Ο ΑΟΤ 1-0 τη Λαμία στο Νεοχώρι

14068210_667760606718251_7331969430529522396_n

Το φιλικό της Κυριακής στο γήπεδο Οιχαλίας Τα Τρίκαλα επικράτησαν τελικά με 1-0 χάρη  στο τερμα που σημείωσε ο Νίκος Κουσκουνάς στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρά το σημαντικό όνομα του αντιπάλου στις κεκρκίδες του Νεοχωρίου δεν βρέθηκαν πάνω από 200 θεατές ενώ το ματς στο πρωτο ημίχρονο έγινε υπό αφόρητη ζέστη

Οι κυανέρυθροι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης , όμως δεν έβγαλαν πολλές φάσεις στην κλειστή άυμνα της Λαμίας ενώ απειλήθηκαν μόνο  προς το φινάλε του αγώνα από δυο ευκαιρίες των αντιπάλων τους.

Τα Τρίκαλα δημιούργησαν την πρωτη τους φάση στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης απειλώντας την εστία των φιλοξενούμενων με το δυνατό σουτ του Σερτζίνιο, που απέκρουσε με τα πόδια ο Πίτκας.οι «κυανέρυθροι» απείλησαν για δεύτερη φορά στο 31ο της αναμέτρησης Αυτή τη φορά μάλιστα όλα ξεκίνησαν από κόρνερ του Μίνγκα και γύρισμα του Χασομέρη προς την εστία όπου έδωσε την ευκαιρία στον Ριζογιάννη να δοκιμάσει το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ.Καλή στιγμή για τα Τρίκαλα δημιουργήθηκε και στο  39΄ πάλι από σουτ του Ριζογιάννη και το ημίχρονο τέλειωσε με 0-0.

Στην επανάληψη οι προπονητές των δύο ομάδων προχώρησαν σε  αλλαγές, έριξαν στο τερέν πολλά νέα πρόσωπα και  στην ενδεκάδα των Τρικάλων μπήκαν οι Παπαδόπουλος, Λεάντρο, Βέρτζος, Στογιάνοβιτς, Στεφάνοβιτςμ Γιαννιτσάνης, Δουκάκης, ενώ λίγα λεπτά αργότερα πήραν χρόνο συμμετοχής και οι Γκόλιας Νικολακάκης αντικαθιστώντας τους Μίνγκα και  Ριζογιάννη.

Ο ΑΟΤ μπήκε σε θέση ισχύος  στο 62’ της αναμέτρησης όταν ο Γκόλιας γέμισε προς την περιοχή δημιουργώντας προϋποθέσεις κι εκεί μετά την ασθενή απόκρουση του Πίτκα σε προβολή του Λεάντρο, εμφανίστηκε ο Κουσκουνάς κέρδισε το…ριμπάουντ και πέτυχε το 1-0 με το οποίο τέλειωσε το παιχνίδι.Μια καλή στιγμή με ατομική είχε και στο 67’ ο Κοσκουνάς όμως η τελική προσπάθεια δεν έφερε αποτέλεσμα.  Από τους φιλοξενούμενους πάντως η πιο καλή ευκαιρία προέκυψε στο 79’ και βγήκε μάλιστα από ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπουλούλη που σημάδεψε αλλά δεν βρήκε εστία στέλνοντας την μπάλα άουτ ενώ στο 88′ ο Παπδόπουλος απέκρουσε γυριστό του Τσούκαλου κρατώντας το 1-0 μέχρι το φινάλε.

Δαιτητής του αγώνα ο κ Μανούρας Χρ., Τζαφόλιας (Αν.Αττικής), Μανούρας Ν.,

Τρίκαλα: Σιδεράκης (46΄Παπαδόπουλος), Λαμπάκης (46΄Δουκάκης (89΄Τοπτίδης), Νιάρος (46΄Στογιάνοβιτς), Παπαπαναγιώτου (46΄Βέρτζος), Σαρακατσάνος (46΄Λεάντρο), Μουμίν (79΄Γκάσιτς), Ριζογιάννης (46΄Γκόλιας), Σερτζίνιο (46΄Στεφάνοβιτς), Κουσκουνάς (66΄Ράσιτς), Μίνγκας (46΄Νικολακακης), Χασομέρης (46΄Γιαννιτσάνης)
Λαμία: Πίτκας (69΄Βορύλας), Μπλάζιτς (58΄Αντωνόπουλος), Τζόκιτς (46΄Τσούκαλος), Πίντο (46΄Ντουρμισάι), Όμο, Αναστασιάδης (79΄Μανιάς), Βαλιός (46΄Κοτσώνης), Βασιλόγιαννης (69΄Πατσαρούχας), Καραγιάννης (46΄Αυγενικού), Παπαργυρίου (46΄Πεταυράκης), Σπυρόπουλος (46΄Μπουλούλης)