Νίκη τίτλου η Γυναικεία του ΟΣΦΠ

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε  την ανωτερότητά του στην Α1 Γυναικών

Οι «ερυθρόλευκες» μετέφεραν δύο νίκες από την regular season, προσέθεσαν άλλες δύο στα πλέι οφ και κατέκτησαν τον τίτλο με συνολικό σκορ 4-0.

Σχετικό Περιεχόμενο
Το τέταρτο σερί νταμπλ για Λεριώτη και Καπογιάννη!
Σχετικα
5 άρθρα, 1 Web TV
1 ομάδα

Στους 20 πόντους σταμάτησε η Εβίνα Μάλτση, ενώ 13 πρόσθεσε η Λικέντρα Τζόνσον και από 10 οι Κάιζερ και Σταμάτη. Από πλευράς Αθηναϊκού, ξεχώρισε η Αλμπάνεζ με 17 πόντους.

Από πολύ νωρίς, ο Ολυμπιακός φρόντισε να δείξει πως σκοπεύει να «καθαρίσει» τη σειρά. Μετά το 14-21 της πρώτης περιόδου, η διαφορά άρχισε να… ανοίξει και η τρομερή ευστοχία (15/18 2π.) οδήγησε στο +21 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (25-46).

Ο Αθηναϊκός μπήκε καλύτερο στο δεύτερο μέρος και η Αλμπάνεζ μείωσε σε 35-48 με δύο τρίποντα. Ωστόσο, η Εβίνα Μάλτση ανέλαβε δράση και «έσβησε» τις λιγοστές ελπίδες των γηπεδούχων να επιστρέψουν στη διεκδίκηση. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 40-60 και το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε τυπικό χαρακτήρα. Πάντως, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν τη… χαλάρωση του Ολυμπιακού και «μάζεψαν» τη διαφορά μέχρι το τελικό 58-69.