Νίκη ψυχολογίας με Κόροιβο!

4348444-770x480

Μετά απο εννιά αγωνιστικές πήραν ροζ φύλλο αγώνα.

Παίζοντας επιτέλους άμυνα και βγάζοντας ψυχή μέσα στο παρκέ τα Τρίκαλα BC Aries κέρδισαν το must win παιχνίδι με τον Κόροιβο με 71-59 και πλέον τον πλησίασαν στην μία νίκη στη μάχη για τον υποβιβασμό. Ο απολογισμός των Τρικάλων στον πρώτο γύρο (μόλις τρεις νίκες) μπορεί να μην ενθουσιάζει αλλά τα Τρίκαλα έδειξαν επιτέλους ότι αναπνέουν και ότι παίζουν ορθολογικό μπάσκετ, κάτι που εκτίμησαν οι Τρικαλινοί φίλαθλοι και χειροκρότησαν την ομάδα του Φώτη Τακιανού θερμά.

Ο Τακιανός πήρε βοήθειες απ’ όλα τα παιδιά σχεδόν, έπαιξε σεμιναριακή άμυνα και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα να βγεί απο το αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει.

Ο Φιλντς που ντεμπουτάρισε, έδειξε ότι είναι …κανονικός παίκτης, δυνατός, με καλή κίνηση με πλάτη στο καλάθι και καλός στα ριμπάουντ. Αν ψάξουμε για τον κορυφαίο θα σταθούμε στον Τέγιτς ο οποίος έκανε πάρτι μέσα στην ρακέτα, έβαλε 17 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ ενώ μοίρασε και τρεις τάπες.

Θετικοί και οι Θεϊμς, Τζόουνς, Λούντζης ενώ προσπάθησαν όλοι με πρώτον και καλύτερο τον Κανάτσεβιτς που μάζεψε 12 ριμπάουντ!

Δεν αγωνίστηκε ο Μάρει που ένιωσε ενοχλήσεις στην μέση απο την Πέμπτη και δεν δέχτηκε να κάνει ένεση για να αγωνιστεί επιβεβαιώνοντας ουσιαστικά ότι είναι ξένο σώμα στην ομάδα.

Το παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία από το πρώτο δεκάλεπτο. Το σκορ ήταν 6-8 υπέρ του Κόροιβου, όταν τα Τρίκαλα τρέχοντας ένα απίστευτο σερί 14-0 διαμόρφωσαν το 20-8, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και παίζοντας πολύ καλή άμυνα, άφησαν τους φιλοξενούμενους χωρίς καλάθι για 6 λεπτά. Με την ίδια ορμή μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα και με τους Τέιμς, Φιλντς να μπαίνουν στην εξίσωση η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +21 μέχρι το ημίχρονο (41-20).

Στο δεύτερο μέρος με την διαφορά να είναι πολύ μεγάλη, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να ρίξει την διαφορά με τους ΝτεΚόζι, Κον μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-43). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα είχαν τον έλεγχο και διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά, με τον Τέγιτς να είναι το σημείο αναφοράς και να απαντάει στα καλάθια των φιλοξενούμενων. Έτσι η ομάδα του Τακιανούπήρε τη νίκη με τελικό σκορ 71-59 και τα χαμόγελα επέστρεψαν στην ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 58-43, 71-59.

Τρίκαλα (Τακιανός): Τζόουνς 12 (2), Λούντζης 10, Σλαφτσάκης 5 , Τέγιτς 17, Τέιμς 13 (1), Χατζηνικόλας, Καλoγιαννίδης, Τάταρης 3 (1), Φιλντς 7, Κανάτσεβιτς 4

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 10 , Κον 6, Σκουλίδας 4, Φλόρβεους, ΝτιΚόζι 6, Πόσλι 15 (3), Μιλεντίγιεβιτς 2,  Σαχπατζίδης 6, Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 10.

4.42 Τζόουνς 10-8

4′ Τέγιτς 12-8

3.46 Λούντζης γκολ φάουλ 15-8

3′ Λούντζης τρίποντο 18-8

2.40 Τέγιτς βολές 1/2 19-8

1.30 Λούντζης 1/2 βολές 20-8

1.06 Ντακόσι βολές 0/2

*Τέλος Δεκαλέπτου 20-8

Β’ Δεκάλεπτο

9′ Φίλντς γκολ φαουλ 23-8

7.44 Λούντζης 25-8

7.08 Λούντζης 27-8

6.10 Σκουλίδας 27-10

4.49 Χάινς 27-12

4.29 Θέιμς 29-12

3.44 Φίλντς βολές 2/2 31-12

3.31 Κον 2/2 βολές 31-14

2.43 Τζόουνς βολές 2/2 33-14