Τρένο ο ΠΑΟΚ, πέρασε και από τη Λαμία- Βαθμολογία

1857482Η ξέφρενη πορεία του ΠΑΟΚ συνεχίζεται.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε με 2-0 στη Λαμία της τοπικής ομάδας για την 22η αγωνιστική της Super League, με τα γκολ των Πέλκα στο 56′ και Μαουρίτσιο στο 61′ με… κεφαλιές. Ο ΠΑΟΚ, πλέον, μετρά 12 δώδεκα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, μιας και τελευταία φορά έχασε στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 1-0 στις 5 Νοεμβρίου 2017.

Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη, προκειμένου να παραμείνει στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Ο “δικέφαλος του βορρά” είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση και έφτασε κοντά στο γκολ στο 23′. Μετά από κόρνερ του Πέλκα η μπάλα βρήκε στο σώμα του Βαρέλα κι άλλαξε πορεία. Ο Παπαδόπουλος ήταν έτοιμος όμως και πραγματοποίησε μια από τις εντυπωσιακότερες επεμβάσεις της χρονιάς. Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο πέρασε ανεκμετάλλευτο και οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά κι άνοιξε το σκορ με τον Πέλκα στο 56′. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ασίγκμπα δεν έδιωξε σωστά την μπάλα κι ο Μαουρίτσιο με κεφαλιά έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

AdTech Ad

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Ομο (67′ Μπεν Τζεμιά), Μπλάζιτς, Βάντερσον (75′ Καραγιάννης), Μπούντνικ (61′ Άστσεριτς), Πίτι, Ακόστα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίτσιο, Κάνιας, Μακ, Πέλκας (79′ Μουλέν), Μπίσεσβαρ (72′ Λημνιός), Πρίγιοβιτς.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου ξεκίνησε με την Κέρκυρα να επικρατεί του Απόλλωνα Σμύρνης (Κέρκυρα – Απόλλωνας Σμύρνης 2-0) σε έναν αγώνα «δίχως αύριο» για τον ηττημένο, ενώ μεγάλο «διπλό» που τον κρατάει ψηλά στη βαθμολογία πέτυχε ο Ατρόμητος στην Τρίπολη απέναντι στον τοπικό Αστέρα (Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 0-1).Στη συνέχεια της αγωνιστικής την Κυριακή η ΑΕΚ, υποδέχεται την Ξάνθη. Ασφαλώς και το μυαλό των παικτών του Μανόλο Χιμένεθ, θα είναι στον επαναληπτικό για τους «32» του Europa League με την Ντιναμό Κιέβου.

Οσον αφορά στον Ολυμπιακό, που έμεινε έξι βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ και τέσσερις από την ΑΕΚ, ενώ αναμένει και την τελική απόφαση για την αφαίρεση τριών βαθμών που του έχει επιβληθεί, θέλει πάση θυσία την νίκη, υποδεχόμενος τον Πανιώνιο, έτσι ώστε να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες έχει για την διατήρηση των κεκτημένων.

Ενώ, χωρίς ξεκάθαρο φαβορί θα γίνουν οι αγώνες, ΑΕΛ-Παναθηναϊκός, Πλατανιάς-ΠΑΣ Γιάννινα και Λεβαδειακός-Παναιτωλικός.