Δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τον Προμηθέα

1798514-696x392

Τα Τρίκαλα με λιγότερες εναλλακτικές δεν τα κατάφεραν

Αν και το προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τον Προμηθέα που είχε περισσότερο βάθος στον πάγκο του και πέρασε πάλι με νίκη καθαρίζοντας το ματς στην 4η περίοδο όταν γράφτηκε το tελικό 68-87.

Ο Κώστας Βασιλειάδης, που στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, προσπάθησε να… ξυπνήσει τους συμπαίκτες του, φωνάζοντάς τους για πιο σωστές επιλογές, με το σκορ στο 64-71 στο 34′. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Τα Τρίκαλα ουσιαστικά είχαν να παλέψουν απέναντι στην ομάδα με το 4ο μπάτζετ της κατηγορίας μετα απο Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ και που σήμερα πέτυχε την 5η νίκη της σε έξι παιχνίδια (έχει χάσει μόνο απο τον Παναθηναϊκό).

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Προμηθέα ο οποίος ευτύχησε να πετύχει ένα επιμέρους σκορ 4-16 στα πρώτα 4′ λεπτά. Τα Τρίκαλα παρόλα αυτά ανέβασαν στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου την απόδοση τους και ψαλίδισαν τη διαφορά στους 5 πόντους, με το σκορ στο 17-22.

Τα Τρίκαλα συνέχισαν με ανάλογο ρυθμό και στη β’ περίοδο και έφτασαν το σκορ στον πόντο (27-28), όμως η υπεροχή του Έβανς στις ρακέτες και τα τρίποντα του Χολ, έκλεισαν το ημίχρονο στο 42-47.

Το Β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τα Τρίκαλα να προσπαθούν να μειώσουν εκ νέου τη διαφορά με τον Μάρεϊ και τον Φέισι να είναι οι παίκτες που τράβηξαν το σκορ, όμως ο Προμηθέας συνέχιζε να βρίσκει λύσεις. Αρχικά ο Μιλόσεβιτς με τον Γκίκα έκαναν το σκορ 51-60, για να διατηρήσουν στη συνέχεια τη διαφορά ο Έβανς με τον Χολ.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε τον Προμηθέα να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα αμυντικά και επιθετικά. Τα Τρίκαλα κατάφεραν να πετύχουν μόλις 9 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, κάτι που ουσιαστικά οδήγησε στην νίκη τον Προμηθέα. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν σταμάτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό, με τον Γκίκα να δίνει τη μία ασίστ μετά την άλλη και να… ταΐζει τον Έβανς με τον Μιλόσεβιτς που έφτασαν τη διαφορά στους 19 πόντους με το σκορ να κλείνει στο 68-87.

Τα Δεκάλεπτα:  17-22, 42-77, 59-68. 68-87

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς, Λούντζης, Χέιλ, Σκουλούδης, Μάρεϊ 24 (1), Σλαφτσάκης 4 , Ρος 11 (3), Φέισι 14, Τέγιτς 4, Βασιλειάδης 11 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 8 (2), Τουντζιαράκης 3, Γκίκας 13 (3), Σαλούστρος 2, Μιλόσεβιτς 13, Έβανς 22,  Γερομιχαλός, Φαγιέ 12 (2), Ρέλεφορντ, Δημάκος, Χολ 14 (4).