Νέες διακρίσεις για τον Τρικαλινό Στίβο

Πήραν μετάλλια  αθλητές και αθλήτριες  στο Κ-23

Ο Ζήκος η σκυτάλη της ΓΕΑΤ  καθώς και άλλοι αθλητές Τρικαλινώ συλλογων ανέβηκαν στο βάθρο του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νέων που έγινε στη Λάρισα. Δυο χρυσά πήρε η Μαρινάκου της ΓΕΑΤ στα 1500 και 800 , η Κόκκαλη του ΓΑΣ ΖΕΥΣ ήταν δεύτερη στον ΑΚοντισμό ενώ και ο Σουλιώτης του ΓΣΤ ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου για τα 800 Μέτρα.

Ατυχος ήταν ο  Ιβάν Μενγκλεμπέη που έχασε το χρυσό στη Σφύρα   μόλις για ένα εκατοστό , καθώς κατατάχθηκε δεύτερος με 69,41

Τελος η ομάδα 4χ100 της ΓΕΑ (μαζί με τους -Καϊκη-Μακρίδη-Σερμπίνη ) ‘ είχε καλή παρουσία και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 41.72’’

Έτοιμος για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου έδειξε πως είναι ο Γιάννης Κυριαζής στο φινάλε του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ23 στην πόλη της Λάρισας.
Ο “ασημένιος” πρωταθλητής Ευρώπης της κατηγορίας Κ20 έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση, αφού είχε τρεις βολές πάνω από τα 80,00 μ. με καλύτερη το 86,44 μ. στην τρίτη του προσπάθεια. Ο 21χρονος ρίπτης αναχωρεί μέσα στην εβδομάδα για το Λονδίνο και έχει κάθε λόγο να σκέφτεται μια θέση στον μεγάλο τελικό. Ο Κυριαζής είχε ακόμη βολές στα 80,54 μ. και 84,86 μ., ενώ δεν εκτέλεσε τις τρεις τελευταίες του προσπάθειες.
Η Ηλιάνα Κοροσίδου πρόσθεσε στο πλούσιο βιογραφικό της ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο από Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η έβδομη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 έστειλε τη σφύρα στα 64,33 μ. και έκλεισε τη χρονιά με μία ακόμη καλή παρουσία νίκη.
Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τη χρονιά η Κορίνα Πολίτη, που μετά τη νίκη στα 100 μ. αναδείχθηκε νικήτρια και στα 200 μ. με 24.32. Η αθλήτρια από τη Λευκάδα ήταν πολύ δυνατή στα τελευταία μέτρα και κατάφερε να τερματίσει νικήτρια βελτιώνοντας παράλληλα και το ατομικό της ρεκόρ. Στο βάθρο ανέβηκε για δεύτερη φορά στη διάρκεια της διοργάνωσης τόσο η Ολυμπία Μπέκου, που διένυσε την απόσταση σε 24.54, όσο και η Κυριακή Σαμάνη, που ήταν τρίτη με 24.70. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών νικητής ήταν ο πρωταθλητής των 400 μ. Κώστας Κουτσούκης με 21.65 και ακολούθησαν ο έφηβος Παναγιώτης Αρβανίτης με 21.76 και ο Τάσος Δαμίρης με 21.84.
Η Αννα Κιάφα φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις στα τελευταία μέτρα κι έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη από τη Δήμητρα Γναφάκη, που είχε ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας. Η Κιάφα τερμάτισε σε 59.59, η Γναφάκη σε 60.05 και η Μελίνα Οντουτόλα τρίτη σε 62.74 και νέο ατομικό ρεκόρ.
Η Ελένη Κουτσαλιάρη βρήκε το καλό άλμα και με 6,03 μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος, εκεί όπου  η Ιωάννα Ιωάννου ήταν δεύτερη με 5,93 μ. και η Χριστιάνα Μάρκου τρίτη με 5,92 μέτρα.
Η Αναστασία Μαρινάκου έκανε το νταμπλ και μετά τα 1.500 μ. επικράτησε και στα 800 μ. με 2.12.17, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών νικητής ήταν ο Χρήστος Κοτίτσας με 1.52.17.
Ο Γιώργος Τεσσαρομάτης ήταν νικητής στο υψος των Ανδρών με καλύτερη προσπάθεια στα 2,13 μ. και χαμένες προσπάθειες στη συνέχεια στα 2,17 μ. και δεύτερος ο Αντώνης Μέρλος με 2,11 μέτρα.
Νταμπλ έκανε και ο Κυριάκος Ζώτος, που δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη και στη δισκοβολία με 52,92 μέτρα.
Η Ελένη Πόλακ ήταν νικήτρια στο επί κοντώ με 4,15 μέτρα και ο Μάρκους Γκούρλιας στα 5.000 μ. με 14.53.26.