Δεύτερη ήττα για ΟΣΦΠ από Εφές

Εφές – Ολυμπιακός 64-60 και 2-1 οι Τούρκοι

Εφές - Ολυμπιακός 64-60

Ο Ολυμπιακός στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου αντιμετώπισε προβλήματα με την άμυνα της Εφές, οι Τούρκοι είχαν φέρει στα… μέτρα τους το παιχνίδι και δημιουργούσαν διαφορές, δείχνοντας ικανοί να πάρουν άνετα τη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά, όμως ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα… χέρια του, έφερε σε απόσταση «βολής» τον Ολυμπιακό, όμως η ολική επαναφορά έμεινε στη μέση, με την τουρκική ομάδα να παίρνει τη νίκη με  64-60 και πλέον η σειρά βρίσκεται στο 2-1 για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Η Εφές μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνά της άγγιξε το τέλειο και στο 24′ το σκορ έγινε 41-27 με σερί 8-0. Ο Ολυμπιακός πέτυχε εκεί το πρώτου καλάθι στην επανάληψη (τρίποντο από τον Παπανικολάου), αλλά η εικόνα δεν άλλαξε, αφού οι ερυθρόλευκοι περίμεναν τα πάντα από τον Σπανούλη, δίχως το παραμικρό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά και στους 17 (51-34) και το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει σε 51-37 στο 30′.

Το τρίποντο του Μάντζαρη έκανε και το 51-40 στο 31′, το ψηλό σχήμα με τον Παπαπέτρου στο “2” έφερε το σκορ στο 53-45 στο 34΄, ο Πρίντεζης μείωσε σε 53-49 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους στο 36′.

Ο Σπανούλης έκανε το 57-52 στο 38′ και ο Μπιρτς το 57-54, μόλις 1:26 πριν από το τέλος. Θα μπορούσε να μειώσει κι άλλο μάλιστα, αλλά έκανε air ball στην βολή. Πάλι ο Σπανούλης μείωσε σε 59-57 στα 57”, αλλά ο Χάνεϊκατ με επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 61-57. Ο Σπανούλης έκανε και το 61-60 στα 19”. Ο Ερτέλ με 2/2 βολές έκανε το 63-60 στα 16”, ο Σπανούλης αστόχησε στο τρίποντο στα 5” και η Εφές νίκησε με 64-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-27, 51-37, 64-60.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας, Χάνεϊκατ 6 (7 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 11 (1), Ερτέλ 13 (1), Πολ, Ντάνστον 16 (9 ριμπ.), Κερκ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6 (7 ριμπ.), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 5 (1/4 τρίπ., 7 ριμπ.), Σπανούλης 15 (3 τρίπ., 7 ασ., 8 λαθ.), Ουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 8 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 7 (2), Μάντζαρης 8 (2).

Την Παρασκευή (28/04) η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παίζει την.. επιβίωσή της στην Ευρωλίγκα και θέλει μόνο τη νίκη για να στείλει σε πέμπτο παιχνίδι τη σειρά, στο ΣΕΦ.