Κακή ήττα για Τρίκαλα, προβληματισμός για την συνέχεια

4316591-768x561

Έχασαν απο την Κύμη του Καστρίτη με 60-71.

Κακή ήττα που βάζει σε σκέψεις για την συνέχεια υπέστησαν τα Τρίκαλα BC Aries στην έδρα τους απο την Κύμη. Η ήττα ήρθε μετά απο εξαιρετικά κακή εμφάνιση απο τους παίκτες του Κώστα Μέξα που “μάρκαραν” με τα μάτια, έχασαν τις περισσότερες μάχες μέσα στην ρακέτα και σε ελάχιστα σημεία του αγώνα έδειξαν ότι μπορούσαν να απειλήσουν την ομάδα της Εύβοιας.

Το χειρότερο, κάτι το οποίο παραδέχτηκε και ο Μέξας, είναι ότι η ομάδα αντί να κάνει βήματα προόδου παίζει πιο άσχημα απ’ ότι στην αρχή της σεζόν και είναι απαραίτητο να γίνουν αλλαγές με πάνω πάνω στην λίστα τους Ρος, Φεϊσι αλλά και Χέϊλ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ίδιο ρυθμό στο παρκέ και να μην ξεφεύγουν στο σκορ η μία από την άλλη και με το πέρας των πρώτων 5 λεπτών βρίσκονταν ισόπαλες με 27-27. Παρόλα αυτά, η επιθετική έξαρση του Σμιθ που βοήθησε ώστε να έρθει ένα σερί 4-8, μετέτρεψε το σκορ σε 17-21, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Στη β’ περίοδο οι Θεσσαλοί μπήκαν καλύτερά στο παρκέ με τους παίκτες του Κώστα Μέξα να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 22-21. Ο Σμιθ βρισκόταν βέβαια σε εξαιρετική κατάσταση και πήρε την Κύμη από το χέρι δημιουργώντας με τους πόντους του μία διψήφια διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-45

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Κύμη, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να τρώνε… σίδερα στην άμυνα και να αφήνουν τα Τρίκαλα μόλις στους 5 πόντους, με αποτέλεσμα ο ΜακΓκι και ο Τζόουνς να κάνουν ότι θέλουν επιθετικά, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάνει στους 22 πόντους (40-62).

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα τα Τρίκαλα προσπάθησαν να κάνουν την τελευταία τους αντεπίθεση και να… κλέψουν το παιχνίδι, όμως ήταν ήδη αργά και παρά την καλή αμυντική λειτουργία, μιας και κράτησαν στους 9 πόντους την Κύμη, δεν κατάφεραν να χαμογελάσουν στο τέλος με την ομάδα της Εύβοιας να πανηγυρίζει ένα πολύ σπουδαίο “διπλό”.

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του του Σμιθ με 21 πόντους που βοήθησε την Κύμη να πάρει τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του ΜακΓκι με 11 πόντους. Πάλεψε από πλευράς Τρικάλων ο Τζόουνς με 18 πόντους, χωρίς όμως να έχει συμπαραστάτες.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71

Τρίκαλα: Τζόουνς 18(3), Λούντζης 5(1), Χέιλ 8(1), Φέισι 6, Μάρεϊ 4, Σλαφτσάκης 6, Ρος, Τέγιτς 7, Καλογιαννίδης 6(1), Τάταρης

Κύμη: Μανωλόπουλος, Οκερεαφόρ 13(1), ΜακΓκι 11, ΜακΦάντεν 6, Σμιθ 21(1), Γερομίχαλος, Τσαγκαράκης 8(2), Γλυνιαδάκης, ,Μητσιμπόνας, Κάισερ 10, Μπάρλος 2

Β’ Δεκάλεπτο

9.03 Καλογιαννίδης γκολ φαουλ χαμένη βολή, ριμπάουντ και πάλι γκολ φαουλ ο Τέγιτς 22-21

7.15 Σμιθ 37-52

6′ Οκέρεφορ 37-54

5.17 Μακγκι 37-56

3.27 Μακφαντεν γκολ φαουλ 37-58

3′ Καλογιαννίδης τρίποντο 40-58

2.26 Κίσερ 40-60

39″ Μπάρλος βολές 2/2 40-62

Δ’ Δεκάλεπτο

9.30 Οκέρεφορ 40-64

9′ Φέισι γκολ φαουλ 43-64

7.30 Τζόουνς τρίποντο 46-64

7.14 Σμιθ 46-66

7′ Φέισι βολές 1/2 47-66

6.14 Τζόουνς τρίποντο 50-66

5.23 Σλαφτσάκης 52-66

4.56 Σλαφτσάκης 54-66

3.24 Σμιθ βολές 1/2 54-67

2.32 Οκέρεφορ 54-69

2.14 Καλογιαννίδης βολές 1/2 55-69

1.48 Σμιθ 55-71

1.35 Τζόουνς τρίποντο 58-71