Παραλίγο θα έγραφαν ιστορία!!!

175585xlarge

Ήττα στο τέλος απο την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Πολύ κοντά στην μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους έφτασαν τα Τρίκαλα σήμερα το απόγευμα στο ΟΑΚΑ. Οι κυανέρυθρπι δείχνοντας για μία ακόμη φορά την πρόοδο που έχουν κάνει πάλεψαν μέχρι το τέλος για την ιστορική νίκη, αλλά στα τελευταία λεπτά η ανωτερότητα της ΑΕΚ που είχε την κερκίδα με το μέρος της αλλά και τα συνεχόμενα σφυρίγματα των διαιτητών που έστελναν συνεχώς στις βολές τους γηπεδούχους οδήγησαν στην τιμητική ήττα.

Τα Τρίκαλα πάντως δεν επαναπαύονται με την εμφάνιση και για να πατήσουν πιο γερά στην κατηγορία θα πρέπει την Τετάρτη να πάρουν το ροζ φύλλο απέναντι στην Κύμη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 37-42, 51-62, 87-82

ΑΕΚ: Ούκιτς 8(2), Ελονού 14, Βασιλειάδης 6, Χαριτόπουλος 2, Λαρεντζάκης 8(1), ΜακΓκράθ14(2) , Ντίξον 6(1), Μωραϊτης, Μαυροειδής 1, Τσαλμπούρης 3, Σάκοτα 25(3)

Τρίκαλα: Κάφει6 , Μπιρούτα 15, Τσαγκαράκης 16(4), Μπάρλοου 18(3), Χότον 5, Λίποβ 14(1)ι, Εζιόκου 2, Καραθανάσης, Πουλιανίτης 6, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης

Το φιλμ

Καλύτερα μπήκε στο παρκέ η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα και με τον Ελονού να σημειώνει 4 πόντους προηγήθηκε με 9-5 (στο 3′) με τα Τρίκαλα όμως να δείχνουν ότι μπορούν να φανούν ανταγωνιστικά. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 με τον Μπάρλοου να έχει 5 πόντους και προηγήθηκαν με 15-9 (στο 5′), ενώ άφησαν την ΑΕΚ για περίπου 3 λεπτά χωρίς καλάθι. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου τα Τρίκαλα κρατούσαν το προβάδισμα με 20-15, ενώ η περίοδος έληξε με τους παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς να κάνουν σερί 6-0 και παίρνουν το προβάδισμα με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα στο ΟΑΚΑ οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ επιθετικά και με πολλά τρίποντα το σκορ έγινε 28-28 (στο 13′) με τα Τρίκαλα να παρουσιάζονται πολύ διαβασμένα απέναντι στην ΑΕΚ, όπως η Κύμη μία εβδομάδα πριν. Oι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 πήραν αέρα 6 πόντων (34-28 στο 15′) με τον Λίποβι να φτάνει τους 9 πόντους. Τα Τρίκαλα στο 17ο προς 18ο λεπτό του ματς «πάγωσαν» το γήπεδο, αφού προηγήθηκαν με +10 (40-30) και έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν το τεράστιο διπλό. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να μειώνει σε 42-37, χάρη σε ένα σερί 7-2.

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς άρχισε με τα Τρίκαλα να συνεχίζουν να είναι εξαιρετικά στην επίθεση και παίρνουν και πάλι προβάδισμα 10 πόντων (50-40 στο 23′) με κάρφωμα του Κάφεϊ. Στο 25ο λεπτό η διαφορά μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ και πήγε στους 12 πόντους (56-44), ενώ λίγο αργότερα το +14 (58-44) των Τρικάλων ήταν απόλυτα δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα που παρουσίαζαν οι δύο ομάδες στο παρκέ με την ΑΕΚ να είναι πολύ κακή ειδικά στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί 5-0 και με 2/2 βολές του Σάκοτα μείωσαν στους 9 (58-49 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 62-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι δυναμικά στην επίθεση με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το +10 (67-57) 8 λεπτά πριν το φινάλε και να είναι αρκετά κοντά σε μία μεγάλη έκπληξη παρότι ο αγώνας είχε πολύ δρόμο ακόμα. Στο 34ο λεπτό τα Τρίκαλα ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 70-57 και έπρεπε να «ατυοκτονήσουν» για να μην πάρουν αυτό το σπουδαίο διπλό. Οι γηπεδούχοι περίπου 4:30 λεπτά πριν το τέλος μείωσαν με 4/4 βολές του Σάκοτα στους 7 πόντους (72-65) και προσπαθούσαν να κάνουν μία μεγάλη ανατροπή. Η διαφορά μειώθηκε ακόμα πιο πολύ και το σκορ έγινε 72-68 3 λεπτά περίπου πριν την λήξη με την ΑΕΚ να είναι κοντά στην ολική ανατροπή. Με τρίποντο του Σάκοτα η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ στο 38′ με 75-74, όμως ο Χάτον με 1/2 βολές ισοφάρησε.

Το τελευταίο 1,5 λεπτό ήταν συγκλονιστικό ο ΜαΓκράθ με τρίποντο έκανε το 78-75, όμως η απάντηση ήταν άμεση από τον Μπάρλοου που ισοφάρησε σε 78-78 1:20 πριν την λήξη. Ο Ελονού με λέι απ έκανε το 80-78 στο 1 λεπτό ακριβώς, αλλά και πάλι τα Τρίκαλα απάντησαν κάνοντας το 80-80 με βολές και πάλι του Μπάρλοου. Η ΑΕΚ με κάρφωμα το Ελονού προηγήθηκε και πάλι με 82-80, ενώ το ματς καθάρισε ο Ούκιτς με τρίποντο (85-80) στα 22 δευτερόλεπτα. Τελικό σκορ 87-82 με τους γηπεδούχους να γλιτώνουν μία ήττα σοκ.

Διαιτητές της συνάντησης είναι οι κ.κ. Μπίτης, Κ. Πουρσανίδης

Οι αρχικές πεντάδες:

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς, Ελόνου, Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης

Τρίκαλα BC Aries (Γιάννης Καστρίτης): Κάφει, Μπιρούτα, Τσαγκαράκης, Μπάρλοου, Χότον

8.16 Ο Μαυροειδής με μία στις δύο βολές 40-45

7.34 Τσαγκαράκης τρίποντο 40-48 και κάρφωμα Μπιρούτα 40-50!!! Τάιμ άουτ ο Ζντοβτς

6.02 Ο Ούκιτς με βολές 42-50

5.34 Μπάρλοου απίστευτοκαλάθι  42-52

5.05 Μακγραθ 44-52 και Μπιρούτα 42-54

3.55 Πάλι Μπιρούτα και Λίποβι 44-58, τάιμ άουτ ο Ζντοβτς

3.40 Σάκοτα 46-58

2.16 Ο Ελόνου με μία στις δύο βολές 47-58, πάλι φάουλ μετά απο το ριμπάουντ Εζιούκου και ο Σάκοτα απο την γραμμή των βολών 49-58

4.43 Ο Σάκοτα με βολές 63-72

4.10 Και πάλι ο Σάκοτα στις βολές μετά απο άστοχο τρίποντο του Βαρυτιμιάδη. Μέσα πάλι οι βολές, 65-72

3.50 Φάουλ στον Κάφει δεν σφυρίζεται και στην συνέχεια της φάσης καλάθι (67-72) και φάουλ πάνω στον Ελόνου. Τάιμ άουτ ο Καστρίτης

Μέσα η βολή, 68-72

3.14 Άστοχο τρίποντο Μπιρούτα, φάουλ στην συνέχεια και η ΑΕΚ πάλι στις βολές με τον Ελόνου. Μέσα και οι δύο 70-72

2.53 Μπιρούτα 70-74

2.42 Νέο φάουλ, πάλι βολές η ΑΕΚ. Ο Σάκοτα μειώνει σε 72-74

2.06 Απίστευτο τρίποντο Σάκοτα, 75-74

1.52 Ο Χότον με μία στις δύο  βολές 75-75

Τρίποντα Μακκγραθ και Μπάρλοου 78-78, Ελόνου 80-78

1.06 Φάουλ στον Μπάρλοου και 80-80!

52.7 Ελόνου 82-80 και άστοχο τρίποντο Μπάρλοου

20.06 Ο Ούκιτς τρίποντο 85-80…