Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » ΜΠΑΣΚΕΤ » BASKET ΘΕΜΑΤΑ » Οι αντίπαλοι των ΠΑΟΚ και Άρη

Οι αντίπαλοι των ΠΑΟΚ και Άρη

Πραγματοποιήθηκε   η κλήρωση για το FIBA Champions League.

O Άρης κληρώθηκε στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τις Μπάνβιτ, Φρανκφούρτη, Νίμπουρκ, Έλιος Ντομζάλε, Μονακό και δύο ακόμα ομάδες που προκύψουν από τα προκριματικά.

Ο ΠΑΟΚ θα αγωνίζεται στον 3ο όμιλο με αντιπάλους τους Βιλερμπάν, Όλντενμπουργκ, Νεπτούνας, Ρόζα, Βέντσπιλς (Λετονία), ενώ εκρεμμούν οι δύο ομάδες που θα προκριθούν από τους προκριματικούς γύρους.

Αναλυτικά οι 4 όμιλοι του FIBA Champions League:

Α” ΟΜΙΛΟΣ: Μπάνβιτ (Τουρκία), Φρανκφούρτη (Γερμανία), Άρης (Ελλάδα), Νίμπουρκ (Τσεχία), Έλιος Ντομζάλε (Σλοβενία), Μονακό (Γαλλία), Νικητής προκριματικών Νο4, Νικητής προκριματικών Νο6.

Β” ΟΜΙΛΟΣ: Καρσίγιακα (Τουρκία), Βενέτσια (Ιταλία), Άβτοντορ (Ρωσία), Μακάμπι Ρισόν (Ισραήλ), Χιμίκ (Ουκρανία),Λε Μαν (Γαλλία), Νικητής προκριματικών Νο7, Νικητής προκριματικών Νο3.

Γ” ΟΜΙΛΟΣ: Βιλερμπάν (Γαλλία), Όλντενμπουργκ (Γερμανία), ΠΑΟΚ (Ελλάδα), Νεπτούνας (Λιθουανία), Ρόζα (Πολωνία), Βέντσπιλς (Λετονία), Νικητής προκριματικών Νο5, Νικητής προκριματικών Νο2.

Δ” ΟΜΙΛΟΣ: Στρασμπούρ (Γαλλία), Αβελίνο (Ιταλία), Τενερίφη (Ισπανία), Οστάνδη (Βέλγιο), Τσιμπόνα (Κροατία), Μέγκα Λεκς (Σερβία), Νικητής προκριματικών Νο8, Νικητής προκριματικών Νο1.

Επιπλέον έγιναν γνωστά τα ζευγάρια των δυο προκριματικών γύρων όπου οκτώ ακόμα ομάδες θα κερδίσουν το «εισιτήριο» για τους ομίλους της διοργάνωσης.

Α” προκριματικός γύρο

Μπάκεν (Δανία) – Σάσαρι (Ιταλία)
Πόρτο (Πορτογαλία) – Γιουβέντους (Λιθουανία)
Μπενφίκα (Πορτογαλία) – Βαρέζε (Ιταλία)
Χρόνιχεν (Ολλανδία) – Ταρτού Ροκ (Εσθονία)
Κατάγια (Φινλανδία) – Σοτερντάλιε (Σουηδία)
Ρίλσκι (Βουλγαρία) – Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
Ιγκοκέα (Βοσνία) – Μόρναρ (Μαυροβούνιο)
Οραντέα (Ρουμανία) – Πριεβίντζα (Σλοβακία)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) – Κλουζ (Ρουμανία)

Β” προκριματικός γύρος

1. Λούντβιγκσμπουρκ (Γερμανία) – Πόρτο ή Γιουβέντους
2. Μπενφίκα ή Βαρέζε – Σολνόκι (Ουγγαρία)
3. Κατάγια ή Σοτερντάλιε – Σαρλερουά (Βέλγιο)
4. Χρόνιχεν ή Ταρτού Ροκ – Μπάκεν ή Σάσαρι
5. Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία) – ΑΕΚ Λάρνακας ή Κλουζ
6. Ρίλσκι ή Τσμόκι Μινσκ – Ναχαρίγια (Ισραήλ)
7. Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία) – Οραντέα ή Πριεβίντζα
8. Ιγκοκέα ή Μόρναρ – Μπεσίκτας (Τουρκία)

Συντάκτης

Άρθρα : 14514
web: www.sportrikala.gr - E-mail: sportrikala@sportrikala.gr

© Sportrikala.gr | Κατασκευή ιστοσελίδας Plushost.gr

Scroll to top