Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » ΜΠΑΣΚΕΤ » Ο Βασιλειάδης στο ντεμπούτο του «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα

Ο Βασιλειάδης στο ντεμπούτο του «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα

miguelΕφυγε από τα Τρίκαλα και «εκτέλεσε” την Μπάρτσα

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Τενερίφης, ο Κώστας Βασιλειάδης έβαλε δύο μεγάλα σουτ και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να πάρει τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα στην παράταση (93-91).Μπορεί οι «μπλαουγκράνα» να απέκτησαν δεύτερη ευκαιρία, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση, αλλά εκεί ο Ροντρίγκο Σαν Μιγκέλ «μίλησε» τελευταίος, βάζοντας το λέι απ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη με 1.5» για το τέλος του έξτρα πενταλέπτου.

Ο Ματέους Πονίτκα (28 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Τόμας Αμπρομάιτις (17 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, αλλά εξίσου καταλυτικός αποδείχθηκε στα τελευταία λεπτά ο Κώστας Βασιλειάδης. Παρότι μετράει μερικές μόλις ημέρες στη νέα του ομάδα, ο πολύπειρος φόργουορντ έδειξε πως στη Liga Endesa νιώθει σαν στο σπίτι του. Έβαλε 7 πόντους (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές) από το 37ο λεπτό μέχρι το τέλος του αγώνα, και είχε ακόμη 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Δεν είναι μόνο οι τέσσερις σερί πόντοι που έβαλε σε κρίσιμο σημείο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, αλλά πολύ περισσότερο το μεγάλο τρίποντο που έβαλε στα 37» για το τέλος της παράτασης. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στην πορεία, αλλά ο Ροντρίγκο Σαν Μιγκέλ έβαλε το τελευταίο καλάθι του αγώνα, με τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο (22 πόντοι) έκανε ό,τι μπορούσε για να αποτρέψει το μοιραίο, αλλά δεν έφτανε, από την στιγμή που οι υπόλοιποι έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-38, 60-58, 77-77κ.α., 91-93.

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφέν 12, Πρέσεϊ 6 (1/7 σουτ), Χάνγκα 12, Κόπονεν 2, Μοερμάν 8 (8 ριμπάουντ), Ρίμπας 9 (3), Οριόλα 1, Σάντερς 14 (2), Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 2, Ναβάρο 22 (4).

Τενερίφη (Κατσικάρης): Σαν Μιγκέλ 8 (1), Τόμπεϊ 11, Πονίτκα 28 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αμπρομάοτις 17 (3), Ριτσότι 9, Μπασάς, Βάσκεθ 2, Άλεν 5, Μπεϊράν 3 (1), Ουάιτ 3, Βασιλειάδης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ).