Στο ΟΑΚΑ Περίπατος του ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την… υποχρέωση  με τον Απόλλωνα

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την… υποχρέωση απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 8ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, και πλέον στρέφει την προσοχή του στη δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα, για την Euroleague (2/12, 22:00).

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 96-59 των Αχαιών και απέκτησαν «συγκάτοικο» στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, μετά την ήττα της ΑΕΚ στο ντέρμπι των πρωτοπόρων με τον Ολυμπιακό.

Πλουραλισμός στην επίθεση (σ.σ. σκόραραν και οι 12 παίκτες), ισοφάριση του φετινού ρεκόρ παραγωγικότητας (σ.σ. 96π.), όρεξη στο κομμάτι της δημιουργίας (23ασ.) και διάρκεια στην άμυνα ήταν μερικά από τα στοιχεία που «ξεδίπλωσαν» σήμερα οι «πράσινοι» στο παρκέ του ΟΑΚΑ, λίγες ημέρες πριν τη δοκιμασία στη Βαρκελώνη και την επιστροφή του Τσάβι Πασκουάλ στην ομάδα της καρδιάς του.

Φελντέιν (17π.), Μποχωρίδης (11π.), Ρίβερς (11π.) και Νίκολς (10π.) οδήγησαν την επίθεση του Παναθηναϊκού, ενώ από τον Απόλλωνα προσπάθησε ο Διαματάκος (9π.), ο οποίος ήταν και ο μοναδικός που πλησίασε το διψήφιο αριθμό πόντων.

Ένα πεντάλεπτο ασφυκτικής άμυνας, που συνδυάστηκε με ρεσιτάλ παραγωγικότητας και δημιουργίας ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να «καθαρίσει» γρήγορα το παιχνίδι. Οι «πράσινοι» από το 11-10 που έγραψαν στο 5΄ έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-4 και έκλεισαν την περίοδο στο +10 (24-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κυπελλούχοι Ελλάδας όχι μόνο δεν κατέβασαν ταχύτητα, αλλά με επιθετικό πλουραλισμό, έλεγχο των ριμπάουντ, άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας εκτόξευσαν τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+27, 54-27 στο 19΄), παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +24 (54-30). Στον αντίποδα, οι Αχαιοί δεινοπάθησαν από την αντίπαλη άμυνα, ενώ με 4/14 εύστοχα τρίποντα μέχρι το ημίχρονο δεν είχαν βλέψεις ανατροπής…

Με συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έτρεξαν όποτε χρειάστηκε, κράτησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και χωρίς να αγχωθούν, έφτασαν άνετα στο τελικό 96-59.