Τυπική διαδικασία και ήττα στο ΣΕΦ

CE1868A16FD95944F3D9E0271357D648

Οι “κυανέρυθροι¨γνώρισαν την ήττα από τον Ολυμπιακό με 79-61

Στην κόντρα με τον πρωταθλητή οι παίκτες του Καστρίτη δεν  μπορούσαν να περιμένουν πολλά. Υποτάχθηκαν φυσιολογικά και αναμενόμενα γνωρίζοντας ήττα με 79-61 στο απογευματινό της Κυριακής.

Ο Ολυμπιακός που είχε και απουσίες ξεκίνησε με 12-6. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν πίσω στο σκορ με 19-11. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 14’ είχε ανεβάσει την διαφορά στο +10 (26-16). Με τρίποντο του Παπανικολάου, οι γηπεδούχοι έκαναν το 37-24 στο 17’ αλλά τα Τρίκαλα με ένα σερί έξι πόντων, στο ημίχρονο μείωσαν σε 37-30. Στην επανάληψη ο ΟΣΦΠ  μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κυριάρχησε στο παρκέ καιέφτασε  59-41 ενώ η  τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα

Δεκάλεπτα: 19-11, 37-30, 59-41, 79-61.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 3 (1), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 11 (1), Μπιρτς 2, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Γουότερς 6 (1), Αγραβάνης 14 (2), Αθηναίου 6.

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 2, Εζιούκου 2, Μπάρλοου 12, Βαρυτιμιάδης 4, Τσαγκαράκης 8 (2), Μανωλόπουλος 11 (1), Λίποβι 13 (1), Καραθανάσης, Πουλιανίτης 5 (1), Καλλές 3, Χότον 1.

110ebaaa7120a67bb3f5015c46b04e32Το παιχνίδι όπως το κατέγραψε το sportrikala.gr:

Α’  δεκάλεπτο

Οι αρχικές πεντάδες:

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Γκριν, Μιλουντίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης

Τρίκαλα BC Aries ((Γ. Καστρίτης): Κάφει, Εζιούκου, Μπάρλοου, Βαρυτιμιάδης, Τσαγκαράκης

Διαιτητές της αναμέτρησης οι κ.κ.Θεωνάς, Παπαθανασίου, Καρδαρής

9.39 Μιλουντίνοφ 2-0

8.51 Ο Μπάρλοου μία στις δύο βολές, 2-1

8.33 Καλάθι και φάουλ απο τον Πρίντεζη. Μέσα και η βολή, 5-1

7.53 Πρίντεζης 7-1 και Παπανικολάου μετά απο κλέψιμο 9-1, απάντηση απο Μπάρλοου 9-3

9.15 Βαρυτιμιάδης 39-32

8.12 Μιλουτίνοφ καλάθι, 41-32 και φάουλ. Μέσα και η βολή, 42-32. Λάθος απο Κάφει, Μάντζαρης 44-32

7.37 Μάντζαρης 46-32 και Κάφει 46-34

6.59 Μιλουντινοφ 48-34

6.31 Ο Μάντζαρης με βολές 50-34

6.05 Πρίντεζης 52-34, και τάιμ άουτ Καστρίτη

.44 Η Φάση του αγώνα, Εντυπωσιακό κάρφωμα απο Μπάρλοου που παίρνει και φάουλ απο τον Παπανικολάου. Μέσα και η βολή 52-37, ο Μιλουντίνοφ 54-37

1.37 Τρίποντο Τσαγκαράκη 79-57

1.17 Τα Τρίκαλα κερδίζουν αντιαθλητικό του Γιανγκ πάνω στον Μπάρλοου. Μέσα οι βολές του Μπάρλοου, 79-59, η μπάλα πάλι στα Τρίκαλα

14.9 Βαρυτιμιάδης 79-61, τέλος αναμέτρησης