Η Εθνική Κωφών Γυναικών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο

ένα χρυσό στην συλλογή τους, φτάνοντας στην κορυφή

Οι παίκτριες της Εθνικής Κωφών πρόσθεσαν ακόμα ένα χρυσό στην συλλογή τους, φτάνοντας στην κορυφή στους deaflympics2017, μετά την νίκη τους επί της Λιθουανίας με 67-50.

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω με 12-8 στην πρώτη περίοδο, με τις διεθνείς μας να βρίσκουν λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το παιχνίδι στην ισοπαλία, 21-21.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με την Εθνική μας να ολοκληρώνει με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (39-38), όμως το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για… ένα ρόλο. Οι παίκτριες της Αθηνάς Ζέρβα έτρεξαν επιμέρους σερί 28-12 στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα και έτσι πήραν άνετα την νίκη και παράλληλα το χρυσό μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 21-21, 38-39, 50-67.
Λιθουανία (Νταμπραουσκάιτε): Γιόκιτε (13 (3), Μεσκίνε, Ναρουσεβιτσιούτε 7, Ζέγκιτε, Μπουρμπάιτε 9 (1), Μιλασαουσκάιτε 2, Μπαρεϊκιένε, Βαλάϊτίτε 7 (3 τρ. 12 ρ.), Σεγκζντάιτε 6, Εσκερκάιτε 6.
Ελλάδα (Ζέρβα): Χαϊνά 5 (1 τρ. 6 ασ.), Σαρακατσάνη 9, Αγαγιώτου 11 (3), Κοτσιρέα, Σπίνου, Μελίνη, Βεράνη, Βουδούρη 5, Κοτσιάφτη 11, Πατέρα 20 (2τρ. 4ασ.), Μπαλκόγλου 6 (2).