Δυσκόλεψαν τις ΗΠΑ οι Αυστραλοί

4BEC74EE2BF87BC30AC9020CC60580D9

Οι ΗΠΑ δυσκολεύτηκαν αρκετά αλλά τελικά κατάφεραν

Με τον Τόνι Πάρκερ να μένει στα… ρηχά (6π.), αλλά να βάζει τη «σφραγίδα» του ευστοχώντας στο σουτ την ανατροπής στα 31” για τη λήξη, η Γαλλία πανηγύρισε τη 2η νίκη της στον Α’ όμιλο του Ολυμπιακού Τουρνουά Μπάσκετ των Ανδρών, υποχρεώνοντας τη Σερβία στην δεύτερη ήττα.

Οι «τρικολόρ» πήραν τη νίκη στο… νήμα (76-75), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της διοργάνωσης στην «CARIOCA ARENA», με τον Μπογκντάνοβιτς να προσπαθεί να διορθώσει το λάθος του στα 8΄΄ (του έκλεψε τη μπάλα ο ντε Κολό), αλλά να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης στην εκπνοή.

Νωρίτερα, ο γκαρντ της Φενερμπαχτσέ είχε δώσει το σύνθημα της αντεπίθεσης της Σερβίας στη δεύτερη περίοδο από τα 6.75 (3/3 τρίποντα), ο Τεόντοσιτς είχε πρωταγωνιστήσει σε δημιουργία και σκοράρισμα στην ανατροπή της τρίτης περιόδου, ενώ ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς, Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (16π.), κέρδισε αρκετές μάχες μάχες κοντά στο καλάθι και στον… επίλογο του αγώνα.

Ωστόσο, οι Γάλλοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους και με τον αστέρα των Σαν Αντόνιο Σπερς να ευστοχεί σε δίποντο στα 31” πέτυχαν την ανατροπή και άρπαξαν τη νίκη, εξαργυρώνοντας την υπερπροσπάθεια που είχε καταβάλει για 30 λεπτά ο ντε Κολό (22π.), αλλά και τα κομβικά λάθη του Τεόντοσιτς στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-40, 60-57, 75-76.

Ασταμάτητες οι ΗΠΑ
Οι ΗΠΑ δυσκολεύτηκαν αρκετά αλλά τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν με 98-88 της Αυστραλίας, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του Α΄ ομίλου του τουρνουά μπάσκετ ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Τα «καγκουρό» ήταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η ομάδα του Μάικ Σιζέφκσι ήταν πιο εύστοχη στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πήρε τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τις ΗΠΑ ήταν ο Καρμέλο Άντονι, που με τους 31 πόντους που πέτυχε έγινε πρώτος σκόρερ στην Ολυμπιακή ιστορία της ομάδας με 293 πόντους, ενώ από την Αυστραλία ξεχώρισε ο Πάτι Μιλς με 30 πόντους (5/11 τρ.).

Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνα των ΗΠΑ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο που δεν πέρασαν το φράγμα των 100 πόντων.

Τα δεκάλεπτα (πρώτη η Αυστραλία): 29-29, 54-49 (ημ.), 67-70, 88-98.

Βενεζουέλα-Κίνα 72-68

Μετά από ένα αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό η Βενεζουέλα νίκησε με 72-68 την Κίνα σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του Α΄ ομίλου του τουρνουά μπάσκετ ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο Ντε Τζανέιρο. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας της Λατινικής Αμερικής στο τουρνουά. Πρώτος σκόρερ για την Βενεζουέλα ήταν ο Κολμενάρες με 16 πόντους, ενώ από την Κίνα ξεχώρισε ο Γι που έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ .

Τα δεκάλεπτα (πρώτη η Βενεζουέλα): 25-13, 38-35 (ημ.), 51-50, 72-68.