Αρχή με ήττα για τη Γυναικεία του Ασκληπιού

22555009_1592342017478239_7137036245628035142_nΕχασε μέσα στην έδρα της το πρωτο παιχνίδιΤα Κορίτσια του Ασκληπιού ηττήθηκαν από τον ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ με 1-3 σετ. Η ομάδα των Ιωαννίνων ,πιο έτοιμη και πιο ψύχραιμη στα καθοριστικά σημεία και έχοντας σαν όπλο το πολύ καλό σερβις και την καταπληκτική άμυνα,πήρε τη νίκη και τους τρείς βαθμούς. Πολλά λάθη από τον ΑΣΚΛΗΠΙΟ, κυρίως στο σερβις και την υποδοχή ,αλλά και επιθέσεις που δεν τελείωναν. Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν αρκετό άγχος με αποτέλεσμα πολλά χαμένα σερβις και απο τις δυο ομάδες.Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 11-11 και στο σημείο αυτό η ομάδα των Ιωαννίνων έκανε ένα μικρό σερί ,πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος κερδίζοντα με 18-25. Στο δεύτερο σετ ο Ασκληπιός ξεκίνησε πολύ δυνατά,πίεσε στο σερβις και πήρε ένα προβάδισμε 4 πόντων 6-2 και 10-6.Τα Γιάννενα πλησίασαν στο σκορ και μάλιστα πήραν κι ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων χωρίς όμως να μπορέσουν να ξεφύγουν και φτάσαμε σε ένα σετ θρίλερ όπου ο Ασκληπιός προηγήθηκε 24-22, ισοφαρίστηκε 24-24, βρέθηκε να χάνει 25-24 και τελικά κέρδισε το σετ με 28-26. Στο τρίτο σετ η ομάδα των Ιωαννίνων δεν είχε πρόβλημα και με όπλο το πολύ καλό σερβις και τελειωμένες φάσεις από παντού κέρδισε με 18-25. Το τέταρτο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τα Γιάννενα να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να φτάσουν με άνεση στο τελικό 15-25. Ασκληπιός (Βασίλεβα):Βουλγαράκη Κ.,Χατζηχριστοδούλου Α., Λάιου Χ., Παπαθεοδώρου Ε., Κοτσίρα Δ .(λ),Μπόζιου Θ., Σκέμπη Β., Γεωργίου Μ.,Ταμπρατζή Α., αναστασίου Σ.,Βράκα Ρ., Γεωργίου Η.,Κωστοπούλου Φ.,Κόκκαλη Σ.