Είμαστε ακόμη ζωντανοί!!!

pegasus_LARGE_t_1301_107314744_type13145

Τα Τρίκαλα BC Aries κέρδισαν στην Λευκάδα με 72-80!

Ξόρκισαν  τον κακό δαίμονα των εκτός έδρας εμφανίσεων τα Τρίκαλα BC Aries κερδίζοντας μέσα στην Λευκάδα με 72-80 παίρνοντας βαθιά ανάσα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Η αλήθεια είναι ότι τα Τρίκαλα στα τελευταία παιχνίδια έχουν δείξει σημάδια αισθητής βελτίωσης αλλά δεν τους έβγαινε το αποτέλεσμα κάτι που συνέβη στην Λευκάδα.

Τα Τρίκαλα ήταν ανταγωνιστικά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, έβρισκαν λύσεις κυρίως απο την περιφέρεια με Τσαγαράκη και Μπιρούτα αλλά στο 3ο δεκάλεπτο πήγε να ξυπνήσει πάλι ο εφιάλτης των εκτός έδρας αγώνων. Οι γηπεδούχοι με σύμμαχο την καυτή τους έδρα και τον πρώην κυανέρυθρο Τζάστιν Ρόμπινσον καυτό πήραν διαφορά μέχρι και 11 πόντους (51-40) αλλά οι κυανέρυθροι επανέκαμψαν και μάζεψαν κάπως το σκορ για να φύγουν όμως ξανά οι γηπεδούχοι με εννιά πόντους με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο όμως ήρθε η ώρα του Λίποβι, Ο διεθνής Ουκρανός οδήγησε την ομάδα σε ένα σερί 10-0 και σημείωσε τους 17 απο τους 25 συνολικά πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο με τα Τρίκαλα εκεί που ήταν δέκα πόντους πίσω πέρασαν κάποια στιγμή δέκα πόντους μπροστά (65-75). Ο απίστευτος Ουκρανός σημείωσε τρία τρίποντα ανάμεσα στα άλλα ενώ φόρτωσε και τους ψηλούς της Λευκάδας με φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 39-38, 60-51, 72-80

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): ΣΚοτ 9(1), Μπασάμπε 11, Ντόμπλας 12, Ρόμπινσον 16(4), Τσαλδάρης 3(1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 2, Ταπούτος 16(4), Ψαθάς 1, Αμποτ 2
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 14(1), Μπιρούτα 9(1), Τσαγκαράκης 14(3), Μπάρλοου 10(1), Χάουτον 7, Λίποβι 25(4), Πουλιανίτης, Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης

ImageHandler

Το παιχνίδι

Η Λευκάδα παρότι είχε νέο πρόσωπο στο ρόστερ, τον Αμποτ άρχισε με… παλιούς το ματς, Ρόμπινσον, ΣΚοτ, Τσαλδάρη, Μπάρλοου, Μπασάμπε και Ντόμπλας.

Τα Τρίκαλα με μια συνηθισμένη πεντάδα, Καφέι, Τσαγκαράκη, Μπάρλοου, Μπιρούτα και Χόουτον. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν μέσα στο καλάθι, με τον Ντόμπλας αιχμή του δόρατος και προηγήθηκαν με 8-4 στο 3′, όμως, σταδιακά ταΤρίκαλα βελτίωσαν την άμυνά τους, είχαν επιθετικό πλουραλισμό, και στο 4’30” προσπέρασαν με 9-8.
Το σερί έφτασε μέχρι το 11-2 για τα Τρίκαλα που προσπέρασαν με 15-10 και στη λήξη ήταν μπροστά με 18-14.

Η Δόξα βρήκε τς λύσεις που έψαχνε με την είσοδο του Ταπούτου στο παρκέ, ο οποίος ήταν ασταμάτητος, πήρε την ομάδα του από… το χεράκι, την επανέφερε στο προβάδισμα, έστω και μικρό, ο Μπασάμπε έδινε ισορροπία καιμέσα στο καλάθι, τα Τρίκαλα απαντούσαν με τον Τσαγκαράκη που συνδέθηκε με το καλάθι και στο 17′ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή, 36-34.
Ενα ακόμα τρίποντο του Ταπούτου έφερε τη Δόξα στο +5, 39-34 στο 18’30” και το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους στην ελάχιστη διαφορά, 39-38.

Με “χτυπήματα” από το τρίποντο άρχισε η Δόξα το δεύτερο ημίχρονο, κυρίως με τον Ρόμπινσον αλλά και τον Τσαλδάρη να ευστοχούν και να τη φέρνουν στο +11, 51-40 στο 22΄. Τα Τρίκαλα δεν είχαν τον πλουραλισμό του πρώτου ημιχρόνου, μόνο ο Λίποβι έβρισκε λύσεις και κρατύσςε τη διαφορά πέριξ των δέκα πόντων, 57-49 στο 27′, όπως ήταν και στη λήξη του δεκαλέπτοιυ με το 60-51 να φέρνει τη Δόξα σε θέση ισχύος.

Ενα γρήγορο 5-0 των Τρικάλων έφερε συνθήκες ντέρμπι στο ματς στο 32′, με το σκορ στο 60-56 και με τον Λίποβι να μη χάνει σουτ, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το σερί τους μέχρι το 10-0, και στο 33′ βρέθηκαν με το προβάδισμα στο σκορ, 61-60.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πλέον είχαν πάρει φόρα, ο Λίποβι ήταν εκπληκτικός και με τη συνδρομή του Κάφει, στο 36′ βρέθηκαν στο +8, με το σκορ στο 64-72, σερί 4-21 από την αρχή της περιόδου και πλήρη ανατροπή στο σκηνικό. Το 65-75 στο 37′ ήρθε και πάλι δια χειρός Λίποβι και πλέον οι Θεσσαλοί δεν γινόταν να χάσουν τη μεγάλη νίκη

tapoutos_0

Το παιχνίδι όπως το μετέδωσε το trikalabc.gr:

Α΄ δεκάλεπτο

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης, Παντελίδης, Καλδίρης

Οι αρχικές πεντάδες:
Δόξα Λευκάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Σκοτ, Μπασάμπε, Ντόμπλας, Ρόμπινσο, Τσαλδάρης

Τρίκαλα BC Aries (Γιάννης Καστρίτης): Κάφει, Μπιρούτα, Τσαγκαράκης, Μπάρλοου, Χότον

5.27 Ο Δεμερτζής με προσωπική ενέργεια 26-24, τάιμ άουτ ο Καστρίτης

5.17 Απίστευτο! Τρίποντο (26-27) και φάουλ πάνω στον Τσαγκαράκη. Βάζει και την βολή, 26-28

5.03 Ο Μπασάμπε με μία στις δύο βολές, 27-28

4.42 Κάφει 27-30

4.15 Τρίποντο Ταπούτου 30-30 που βάζει και δεύτερο συνεχόμενο 33-30

3.04 Μπιρούτα 33-32

2.40 Ταπούτος 35-32 και Μπιρούτα 35-34

2.01 Ο Μπασάμπε με μία στις δύο βολές 36-34

52.8 Ο Λίποβι αστοχεί σε τρίποντο και αμέσως μετά ο Ταπούτος σταματάει έξω απο την γραμμή και με τρίποντο σημειώνει το 39-34, τάιμ άουτ ο Καστρίτης

Ταιμ άουτ ο Καστρίτης

7.17 O Σκοτ με βολές 49-40 και μετά απο λάθος της άμυντας των Τρικάλων ο Ρόμπινσον με τρίποντο 52-40

6.42 Λίποβι 52-42

(*) Βήματα στον Εζιούκου, δεν μετράει το καλάθι που πέτυχε

5.49 Χότον 52-44

4.55 Στην εκπνοή της επίθεσης ο Σκοτ τρίποντο 55-44 και ο Χότον 55-46

3.15 Ο Λίποβι, 55-48, τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος

(*) Ένταση στο γήπεδο, κάποιοι θερμόαιμοι γηπεδούχοι επιτέθηκαν στον πάγκο των Τρικάλων, παρέμβαση αστυνομίας

2.55 Ο Σκοτ 57-48

2.37 Ο Χότον μία στις δύο βολές, 57-49

1.56 Ο Μπασάμπε μία στις δύο βολές, 58-49

32.4 Ωραία άμυνα Τρικάλων και στην αντεπίθεση ο Μπάρλοου, 58-51, τάιμ άουτ Μαρκόπουλος

Ο Μπασάμπε 60-51 και ο Μπάρλοου αστοχεί σε σουτ τριών πόντων, τέλος Γ’ δεκαλέπτου

5.25 Ο Ντόμπλας με βολές 63-63

5.12 Μεγάλο παιχνίδι ο Ουκρανός Λίποβι. Καλάθι, 63-65 και φάουλ από τον Ντόμπλας που αποβάλλεται. 63-66

4.54 Ο Ταπούτος μία στις δύο  βολές 64-66 και τρίποντο ο Λίποβι, 64-69

4.01 Τρίποντο ο Κάφει, 64-72

3.47 Ο Ψαθάς μία στις δύο βολές, 65-72

3.04 Απίστευτο!!! Νέο τρίποντο απο Λίποβι, 65-75!!!

2.50 Ο Ρόμπινσον 67-75

2.15 Ο Ρόμπινσον με βολές 69-75

1.30 πριν την λήξη, 69-75 και τάιμ άουτ ο Καστρίτης

1.23 Ο Ρόμπινσον αστοχεί σε τρίποντο και κάνει φάουλ στον Κάφει. Ο Κάφει μία στις δύο βολές, 69-76

0.44 Ο Μπιρούτα 69-78

0.6 Ο Ρόμπινσον τρίποντο και ο Κάφει δίποντο, 72-80!!! Μεγάλη νίκη στην Λευκάδα!!!