Κοίταξαν στα μάτια τον Παναθηναϊκό!

172693xlarge

Παραλίγο …έπος για τα Τρίκαλα BC Aries.

Όσο κακά είναι τα Τρίκαλα μακριά απο την έδρα τους τόσο μαχητικά και εντυπωσιακά είναι εντός έδρας. Οι “κυανέρυθροι” κόντρα στον πανίσχυρο Παναθηναϊκό διεκδίκησαν μέχρι τέλος την νίκη και αν δεν έκαναν κάποια επιπόλαια λάθη στο τέλος και δεν έπαιρνε και ο ισχυρός κάποια σφυρίγματα θα μιλούσαμε σήμερα για την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του Τρικαλινού μπάσκετ.

Για να καταλάβει κανείς, η ήττα με πέντε πόντους (77-82) είναι φυσικά η μικρότερη σε διαφορά ήττα της ομάδας απο τον Παναθηναϊκό με την αμέσως μικρότερη να είναι στους 17.

Εξωπραγματικός για τα Τρίκαλα ήταν ο Μπάρλοου που σημείωσε 28 πόντους με Χότον και Μπιρούτα, Τσαγκαράκη  να κάνουν καλή εμφάνιση. Το χειροκρότημα της εξέδρας το πήρε ο Αλέξανδρος Βαρυτιμιάδης ο οποίος σημείωσε μέχρι και τρίποντο ενώ έπαιξε εκπληκτική άμυνα πάνω στον Μπουρούση!!!

Ο Γιάννης Καστρίτης πάντως στο τέλος φρόντισε να προσγειώσει τους πάντες και να ζητήσει καθαρό μυαλό εν’ όψει της συνέχειας και κυρίως ενόψει του κρίσιμου αγώνα με την Δόξα στην Λευκάδα την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων.

mike-james

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στα δυνατά στο ματς και αφού έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, έφτασε τη διαφορά στο +12 με το τρίποντο του Φελντέιν στο 8΄(9-21). Σε εκείνο το σημείο, ο προπονητής των Τρικάλων, Γιάννης Καστρίτης πήρε τάιμ-άουτ. Η απόφαση αυτή φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 16-23, χάρη στο τρίποντο του Μπάρλοου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το καλάθι του Χοτον έκανε το 19-27 στο 12΄, όμως ο Σίνγκλετον ήταν αυτός που επανέφερε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα για τους πράσινους με 4 συνεχόμενους πόντους του για το 28-42 στο 18΄. Η περίοδος έκλεισε με το τρίποντο του Τσαγκαράκη και το λει-απ του Καλάθη, ο οποίος διαμόρφωσε το 32-44.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Κάφεϊ  και Μπάρλοου έριξαν τη διαφορά στους 7′ (42-49), δείχνοντας πως θέλουν να κάνουν την αντεπίθεση για την ομάδα τους. Μάλιστα ο δεύτερος έφερε ακόμα πιο κοντά στο σκορ την ομάδα του, αφού ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 46-52. Κάπου εκεί οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, μέχρι να έρθει ο Φελντέιν και να βάλει τη μπάλα στο διχτάκι με τη βοήθεια του ταμπλό, κάνοντας το 56-63. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το εύστοχο τρίποντο του Τζέιμς που έκανε το (58-66).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, αφού τα Τρίκαλα έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό, καθώς δεν τον άφησαν να ξεφύγει με τίποτα στο σκορ. Ο Βαρυτιμιαδης έκανε το 70-71 πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Μπάρλοου απάντησε στις βοολές του Τζέιμς λίγο αργότερα για το 72-76. Το ματς έγινε ροντέο στο τέλος με τον Τσαγκαράκη να μειώνει τη διαφορά για την ομάδα του (77-80),  12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και να αναγκάζει τον Πασκουάλ να καλέσει ταιμ άουτ. Ο Τζειμς πήγε στις βολές μετά από φάουλ που του έγινε για να σταματήσει το χρονόμετρο και διαμόρφωσε το τελικό 77-82 ,αφήνοντας μια πικρή γεύση στα αξιόμαχα Τρίκαλα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-44, 58-66, 77-82

ΤΡΙΚΑΛΑ ARIES (Καστρίτης): Κάφεϊ 5 , Μπιρούτα 10 (1), Τσαγκαράκης 8 (2), Μπάρλοου 28 (5), Χότον 11, Λίποβι 5 (1), Καραθανάσης, Άτιτς, Πουλιανίτης 2, Καλλές 3, Βαρυτιμιάδης 5 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12  , Φώτσης 11 (3), Φελντέιν 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Καλάθης Ν. 7 (1), Νίκολς 3, Τζέιμς 17 (1), Καλάθης Π. 1, Παππάς 8 (1), Μπουρούσης 3.