Φουλ για τετράδα ο Παναθηναϊκός

EE89F0731194FD27ABF62B6FF63E6403

“Λύγισε” την ΤΣΣΚΑ με 85-80 στην παράταση.

Έπειτα από μια εντυπωσιακή εμφάνιση βγαλμένη από τις πιο… αστεράτες βραδιές των προηγούμενων χρόνων, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να λυγίσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας με νίκη 85-80 στην παράταση του «καυτού» ΟΑΚΑ που είχε στις κερκίδες του περίπου 20.000 κόσμο. Οι «πράσινοι» ήταν ψυχωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψαν στο πανάκριβο σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη να κάνει το παιχνίδι του.
Με κορυφαίους του Τζέιμς και Ρίβερς, το τριφύλλι πλέον βρίσκεται στον δρόμο για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, αφού σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα (ήττα της Φενέρ στη Μαδρίτη) ανέβηκε στην 4η θέση. Τι μένει; Να πάει ο Παναθηναϊκός την επόμενη αγωνιστική στο Τελ Αβίβ και να νικήσει τη βαθμολογικά αδιάφορη Μακάμπι μέσα στο «σπίτι» της.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι ήλεγχε τον ρυθμό και ο Τσάβι Πασκουάλ έβγαζε αυτοπεποίθηση με τον πλουραλισμό στην πεντάδα του. Οι πράσινοι μπόρεσαν να ανταποκριθούν στην πληρότητα της ΤΣΣΚΑ, αφού οι Τεόντοσιτς και Ντε Κολό και είχαν βρει τον… μπελά τους από την άμυνα των Τζέιμς και Καλάθη, αφού πρώτα ο Φελντέιν είχε αποτύχει απέναντι στον Γάλλο.

Ένα σερί 7-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει για πρώτη φορά με έξι πόντους (23-17), αλλά η ΤΣΣΚΑ έβρισκε πάντα τον τρόπο να ισορροπεί. Οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το +5 (45-40) στο σκορ και η μισή δουλειά είχε γίνει… τουλάχιστον στην ψυχολογία.

Ουσιαστικά εκείνος που έκανε τη μεγαλύτερη δουλειά για τους Ρώσους ήταν ο Βορόντσεβιτς που είχε αναλάβει να παίξει και για τα πρώτα βιολιά της ομάδας του. Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να βγάλει οφ τους ψηλούς τους Παναθηναϊκού, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις ακόμα και στην απουσία του Γκιστ που από το 24’ είχε τέσσερα φάουλ. Η «αρκούδα» με τρίποντο του Ντε Κολό ισοφάρισε σε 55-55, όμως και πάλι οι «πράσινοι» έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 58-55.

Με ένα σερί 6-0 η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε 67-63 βρίσκοντας ρυθμό μετά από αρκετή ώρα στο παρκέ, αλλά η απάντηση ήταν το 67-68 στο 36′. Παππάς και Τζέιμς είχαν αναλάβει το σκοράρισμα, λίγο πριν δώσουν τη σκυτάλη στον Κέι Σι Ρίβερς που πέτυχε ορισμένα σπουδαία καλάθια, κυρίως στην παράταση. Ο Αμερικανός ήταν εκείνος που «άνοιξε» την άμυνα της ΤΣΣΚΑ και σημείωσε καθοριστικούς πόντους στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα (με βολές έκανε το 79-77, ενώ ο Ντε Κολό έχασε μία για το 79-78 στο 43’).

Ξανά ο Ρίβερς με ένα σπουδαίο τρίποντο από τη γωνία έδωσε αέρα τεσσάρων πότων στον Παναθηναϊκό (82-78), ο οποίος έγινε «αφεντικό» στο παρκέ και το κάρφωμα του Γκιστ απλά… επιβεβαίωσε τη μεγαλειώδη νίκη στο φλεγόμενο ΟΑΚΑ.

Στα highlights της βραδιάς η είσοδος του Θανάση Γιαννακόπουλου στο παρκέ με τη λήξη της αναμέτρησης, γνωρίζοντας την αποθέωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-40, 58-55, 73-73, 85-80.

Διαιτητές: Ρόκα (Πορτογαλία), Πέρεθ (Ισπανία), Μόγκουλκοτς (Τουρκία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13, Νίκολς 5, Ρίβερς 17, Τζέιμς 13, Παππάς 8, Φελντέιν 2, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 3, Μπουρούσης 6, Καλάθης 12.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 15, Τεόντοσιτς 15, Όγκουστιν 14, Φριντζόν 4, Τζάκσον 3, Αντόνοφ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 14, Χίγκινς 8, Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ, Χάινς 5.

Σε αναμετρήσεις για την 29η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: