Θετικό το τεστ των Μετέωρων με τη Δήμητρα

Την τελική πρόβα πριν το πρωτάθλημα έκαναν οι ομάδες

Τα Μετέωρα νίκησαν με 3-1 τη Δήμητρα/Απόλλωνα στο γήπεδο της Διάβας.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στην κατοχή τους, με τα Μετέωρα να εκμεταλλεύονται το καλό τους διάστημα και να εξασφαλίζουν ουσιαστικά τη νίκη εκεί. Έτσι, έδειξαν ότι βρίσκονται σε υψηλό βαθμό ετοιμότητας, εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής που θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο.

Η Δήμητρα/Απόλλωνας από την πλευρά της στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, στο δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερη, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας.

Το σκορ άνοιξε στο 9΄, όταν ύστερα από κόρνερ του Κουβελά, ο Σαμούτης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκουλιώνη.

Το 2-0 έγινε στο 22′ από τον Κουβελά, που αξιοποίησε μπαλιά του Σακελλαρίδη.

Στο 30′ ο Λίτσιος πέρασε τη μπάλα στον Ντούλα, αυτός σέντραρε από πλάγια και ο Σαμούτης με απευθείας σουτ σημείωσε το 3-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος τα Μετέωρα έριξαν τον ρυθμό τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με απευθείας φάουλ του Κνέζεβιτς στο 53′.