Οι αριθμοί στο ΑΕΚ – Τρίκαλα

ÁÅÊ - ÔÑÉÊÁËÁ(BASKET LEAGUE 2016-2017)

Συναντιούνται για 7η φορά οι δύο ομάδες.

Η ΑΕΚ υποδέχεται (7/10, 17:00) τα Τρίκαλα BC Aries στην 7η αναμέτρηση των δύο ομάδων στη Stoiximan.gr Basket League.

Οι πέντε από τις έξι που προηγήθηκαν την προηγούμενη 3ετία, ήταν νικηφόρες για την «ένωση» που έχασε μόνο στο ματς των Τρικάλων της σεζόν 2014-15 (87-83). Η ΑΕΚ έχει κάνει το 3/3 ως γηπεδούχος αρχίζοντας με δύο άνετες νίκες και φτάνοντας δύσκολα πέρσι στην επικράτηση.

*Την περίοδο 2014-15 νίκησε με 96-73 με 21 πόντους του Χέρστον, 16 του Σάκοτα –με οχτώ ασίστ- και 15 του Μενσά- Μπονσού που μάζεψε και 17 ριμπάουντ. Για τα Τρίκαλα BC Aries 17 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Τσούπκοβιτς.

*Την περίοδο 2015-16 η ΑΕΚ επικράτησε με 82-65 παίρνοντας 26 πόντους από τον Μαυροκεφαλίδη ενώ 10 πόντους και 14 ασίστ –ρεκόρ ιστορίας για την «ένωση»- είχε ο Ουόρεν. Για τους φιλοξενούμενους 22 είχε ο Κόντζερ.

*Την περίοδο 2016-17 η «ένωση» επιβλήθηκε της αντιπάλου της με 87-82 με 25 πόντους του Σάκοτα ενώ ο παίκτης της πια Κέλσι Μπάρλοου είχε 18 για τα Τρίκαλα BC Aries.

*Τα Τρίκαλα BC Aries έχουν μπροστά τους την 5η σεζόν τους στη Stoiximan.gr Basket League. Στις τέσσερις προηγούμενες πρεμιέρες τους, νίκησαν μόνο μία φορά. Σε εκείνη της σεζόν 2015-16 όταν είχαν επιβληθεί του Κόροιβου στην Αμαλιάδα με 73-64. *Ο Βασίλης Ξανθόπουλος θα φτάσει τα 350 παιχνίδια στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.