Οι αριθμοί στο Τρίκαλα – Ρέθυμνο

Trikala-Rethimno0401182

Ισορροπημένη η προϊστορία.

Ένα ισορροπημένο, με βάση την ιστορία των αναμετρήσεων του, ζευγάρι είναι αυτό των Τρικάλων BC Aries και του Ρεθύμνου Cretan Kings αφού οι δύο ομάδες μετρούν από τέσσερις νίκες, τρεις στις έδρες τους και μία μακριά από αυτήν.

Σε αντίθεση με τα παιχνίδια της Κρήτης που με εξαίρεση το περσινό (84-56) κρίθηκαν στις λεπτομέρειες –με διαφορές 2-4 πόντων- αυτά των Τρικάλων δεν επεφύλασσαν μεγάλες συγκινήσεις. Αυτό γιατί κρίθηκαν με διαφορές εννιά ως 29 πόντων.

Οι Κρητικοί έφυγαν από την έδρα του αντιπάλου τους με τη νίκη την περίοδο 2014-15 όταν καθοδηγούμενοι από τους Καλαμπόκη (16) και Κάουνσιλ (15), επικράτησαν με 95-85. Στα υπόλοιπα τρία παιχνίδια της θεσσαλικής πόλης, επικράτησαν οι γηπεδούχοι…

*Την περίοδο 2013-14 με 75-63 (Έβανς 25 – Λάτοβιτς 13)

*Την περίοδο 2015-16 με 87-58 (Σόκο 22 – Στόουν 16)

*Την περίοδο 2016-17 με 76-67 (Μπάρλοου 21 – Άρνολντ 17).

Τρίκαλα BC Aries

*Έξι συνεχόμενες ήττες μετράει η θεσσαλική ομάδα. Η τελευταία νίκη της ήταν εκείνη της 28ης Οκτωβρίου επί του ΠΑΟΚ με 87-78.

*Μια τουλάχιστον ασίστ σε καθένα από τα 10 παιχνίδια της Stoiximan.gr Basket League είχε ο Λαμόντ Μάρεϊ.

*Έξι κλεψίματα μακριά από τα 100 είναι ο Διαμαντής Σλαφτσάκης.

Ρέθυμνο Cretan Kings

*Τρεις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια του έχει το Ρέθυμνο Cretan Kings που μετράει όμως μόνο μία νίκη στα πέντε εκτός έδρας ματς που έδωσε φέτος, εκείνη επί του Γυμναστικού Λάρισας Φάρου με 89-70.

*Με τέσσερις πόντους ο Ανδρέας Χριστοδούλου θα φτάσει τους 400 στην καριέρα του στη Stoiximan.gr Basket League.

*«400άρης» μπορεί να γίνει και ο Χάρης Γιαννόπουλος εφόσον πάρει ένα αμυντικό ριμπάουντ