Υπερπροσπάθεια αλλά ήττα για τα Τρίκαλα στην Πάτρα( 88-71)

1874439

To πάλεψε  η ομάδα , όμως δεν απέφυγε την ήττα από τον Προμηθέα

Εχουν δύσκολο αγώνα τα Τ΄ρικαλα , όμως στο ματς με τον Πορμηθέα παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικά  Τρίκαλα πάλεψαν για τη νίκη αλλά  από δυνάμεις στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου όπου και ο Προμεθέας μεγάλωσε την διαφορά.

Στον πόντο το παιχνίδι σχεδόν σε όλη την διάρκεια με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να μεγαλώσει την διαφορά.

Ο Χρήστος Σαλούστρος πέτυχε τους 11 από τους 15 πόντους του Προμηθέα Πάτρας στο πρώτο δεκάλεπτο και υπήρξε πρωταγωνιστής της νίκης των Αχαιών, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Όμως, οι υπόλοιποι παίκτες του εκαναν επί με΄σρους σερί (15-23) υπέρ των Τρικάλων στο 10  λεπτό.

AdTech Ad

Ο Τζον Φιλντς έκανε γρήγορα 4 φάουλ, αλλά οι κυανέρυθροι διατηρήθηκαν σε απόσταση αναπνοής, 45-44, εκμεταλλευόμενοι τα 4/13 τρίποντα των παικτών του Μάκη Γιατρά. Ακολούθησε «μάχη» στην 3η περίοδο, 61-60, ενώ με 3’37” εναπομείναντα χρόνο ο Τακιανός είδε τον Τζον Φιλντς να αποβάλλεται με 5ο φάουλ.Στη  συνεχεία αποβλήθηκε και ο Ξαβιέ Τέιμς, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας για να ξεφύγει με +8 (76-68). Αρνητική παρένθεση η εμφάνιση των Ντι Τζέι Ρίτσαρντσον και Γκάρι Τάλτον, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βοηθήσουν σε εκτελεστικό επίπεδο τα Τρίκαλα

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 45-44, 61-60, 88-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Τουντζιαράκης 2 (4 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Δημάκος 3 (1/5 σουτ), Σαλούστρος 29 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Χολ 9 (0/6 τρίποντα), Λίποβι 16 (2), Σκούφης 2, Γκίκας 15 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καραΐσκος 2, Γκάτζιος, Έλις 10 (9 ριμπάουντ), Μαντζούκας

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 8 (3/11 σουτ), Λούντζης 19 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάλτον 5 (2/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μόρις 21 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φιλντς 1, Τέιμς 13 (1/5 τρίποντα), Γιανναράς, Καραγιώργος, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης 4

6.37 Σαλούστρος τρίποντο 26-31

6′ Έλις 28-31

2.20 Λίποφ τρίποντο 57-55

2′ Θέιμς βολές 2/2 57-57

1.22 Χολ βολές 2/2 59-57

1′ Μόρις βολές 3/3 59-60

31″ Γκίκας 61-60

*Τέλος Γ’ Δεκαλέπτου 61-60