτητα πια, η πρωταθλήτρια Ελλάδας πέρασε με 16-12 και μετέθεσε το άγχος στην πλευρά της τουρκικής ομάδας, που έβλεπε πια απέναντί της έναν αντίπαλο αποφασισμένο και με σταθερά υψηλή απόδοση. Το σκορ έφτασε ακόμη και στο 23-13 μετά από λάθος της Γιλντιρίμ, η Μπούρσα κατόρθωσε να μειώσει τη διαφορά λόγω επανάπαυσης κι έτσι, με επίθεση της Χίπε, ήρθε το 25-18 και το 2-1 στα σετ.

Το νερό είχε μπει πια στο αυλάκι, παρότι στο τέταρτο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, μετά το αρχικό 4-1 του Ολυμπιακού. Οι Τουρκάλες, που έπαιζαν το τελευταίο χαρτί τους για να παραμείνουν στον αγώνα, πέρασαν με 8-7 και 14-12, για να ξεκινήσει από εκείνο το σημείο η «κόκκινη ραψωδία»: άσοι, μπλοκ και εξαιρετικά δομημένες επιθέσεις δημιούργησαν ένα επιμέρους σκορ 13-2 (!), για να τελειώσει σετ και αγώνας με άσο της Χριστοδούλου.

Τα σετ (πρώτη η γηπεδούχος): 25-23, 20-25, 18-25, 16-25.

*Οι πόντοι της Μπούρσα προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 20-25, 18-25, 16-25) σε 112′

ΜΠΟΥΡΣΑ (Βερτσέσι): Λέις 7 (5/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 31% άριστες), Γιλντιρίμ 6 (6/22 επ., 64% υπ. – 41% άριστες), Μπέλιεν 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ), Κάραγκατς 1 (μπλοκ), Ντιμίτροβα 24 (22/56 επ., 2 μπλοκ), Άλμπαρακ 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σαριόγλου (λ, 45% υπ. – 28% άριστες), Αβτσί, Μπουτσένκο, Ίντσε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Νιέμερ 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Πολ 15 (9/31 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 51% υπ. – 31% άριστες), Λαμπρούση 11 (5/12 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 17 (17/45 επ.).