Εύκολη νίκη Άρη επί του ΟΦΗ

163357xlarge

Με νίκη ολοκλήρωσαν οι Παίδες του Άρη τις υποχρεώσεις τους στο 43ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.Στο παιχνίδι που έγινε το πρωί του Σαββάτου επικράτησαν του ΟΦΗμε 84-64, στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Τρικάλων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2, ενώ πολύ γρήγορα αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (14-4). Χαρακτηριστική είναι η διαφορά 18 πόντων που υπήρχε στο πρώτο δεκάλεπτο (26-8). Το ημίχρονο βρήκε τον τυπικά φιλοξενούμενο Άρη να έχει προβάδισμα 19 πόντων (44-25). Η ομάδα της Κρήτης προσπάθησε να επανακάμψει, αλλά δε τα κατάφερε κι έτσι η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το τέλος, όπου το σκορ έληξε με 84-64, υπέρ των “κιτρίνων”.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Αλτίνης και Σιδηροηλίας με 16 πόντους έκαστος και οι Τρετιάκοβ και Γουναρόπουλος με 11 ο καθένας. Από τους τυπικά γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Βλαχάκης, που σημείωσε 16 πόντους και ακολούθησαν οιΓαλανάκης με 15 και Καλλέργης και Πετροσιάν με 10 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 8-26, 17-18, 17-23, 22-17.

Διαιτητές: Τσολάκος, Καρπάνος.

ΟΦΗ (Καρλάφτης): Γαλανάκης 15 (1), Καλλέργης 10 (1), Μαματζάκης 6, Χατζάκης, Μαντουβεράκης, Χρηστάκης 5 (1), Πετροσιάν 10, Βλαχάκης 16 (5), Ψαρίδης, Καμπάκας 2.

Άρης (Τσάικος): Ιγγλέζος, Τρετιάκοβ 11 (1), Καλαϊτζίδης 3 (1), Λύσσελης 2, Κομνιανίδης 4, Χατζόπουλος 8 (2), Ζούντσας 9 (1), Αλτίνης 16 (3), Γκούθας 4, Σιδηροηλίας 16 (1), Γουναρόπουλος 11.