Επιστροφή στις νίκες με θρίαμβο επί της Κύμης( 76-58)

1626964_0Πιο γερά στην basket league  πατούν από σήμερα τα Τρίκαλα

Πιο γερά στην basket league  πατούν από σήμερα  τα  Τρίκαλα  BC aries. Ήθελαν νίκη -μία απλή νίκη, όμως  πέτυχαν θρίαμβο επί της Κύμης, σάρωσαν  και τη διαφορά της ήττας του Α Γύρου , γράφοντας το 76-58 στο Δημοτικό Κλειστό  και κάνοντας πλέον πολύ πιο εύκολη και πιο άνετη την υπόθεση της παραμονής στην basket league  για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά.

Η ομάδα του Καστρίτη είχε τις δυσκολίες της μόνο στο α’ ημίχρονο όταν πιέστηκε και από το άγχος , αλλά και από την καλή αμυντική λειτουργία των αντιπάλων της. Ωστόσο όμως …έβαλε σειρά στην επανάληψη έκανε ένα μεγάλο ξεπέταγμα και μετέτρεψε το ντέρμπι σε περίπατο γνωρίζοντας το τέλος την αποθέσωση από τους Τρικαλινούς φιλάθλους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και τρέχοντας ένα σερί 15-8 προηγήθηκαν με 5 πόντους, στο 17ο λεπτό (27-22). Το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη έκανε στη συνέχεια μία μίνι-αντεπίθεση και πλησίασε στο σκορ, με την ομάδα της Εύβοιας να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (29-27).

Πάντως όλα άλλαξαν  στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι κυανέρυθροι ήταν… καταιγιστικοί σε άμυνα και είπθεση,  έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 28-16 και απέκτησαν διψήφια διαφορά (55-45, 30o λεπτό), βάζοντας την βάση για τη νίκη.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με ένα γρήγορο 9-0 που τους έφερε στο +18 (63-45, 32ο λεπτό), ενώ η Κύμη πέτυχε μόλις 2 πόντους από το 30ο μέχρι το 36ο λεπτό, κάνοντας ακόμα πιο απλά τα πράγματα για τους παίκτες του Καστρίτη . Το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου… σταμάτησε στο 21-13 και όταν το  άνοιγμα  έφτασε στο +10 (55-45) στο 30ο λεπτό, το μυαλό όλων πήγε στη διαφορά του αγώνα στον α’ γύρο, εκεί όπου η Κύμη είχε νικήσει με +11 (78-67). Στην πράξη όμως, οι φιλοξενούμενοι  δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν αυτό το κομμάτι, με τη διαφορά να μεγαλώνει διαρκώς, για να φτάσει στο τελικό +18 (76-58).

Το τρικαλινό συγκρότημα αγγίζει πλέον το στόχο του,  είναι πολύ κοντά χρειάζεται δύο νίκες (οποιεσδήποτε και με οποιοδήποτε σκορ) για να κλειδώσει την παραμονή και να κοιτάξει το κάτι παραπάνω.

Κορυφαίος των Τρικάλων ο Μπιρούτα που έκανε double double με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μπάρλοου με 13 πόντους και 5 ασίστ και ο Κάφεϊ με 11 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από την Κύμη ξεχώρισε ο Όρτον που έκανε και αυτός double double με 10 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 11(1), Μπιρούτα 11, Τσαγκαράκης 9(2), Μπάρλοου 14(2), Χότον 6, Λίποβι 8(1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 5(1), Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 10(2).

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Συγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 7(1), Στάματης 10, Πάλμπλαντ 11(3), Όρτον 10, Κατράνς, Τζόλος, Κούκουλας, Κωνσταντακόπουλος, Κοστόφ, Ντίξον, Τουντζιαράκης 10.

trikala

1626966

StamatisDimitris_Trikala_Kymi

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

4:20 Τάλμμπλαντ 22-21

4′ Όρτον βολές 2/2 22-23

3’30 Τιαντζαράκης 22-25

2:40 Σιγκούνας 22-27

2:3ο Μπάρλοου βολές 0/2

1:10 Χότον βολές 0/2

45″ Τσαγκαράααακηςςς καλάθι απο το τρίποντο και φάουλ με εύστοχη βολή 26-27

25″ Όρτον βολές 2/2 26-29

3.5″ Μπιρούτα βολές 1/2 27-29

*Τέλος Ημιχρόνου 27-29