Με …περίπατο ο ΟΣΦΠ το ντέρμπι

C4E87B3ECE362CD2156FD1FEEB37865AΟ Ολυμπιακός νίκησε με 88-63 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ

«Ερυθρόλευκο» χρώμα είχε το πρώτο εφετινό ντέρμπι «αιωνίων». Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στις μάχες των… αιθέρων, κυρίως στα επιθετικά ριμπάουντ (20 έναντι 7), και με σχετική άνεση έγραψε το τελικό 88-63, απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπιρτς, ενώ ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με τους Καλάθη, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλο, Γκιστ και Σίνγκλετον, με τον Γκιστ να παίζει άμυνα πάνω στον Σπανούλη και τον Παπανικολάου στον Φελντέιν. Ο Πρίντεζης ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των γηπεδούχων και με 4 σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (6-4) στο 4′.

Οι πρωταθλητές βρήκαν ρυθμό μέσω της καλής άμυνας, ο Χάκετ στον αιφνιδιασμό “έγραψε” το 11-7, αλλά ο Γκιστ απάντησε άμεσα με τρίποντο (11-10) στο 6′. Οι δύο ομάδες συνέχισαν με τρία γκαρντ (Σπανούλης, Γκριν, Χάκετ/Φελντέιν, Ρίβερς, Παππάς), ο Γκριν βρήκε στόχο στην πρώτη του προσπάθεια, το alley-oop κάρφωμα του Γιανγκ έδωσε αυτοπεποίθηση στον Αμερικανό σέντερ, με τον Σπανούλη να μετρά 5 ασίστ και τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +8 (20-12) στο 9′. Ακολούθως ο Γκριν απάντησε στο στο τρίποντο του Καλάθη, με το 23-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.Στην δεύτερη περίοδο ο Χάκετ ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Μπουρούσης με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 26-22. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Γκριν, ο οποίος πρώτα με σουτ και ακολούθως με ασίστ στο ανοιχτό γήπεδο, έδωσε ρυθμό στους Πειραιώτες, οι οποίοι προηγήθηκαν με +10 (32-22) στο 13′. Ο Μπουρούσης είχε βρει την επαφή του με το καλάθι, είχε γίνει σημείο αναφοράς μέσα στην ρακέτα και με σερί πόντους μείωσε σε 36-31 στο 16′.Ο Λοτζέσκι με τρίποντο… ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό στο σκορ, οι γηπεδούχου έτρεχαν σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Πρίντεζη στον αιφνιδιασμό έφεραν την διαφορά ξανά στο +10 (41-31) στο 18′.  Οι Πειραιώτες είχαν βρει τρομερό ρυθμό στο παιχνίδι τους, έβγαζαν άμυνες και είχαν λύσεις στην επίθεση, με το εντυπωσιακό σερί τους να φτάνει το 11-0 με τους Λοτζέσκι και Μιλουτίνοβ, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +16 (47-31) στο 19′, με τους “πράσινους” να έχουν παθητικό ρόλο στο ματς.  Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με +18, με 50-32, με τον Μάντζαρη να ευστοχεί σε buzzer-beater τρίποντο.Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει δίχως σκορ τον Σπανούλη, αλλά ο Πρίντεζης με το ποστ παιχνίδι έκανε την “ζημιά” στους πράσινους. Με νέο σουτ έφτασε τους 12 πόντους, ενώ ακολούθως ο Παπανικολάου εκτόξευσε την διαφορά στο +22 (58-36) στο 25′ με καλάθι στον αιφνιδιασμό, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να ελέγχουν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να αξιοποιεί τον Πρίντεζη στην επίθεση, ο οποίος με νέο καλάθι έφερε την διαφορά στο +23 (66-43) στο 28′, με τον Σφαιρόπουλο να χρησιμοποιεί για αρκετά λεπτά το σχήμα με Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπιρτς. Ο Παναθηναϊκός έπαιρνε επιθετικές ανάσες με τους Καλάθη και Παππά, αλλά αδυνατούσε να γυρίσει το ματς, με τους “ερυθρόλευκους” να εξακολουθούν να κυριαρχούν στο ματς, με το σκορ στο 30′ να “γράφει” 68-49 και τον τρομερό Πρίντεζη να μετρά 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Φελντέιν με τρίποντο μείωσε σε 70-54, αλλά σε εκείνο το σημείο πήρε… φωτιά ο Παπαπέτρου, ο οποίος με πέντε σερί πόντους και με τρίποντο στον αιφνιδιασμό έφερε την διαφορά ξανά στο +21 (75-54). Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να βγάζει καλές άμυνες και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό, με τον Γκριν με κάρφωμα να εκτοξεύει την διαφορά στο +24 (81-47) στο 35′.Ο Γκριν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 27 πόντων στον Ολυμπιακό (86-59) στο 37′, με τους Πειραιώτες να μην χαλαρώνουν στο ματς και να συνεχίζουν να έχουν διάθεση να αυξήσουν την διαφορά. Ο Μπιρτς έδωσε προβάδισμα 28 πόντων (88-60), με τον Ολυμπιακό να κερδίζει στον τέλος τον Παναθηναϊκό με το επιβλητικό σκορ 88-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-32, 68-49, 88-63

Ανά δεκάλεπτο: 23-17, 27-16, 18-17, 20-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 9, Σπανούλης 2 (7 ασ.), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 14 (2), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 9 (1), Λοτζέσκι 15 (3 τρίπ., 9 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 10, Φελντέιν 9 (2), Γκιστ 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης 5 (1), Ρίβερς 3, Φώτσης 3 (1), Παππάς 9 (1), Μπουρούσης 12.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Κύμη κέρδισε εύκολα τον Κόροιβο (Κύμη – Κόροιβος Αμαλιάδας 93-70)

Ρέθυμνο-Άρης 69-60
ΑΕΚ-Λαύριο 96-56
Τρίκαλα-Απόλλων Π. 65-60
ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρ. 85-73
Προμηθέας Π.-Δόξα Λευκάδας 78-70
Κύμη-Κόροιβος 93-70
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 88-63