Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 νικώντας τον Παναθηναϊκό

13E33DFB2C262F7E7DF5D627F8536660Κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι και από τους δύο «αιωνίους»

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ (12π.) έβαλε το… χεράκι του, στο τέλος, για να κάνει ο Ολυμπιακός το 1-0 (63-58) επί του Παναθηναϊκού στη σειρά των τελικών, σε ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι και από τους δύο «αιωνίους». Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού κέρδισε φάουλ από τον Τζέιμς και με 2/2 βολές «έγραψε» το 59-58, ενώ 1:02 πριν τη λήξη και μετά από άστοχο τρίποντο του Καλάθη διαμόρφωσε το 61-58, με τζαμπ σουτ.

Ακολούθησε εξαιρετικό κόψιμο του Παπανικολάου στον Ρίβερς σε προσπάθεια για 3, με τον Μιλουτίνοβ να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και ο Σπανούλης το 4ο φάουλ του Ρίβερς αμέσως μετά, 63-58, με 2/2 από τον αρχηγό του Ολυμπιακού που σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 10 ασίστ, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ. Εξω από τα 6.75, όμως είχε 0/5 ο Kill-Bill. Ο Πρίντεζης πέτυχε 12 πόντους με 2/6 τρίποντα, με την ομάδα του Πειραιά να έχει 5/25 έξω από τα 6.75, αδυνατώντας να βάλει την μπάλα στη ρακέτα, ειδικά στην 4η περίοδο.

Για τον Παναθηναϊκό που πάλεψε με αξιώσεις να κάνει το “break”, νταμπλ νταμπλ πέτυχε ο Μπουρούσης με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» ήταν ο Κέι σι Ρίβερς με 16 πόντους. Τζέιμς, Γκιστ και Γκάμπριελ δεν βοήθησαν την ομάδα τους. Η δεύτερη «μητέρα των μαχών» είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη (1/6, 21:00).

Από τις καρέκλες δίπλα στο παρκέ παρακολούθησε τον πρώτο τελικό, ο άσος των Μπακς και της εθνικής Ελλάδας, Γιάννης Αντετοκούνμπο. Στο ΣΕΦ δεν μετέβη ο διοικητικός ηγέτης της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρης Γιαννακόπουλος.

Η μορφή του αγώνα…

Με Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ Πασκουάλ εμπιστεύτηκε τον Χαραλαμπόπουλο στο «3», μαζί με Καλθάθη, Φελντέιν, Σίνγκλετον στο “4” και Μπουρούση. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-4, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8-0 χάρη σε τρίποντα από Παπαπέτρου και Πρίντεζη. Ο Παναθηναϊκός επέμενε να βάζει την μπάλα στο post, προσπαθώντας να τροφοδοτεί τον Μπουρούση, αλλά με πολύ καλή άμυνα ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο. Οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι και στα τρίποντα (0-4 έναντι 3/7 του Ολυμπιακού στην 1η περίοδο. Ο Πασκουάλ πέρασε στο «3» τον Ρίβερς παίζοντας με τρία γκαρντ. Ο Πρίντεζης είχε ξεκινήσει ζεστός, έφτασε τους 8 προσωπικούς πόντους για το +9, 15-6. Την ίδια ώρα ο Μπουρούσης που ήταν ο καλύτερος παίκτης των «πρασίνων» στην 1η περίοδο είχε 4 πόντους και 3 ριμπάουντ! Αυτός και ο Γκάμπριελ μείωσαν, 15-10, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 4 σερί πόντους του Πάτρικ Γιανγκ, 19-10.

Το δυσάρεστο για την ομάδα του Πειραιά ήταν πως Μπιρτς, Μιλουτίνοβ είχαν από 2 φάουλ και 1 ο Γιανγκ. Ο Αμερικανός ξεκίνησε βασικός στη 2η περίοδο και έφτασε γρήγορα τα 3 φάουλ περνώντας στον πάγκο. Το 24-13 (+11) υπέρ του Ολυμπιακού γρήγορα μετετράπη σε 24-23, με την ευστοχία του Παναθηναϊκού έξω από τα 6.75 να κάνει τη διαφορά. Κι όταν ο αρχηγός των «πρασίνων» Αντώνης Φώτσης έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, έξω από τα 6.75, ο Παναθηναϊκός μετρούσε 3/5 στη 2η περίοδο (3/11 όμως στο ημίχρονο). Η άμυνα με αλλαγές του Πασκουάλ είχε δημιουργήσει προβλήματα στους «ερυθρόλευκους» που έχασαν το ρυθμό τους.

Ο Ρίβερς έφτασε τους 10 πόντους κάνοντας πρώτα το 28-29 και εν συνεχεία το 31-31, με τους Γκριν (τρίποντο, 31-29) και Μιλουτίνοβ (33-31) να δίνουν προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ο Μπιρτς πήρε τη θέση του Σέρβου στο «5», 35-31, με δικές του 2/2, για το 35-33 (σκορ ημιχρόνου) με tip in του Φώτση. Ο Ολυμπιακός είχε 0 πόντους από αιφνιδιασμό σε αυτό το πρώτο 20αλεπτο (10 η ομάδα του Πασκουάλ), 4 πόντους έναντι 10 του Παναθηναϊκού από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), ενώ είχε πάρει 14 πόντους από τους αναπληρωματικούς έναντι 21 από αυτούς των φιλοξενούμενων.

Με επιμέρους σκορ 10-5 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, περνώντας την μπάλα στη ρακέτα, όπου καραδοκούσαν Πρίντεζης και Μιλουτίνοβ, ενώ βοήθειες έδωσε και ο Παπανικολάου, 45-38. Έκτοτε, όμως ο Παναθηναϊκός πίεσε στην άμυνα, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έκαναν λάθη και με 2 εύστοχα τρίποντα ο Ρίβερς έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, 45-46, φτάνοντας τους 16 πόντους! Σπανούλης και Καλάθης διαμόρφωσαν το 48-48, ενώ ο Σίνγκλετον (9π.) διαμόρφωσε το σκορ 3ης περιόδου, 48-50.

Εμμονή στα τρίποντα είχε ο Ολυμπιακός με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, με τους Αγραβάνη, Σπανούλη να αστοχούν κατά σειρά, όπως και ο Γκριν που πατούσε γραμμή. Όταν πέρασε την μπάλα στη ρακέτα, προσπέρασε, 52-50 με τον Μπιρτς. Και οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές, συναγωνιζόντουσαν στο ποια θα κάνει τις περισσότερες κακές επιλογές για να διαμορφώσει το 53-54 ο Μπουρούσης, με εναπομείναντα χρόνο 4:30 λεπτά. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να μπει στη ρακέτα, επέμενε με τρίποντα, απ’ όπου ήταν άστοχοι Σπανούλης και Πρίντεζης και εν τέλει ο Τζέιμς «πλήρωσε» τον αντίπαλο, 53-56.

Ο Πρίντεζης πάτησε αυτή τη φορά γερά στη ρακέτα, 55-56, ο Μπουρούσης είχε άμεση απάντηση, 55-58, με τον Σπανούλη να κρατά ζωντανή την ομαδα του, 57-58. «Ηρωας» του Ολυμπιακού, πάντως αναδείχτηκε ο Μιλουτίνοβ, αφού πρώτα κέρδισε το φάουλ από τον Τζέιμς και με 2/2 βολές «έγραψε» το 59-58, ενώ 1:02 πριν τη λήξη και μετά από άστοχο τρίποντο του Καλάθη διαμόρφωσε το 61-58, με τζαμπ σουτ.

Εξαιρετικό κόψιμο του Παπανικολάου στον Ρίβερς σε προσπάθεια για 3, με τον Μιλουτίνοβ να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και ο Σπανούλης το 4ο φάουλ του Ρίβερς αμέσως μετά, 63-58 (με 2/2 από τον αρχηγό του Ολυμπιακού). Απέμεναν 28 δεύτερα

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Σώμος-Ψαριανός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος):
Γκριν 3 (1), Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 11, Ουότερς 2, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 12, Πρίντεζης 12 (2), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 6, Φώτσης 5 (1), Παππάς, Φελντέιν, Γκιστ 2, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 13 , Καλάθης 5 (1).

Στους πρώτους αγώνες για την τελική φάση των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών (θέσεις 1-2 & 3-4), σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: