Ο ΠΑΟ πέρασε άνετος από την Κύμη

Στο ρελαντί ο ΠΑΟ πέρασε με 77-54 από την Κύμη

Η «πράσινη» άμυνα κράτησε «όμηρο» την Κύμη μέσα στο ίδιο της το «σπίτι», τα τρίποντα μπήκαν και πάλι και ο Παναθηναϊκός έβγαλε την… υποχρέωση στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης». Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 77-54 της Κύμης, για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και με ρεκόρ 16-1 απολαμβάνουν -προσωρινά- τη μοναξιά της κορυφής στην κατάταξη (αύριο αγωνίζεται ο Ολυμπιακός). Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι υποχώρησαν σε 5-12 και παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, η άμυνα έκανε τη… δουλειά της υποχρεώνοντας την Κύμη σε 16 λάθη και χαρίζοντας στην «πράσινη» γραμμή ψηλών 3 μπλοκ, ενώ Μπουρούσης (13π.), Καλάθης (11π., 6ασ.), Σίνγλετον (10π.) και Τζεντίλε (10π.) οδήγησαν την επίθεση του «τριφυλλιού» σε μία απρόσκοπτη νίκη. Στον αντίποδα, μόνο ο Τουντζιαράκης κατάφερε να συμπληρώσει διψήφιο αριθμό πόντων (11π.).

Ουσιαστικά ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης. Οι «πράσινοι» περιόρισαν στους 8 πόντους την Κύμη στη δεύτερη περίοδο και με σταθερά βήματα στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (36-23). Με διάρκεια στην άμυνα και την τρίτη περίοδο την πιο παραγωγική του στο παιχνίδι (27π.) ο Παναθηναϊκός συνέχισε να αυξάνει την υπέρ του διαφορά χωρίς να απειληθεί μέχρι το τελικό 77-54.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 23-36, 37-63, 54-77

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δεσλής-Γεωργιάδης-Ευφραιμίδης

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 5 (1), Τσούπκοβιτς 6 (1), Σταμάτης 7 (1), Πάμπλαντ, Όρτον 9 (1), Κατράνας 3 (1), Τζόλος 2, Κουκουλάς 4, Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Ντίξον 2, Τουντζιαράκης 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γκάμπριελ 9 (1), Καλάθης 11 (2), Ρίβερς 4 (1), Τζέιμς 2, Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 6 (2), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 13.

Σε αναμετρήσεις για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: