Αναλυτικά όλοι οι τελικοί και οι σκόρερ:
1974-75: Πορταϊκός – Μετέωρα 0-0 (1-0 παράταση)
Σκόρερ: Δ.Κουβέλης
1975 – 76: Μετέωρα – Δήμητρα 1-0
Σκόρερ: Ντρούγιας
1976 – 77: Κεφαλοβρυσιακός – Μεγάλα Καλύβια 1-1 (1-3 παράταση)
Σκόρερ: Ν.Τσίνας – Παπαθανασίου, Μπαζαγόρας, Παπαχρήστος
1977 – 78: Πύργος – Μετέωρα 2-2 (2-4 στα πέναλτι)
Σκόρερ: Χρυσοχόος, Γρηγορίου – Ντρούγιας, Κουτσονάσιος
1978 – 79: Κεφαλοβρυσιακός – Μετέωρα 0-3
Σκόρερ: Τσιομπίκας, Καραθανάσης, Παταβάλης
1979 – 80: Δήμητρα – Θύελλα Μεγαλοχωρίου 1-2
Σκόρερ: Μήτσιος – Παπαδημητρίου, Κοτρώτσιος
1980 – 81: Δήμητρα – Μετέωρα 1-3
Σκόρερ: Τζελής – Ευθυμίου [2], Τσιομπίκας
1981 – 82: Μετέωρα – Αστέρας Αρδανίου 9-3
Σκόρερ: Ντρούγιας [4], Δήμτσας [2], Παπανικολάου, Ευθυμίου, Κοιλούκος – Μπορμπότης, Α.Παπαχρήστος, Κωνστάντος
1982 – 83: Διγενής Νεοχωρίου – Δήμητρα 2-1
Σκόρερ: Σακελλαρίου, Γκολίτος – Τζέλης
1983 – 84: Μετέωρα – Γαρδίκι 1-1 (4-2 στην παράταση)
Σκόρερ: Ντρούγιας [2], Βακουφτσής [2] – Κουτής [2]
1984 – 85: Μετέωρα – Άρης Αγίας Μονής 2-2 (3-2 στην παράταση)
Σκόρερ: Παπανικολάου [3] – Ζήκος, Χριστάκος
1985 – 86: Άρης Αγίας Μονής – ΠΟ Γόμφων 2-1
Σκόρερ: Παζαϊτης, Καλαμποκίνης – Μπίλλας
1986 – 87: Θύελλα Μεγαλοχωρίου – Διγενής Νεοχωρίου 1-3
Σκόρερ: Βακουφτσής – Γαλάνης, Παπαευαγγέλου, Καλαντζής
1987 – 88: Τυμφαίος – Πλάτανος 0-2
Σκόρερ: Σ.Γκούμας, Σ.Φαρμάκης
1988 – 89: Γαρδίκι – Παλιομονάστηρο 1-1 (2-1 στα πέναλτι)
Σκόρερ: Πλαστήρας – Κατράνας
1989 – 90: Διγενής Νεοχωρίου – Ερασιτέχνες ΑΟΤ 0-0 (2-0 στην παράταση)
Σκόρερ: Λ.Γκολίτος, Β.Χατζής
1990 – 91: Αστέρας Αρδανίου – Φήκη 1-0
Σκόρερ: Αγγελόπουλος
1991 – 92: ΑΕΠΑ – Γαρδίκι 1-2
Σκόρερ: Χ.Ιακωβάκης – Ξ.Πάτρας, Ι.Καμπλιώνης
1992 – 93: Αχιλλέας Μπάρας – ΑΟ Γαρδικίου 1-2
Σκόρερ: Μπαμπάνης – Καρακούσης, Πάτρας
1993 – 94: Αστέρας Αρδανίου – Γαρδίκι 1-1 (3-4 στα πέναλτι)
Σκόρερ: Ρουσιαμάνης – Τάμπος
1994 – 95: Αχιλλέας Μπάρας – Κεραυνός Βασιλικής 2-2 (3-5 στα πέναλτι)
Σκόρερ: Δ.Παπαευθυμίου, Α.Παπαευθυμίου – Καλαντζής, Βαρνακιώτης
1995 – 96: Αχιλλέας Μπάρας – Κεραυνός Βασιλικής 5-0
Σκόρερ: Μαγουλιώτης [2], Ρούσσας, Α.Παπαευθυμίου, Παπαχρήστος
1996 – 97: Ερασιτέχνες ΑΟ Τρίκαλα – Παλιόπυργος 12-1
Σκόρερ: Ρίζος [5], Σταθόπουλος [3], Οικονόμου [2], Γιδόπουλος, Λαγάρας – Κουτσάγιας
1997 – 98: Μετέωρα – Λύκοι Πινδαίων 2-1
Σκόρερ: Κωστόπουλος, Χαιταλής – Γιαννακόπουλος
1998 – 99: Λύκοι Πινδαίων – Χρυσαυγή 5-1
Σκόρερ: Θώμος (2), Μιχαλές, Γκουγκουλής, Τσιάμης – Γκαραγκάνης
1999 – 00: Μετέωρα – Διγενής Νεοχωρίου 2-0
Σκόρερ: Θώμος [2]
2000 – 01: Θύελλα Μεγαλοχωρίου – Διγενής Νεοχωρίου 0-0 (Παράταση 1-0)
Σκόρερ: Β.Πατσιαλής
2001 – 02: Μετέωρα – ΑΕ Ριζώματος 2-0
Σκόρερ: Τσιούκας, Θώμος
2002 – 03: Μετέωρα – Χρυσαυγή 3-1
Σκόρερ: Τσιούκας 2, Θώμος – Αντωνίου Χρ.ς
2003 – 04: ΑΟ Τρίκαλα – ΑΕ Φαρκαδόνας 3-0
Σκόρερ: Παπαστεριάδης, Μπαμπούρης, Α.Τσιούκας
2004 – 05: Ασκληπιός – Αχιλλέας Μπάρας 1-0
Σκόρερ: Γκίτσας
2005 – 06: ΑΕΤ – Αχιλλέας Γενεσίου 5-0
Σκόρερ: Ζαχαράκης φ.2, Μπαμπούρης 2, Χασιώτης
2006 – 07: Μετέωρα – ΑΕ Φαρκαδόνας 1-4
Σκόρερ: Πέτσας Π. – Λαγόπουλος, Λόης, Ιακωβάκης, Τσιούκας
2007 – 08: Μετέωρα – Καστράκι 2-2 (3-2 στην παράταση)
Σκόρερ: Ιακωβάκης [2], Κεχαγιάς – Φασούλας, Πρεκαντές
2008 – 09: ΑΕ Φαρκαδόνας – Καστράκι 2-1
Σκόρερ: Νικούλι, Νίττας – Τζέκος
2009-2010: Θύελλα Πετρωτού – Μετέωρα 2-2 (5-4 στα πέναλτι)
Σκόρερ: Κόκκοβας, Τασιόπουλος – Σκόνδρας, Κεχαγιάς
2010-2011: Θύελλα Πετρωτού – Μετέωρα 3-2
Σκόρερ: Δ.Τεντολούρης, Καμπάσης, Καραϊσκος – Α.Σκρέκας, Γ.Σκρέκας
2011-2012: Μετέωρα – Μεγάλα Καλύβια 2-2 (στα πέναλτι 4-5)
Σκόρερ: Κουβελάς, Γραβάνης – Σκουφάς, Νικολούσιος
2012-2013: ΑΟ Τρίκαλα – ΑΕΤ 0-0 (1-0 στην παράταση)
Σκόρερ: Κεφαλάς
2013-2014: Μετέωρα – Αχιλλέας Μπάρας 3-0
Σκόρερ: Βουλτσίδης, Σαμούτης, Κεραμάς
2014-2015: Δήμητρα – Μετέωρα 1-1 (8-7 στα πέναλτι)
Σκόρερ: Κωτούλας – Βουλτσίδης
2015-2016: ΑΕ Φαρκαδόνας – Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου 2-0
Σκόρερ: Μηνάς, Ετόφ
(*) Τα στοιχεία είναι από το αρχείο του Θ. Αλεξιάδη
Τα Μετέωρα ο πολυνίκης του θεσμού
Η ομάδα των Μετεώρων έχει κατακτήσει τα περισσότερα κύπελλα, 13, ενώ έχει βρεθεί συνολικά 18 φορές σε τελικό. Ακολουθούν Γαρδίκι με 4 κατακτήσεις και Νεοχώρι, Φαρκαδόνα με 3.
Αναλυτικά η λίστα των τροπαιούχων:
13 κύπελλα: Μετέωρα
4 κύπελλα: ΑΟ Γαρδικίου
3 κύπελλα: Διγενής Νεοχωρίου, ΑΕ Φαρκαδόνας
2 κύπελλα: ΑΟ Τρίκαλα, Μεγάλα Καλύβια, Θύελλα Μεγαλοχωρίου, Θύελλα Πετρωτού
1 κύπελλο: Πορταϊκός, Αγ. Μονή, Πλάτανος, Αστέρας Αρδανίου, Κεραυνός Βασιλικής, Αχιλλέας Μπάρας, Ερασιτέχνες ΑΟΤ, Λύκοι Πινδαίων, Ασκληπιός, ΑΕΤ, Δήμητρα