Καστρίτης: «Μπράβο στα παιδιά, τους ανήκει η νίκη»

7

Με τα καλύτερα λόγια για τους παίκτες μίλησε ο κόουτς.

Αναλυτικά: «Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τον κόουτς Μέξα  για τα καλά του λόγια και για τα συγχαρητήρια που μας έδωσε για την σημερινή νίκη και να του ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου να δει γρήγορα τους παίκτες του όλους υγιείς στο γήπεδο, να προπονηθεί η ομάδα του Απόλλωνα όπως πρέπει και να έχουν μια γεμάτη με υγεία χρονιά, όπως άλλωστε ευχόμαστε για όλες τις ομάδες συμπεριλαμβανομένης και της δικιάς μας. Μπράβο στα παιδιά, η νίκη τους ανήκει. Σε ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι νομίζω ότι όλη η διακύμανση του σκορ και το πως πηγε το παιχνίδι διατυπώνει ξεκάθαρα αυτό που όλη τη περίοδο της προετοιμασίας υποστηρίζουν για την ομάδα μας, αφενός ότι είμαστε μια καινούργια ομάδα και θέλουμε πάρα πολύ καιρό και πολύ μεγάλη υπομονή και δουλειά ούτως ώστε να βρούμε την χημεία μας στο επιθετικό κομμάτι, και αφετέρου έχουμε δεσμευτεί ότι θα παρουσιάζουμε μια ομάδα στο παρκε που από την πρώτη στιγμή θα καταθέτει ότι έχει και δεν έχει προκειμένου να διεκδικήσει την νίκη και αυτό έχει να κάνει με το αμυντικό κομμάτι. Οπότε πιστεύω πως συνολικά έτσι κινήθηκε το σημερινό παιχνίδι, φάνηκε ότι δεν είχαμε τους αυτοματισμούς που θέλαμε στην επίθεση μας, φυσικά μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε και η άμυνα του Απόλλωνα, μας κόστισε σε συγκέντρωση και το μεταφέραμε και σαν πρόβλημα και στην άμυνα μας. Όμως αυτό που μας χαροποιεί ιδιαίτερα είναι η αντίδραση και το μεγάλο πάθος που έδειξαν τα παιδιά ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου παρόλο που σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αγωνιστήκαμε χωρίς τον Λίποβι, όλοι έδειξαν το κάτι παραπάνω ώστε να φτάσουμε στην νίκη. Η νίκη είναι πολύτιμη, ξέρουμε ότι στην Α1 η νίκη σε τέτοια παιχνίδια έστω και με μισό πόντο μετράει, πόσο μάλλον για μας που ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι μας, μπροστά στον κόσμο μας, θέλαμε αφενός να τους δώσουμε χαρά, αφετέρου να «αγοράσουμε»  χρόνο για να δουλέψουμε με μεγαλύτερη ηρεμία  ώστε να παρουσιαστούμε πιο έτοιμοι όσον το δυνατόν πιο γρήγορα. Να ευχαριστήσουμε και τον κόσμο μας για την πολύ μεγάλη στήριξη, σίγουρα έπαιξαν ένα πολύ σημαντικό ρόλο ώστε να μείνουμε στο παιχνίδι , να επιστρέψουμε, και να κερδίσουμε. Καλή συνέχεια στον κόουτς και στην ομάδα της Πάτρας».

Από την άλλη ο Κώστας Μέξας δήλωσε:  Κώστας Μέξας (Απόλλων Πάτρας Carna):  «Συγχαρητήρια στην ομάδα των Τρικάλων και στον Γιάννη για την πολύ σημαντική νίκη που πέτυχαν σήμερα. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, είμαστε ομάδες με τους ίδιους στόχους και κάθε νίκη είναι σημαντική. Εγώ θεωρώ πως μετά τα 2-3 λεπτά και μέχρι το 30 ελέγξαμε το παιχνίδι, ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι κυρίως στο αμυντικό κομμάτι , νομίζω δεν αφήσαμε τα Τρίκαλα να κάνουν κάποια από τα πράγματα που κάνουν μέσα στο γήπεδο χωρίς να είναι πάντα εύκολο, από την άλλη εμείς στην επίθεση δεν ήμασταν πάρα πολύ καλοί.  ‘Ολο αυτό το διάστημα με τις αλλαγές και τους τραυματισμούς έχουμε χάσει εντελώς το μυαλό μας στην επίθεση, και αυτό δυστυχώς και με την κακή αντιμετώπιση μας νομίζω στο 28 με 33 στην άμυνα όπου χαθήκαμε τελείως, βγήκαμε εκτός ρυθμού και δώσαμε ευκαιρίες στα Τρίκαλα να βάλουν καλάθια με τρόπους που τα παιδιά μπορούν.  Δηλαδή ο Τσαγκαράκης να σουτάρει τρίποντα μόνος του και ο Μπάρλοου να κάνει ντράιβ στο ένας εναντίον ενός. Τα Τρίκαλα πήραν το μομέντουμ, έλεγξαν το παιχνίδι, από εκεί και πέρα, εμείς χάσαμε ορισμένα μεγάλα σουτ στο τέλος που θα μπορούσαν να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού και εν κατακλείδι η νίκη των Τρικάλων στο τέλος είναι δίκαιη. Εμείς έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας, ελπίζω να μαζευτούμε να κάνουμε προπόνηση όλοι μαζί, για να μπορέσουμε να βρούμε λύσεις γιατί αλλιώς τα περιμέναμε τα πράγματα και αλλιώς μας ήρθαν μέχρι στιγμής. Δεν μιλάω για αποτελέσματα, μιλάω για το κομμάτι με τους τραυματισμούς και με τις αλλαγές καθώς έχουμε χάσει το προσανατολισμό μας. Καλή συνέχεια στην ομάδα των Τρικάλων και στον Γιάννη που του έχω μεγάλη αδυναμία και του εύχομαι τα καλύτερα, και να μακροημερεύσει όσο περισσότερο γίνεται όπως και ο προηγούμενος κόουτς στην ομάδα».