Η ΑΕΚ έφυγε με το «διπλό» από την Πολωνία

image_1Η ΑΕΚ έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και κέρδισε

Η Ένωση πέρασε από την Πολωνία, επικρατώντας της Ρόζα Ράντομ, φτάνοντας τις 6 νίκες σε 11 παιχνίδια στην φάση των ομίλων, κάνοντας σημαντικό βήμα στην προσπάθειά της για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Ρόζα Ράντομ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και βρήκε λύσεις από Πάντερ και Σοκολοφσκι (11-4, 4′), την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ έβγαζε νευρικότητα στην επίθεση. Χάρις και Μαυροειδής έδωσαν λύσεις στην Ένωση, η οποία αντέδρασε και μείωσε (13-9, 6′). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο, όμως η ΑΕΚ πλησίασε ακόμα περισσότερο, χάρη στον Μάνι Χάρις (15-14, 8′). Ο Σζιμκιεβιτς ήταν αυτός που είπε την… τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 17-14 της Ρόζα Ράντομ.

Η ΑΕΚ έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με πολυφωνία στην επίθεση έφερε στα… ίσια το παιχνίδι (22-22, 12′). Ο Άουντα φώναξε παρών για την Ρόζα Ράντομ και οι Πολωνοί διατήρησαν τα ηνία του αγώνα (30-27, 16′). Η Ένωση δεν έχασε την επαφή της με το σκορ, χάρη σε Λαρεντζάκη και Σάκοτα (32-32, 17′). Ο Ελόνου ήταν ο κρυφός… άσος στο μανίκι του Σάκοτα, ανατρέποντας την κατάσταση (33-35, 19′). Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν την άμυνα και ο Ξανθόπουλος με 1 βολή διαμόρφωσε το 33-36, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Με πολύ καλό ρυθμό μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα «έκλεισε» τους Πολωνούς και χάρη σε Τζέιμς και Χάρις η διαφορά αυξήθηκε (36-41, 22′). Ο Λαρεντζάκης φώναξε παρών και ο Τζέιμς με δικές του προσπάθειες έφερε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (36-48, 24′). Η Ένωση διατήρησε τον έλεγχο και με τον Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (39-43, 26′). Η Ρόζα Ράντομ, όμως, απάντησε και με τον Σζίμκιεβιτς να δίνει λύσεις μάζεψε τη διαφορά για το 43-53.

Η Ένωση διατήρησε τα ηνία του αγώνα, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα (48-59, 32′). Η Ρόζα Ράντομ, όμως έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον Πάντερ, αλλά και τα πολλά άστοχα σουτ των παικτών του Σάκοτα, έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (52-59, 35′). Τα μεγάλα σουτ του Πάντερ έφεραν την πολωνική ομάδα σε απόσταση… βολής (56-59, 36′). Η ΑΕΚ βρήκε μεγάλα σουτ από Σάκοτα και Χάρις (58-65, 38′). Ο αρχηγός της ΑΕΚ ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά και οι δικές του προσπάθειες χάρισαν τη νίκη στην ΑΕΚ (62-69, 39′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να επιστρέφει στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-36, 43-53, 63-69.