Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » Ροή ειδήσεων » Έπεσε η αυλαία με ρεκόρ στο Στάδιο

Έπεσε η αυλαία με ρεκόρ στο Στάδιο

20160625_180908
Το  Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων Κορασίδων έγινε στο στάδιο Τρικάλων
Με δύο νέα πανελλήνια ρεκόρ κορασίδων  έπεσε η αυλαία του πρωταθλήματος παίδων κορασίδων 2016 που διεξήχθη στο στάδιο της πόλης μας
.
Η Ζαφειρία Συνολάκη (ΟΚΑ Αρκάδι) η οποία στο ξεκίνημα της πρώτης ημέρας κατέρριψε το ρεκόρ στα 100μ εμπόδια, τώρα στο κλείσιμο του αγωνίσματος πέτυχε άλλο ένα ρεκόρ, στο έπταθλο, συγκεντρώνοντας 5.199 βαθμούς.
Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η Νίκη Ξυδώνα με 5.146β που είχε πετύχει πάλι στα Τρίκαλα στο περσινό πρωτάθλημα κορασίδων.
Η επίδοση της Συνολάκη της δίνει το «εισιτήριο» για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων.
«Όχι δεν νιώθω κούραση, είμαι τόσο χαρούμενη με αυτό που έχω πετύχει που μου ξεπερνά κάθε κούραση.
Είμαι καλά και κατάφερα να βγάλω το πλάνο που είχαμε σχεδιάσει με τον προπονητή μου κ Παναγιώτη Ασλανίδη.
Το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε για μένα με τον καλύτερο τρόπο, πέτυχα δύο νέα ρεκόρ και τώρα πλέον επόμενος στόχος το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας μου. Εκεί θα προσπαθήσω να κάνω το καλύτερο δυνατόν.
Παρόλο που έκανα ρεκόρ και στα εμπόδια δεν μπορώ ακόμη να ξεχωρίσω τα αγωνίσματα. Μου αρέσει και το έπταθλο και τα εμπόδια» μας δήλωσε η πρωταγωνίστρια του φετινού πρωταθλήματος Ζαφειρία Συνολάκη από το Ρέθυμνο.
Η  Μαρία Μαγκουλιά (Κάλυμνος 2000) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία και παράλληλα ισοφάρισε με 19,16 μ., το ρεκόρ της Σοφίας Ορφανιώτη  από το 1995.
Το μήλο κάτω από τη μηλιά λέεει η παροιμία και αυτό επιβεβεαιώθηκε από το νέο ρεκόρ που πέτυχε ο Αγγελος Ανδρέογλου στο δέκαθλο με 6.394 βαθμούς. ενώ δεύτερος ηταν ο δίδυμος αδερφός του Αντώνης οι οποίο είναι γιοί του παλιού πρωταθλητή στο δέκαθλο Ευθύμη Ανδρέογλου.
Η παγκορασίδα Σταυρούλα Κοσμίδου (Αίολος Μακεδονίας) αναδείχτηκε πρωταθλήτρια στη σφυροβολία με την πολύ καλή επίδοση 59.73 που είναι και ατομικό της ρεκόρ.
Ο Ιερόθεος Δρίτσας (ΑΟ Μεγάρων)ήταν νικητής στα 400μ εμπόδια με επίδοση 53.59 επιβεβαιώνοντας την καλή του αγωνιστική κατάσταση που διανύει ενώ έχει το εισιτήριο για τους φετινούς πανευρωπαϊκούς της κατηγορίας του.
Στο μήκος κορασίδων η νίκη κρίθηκε για ένα εκατοστό μεταξύ της Μάρκου και της Σαρλάνη. Η Χριστιάνα Μάρκου έκανε 5.80μ στη δεύτερη προσπάθεια ενώ η Αναστασία Σαρλάνη επίσης στη δεύτερη προσπάθεια πέτυχε 5.81 και πήρε τη νίκη
Ανετη επικράτηση στα 200μ από τον Στεφάν Φλριάν (ΓΣ Κηφισιάς) με 21.85 έναντι 22.25 του Θανάση Τσαναξή (Ολυμπιακή Δομή) ενώ στα 200μ κορασίδων η Κατερίνα Λαφτσή (Φίλιππος Καβάλας) επικράτησε στα 200μ κορασιδων με 25.22.
Ο Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος) συνεχίζει την εντυπωσιακήτου πορεία καιμετά την χθεσινήτου νίκη στη σφαιροβολία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στη δισκοβολία με επίδοση 56.57μ.
Χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία με άνετη επικράτηση κατέκτησε η Μαρία Μαγκουλιά (Κάλυμνος 2000) με επίδοση 16.19 επιβεβαιώνοντας το όριο για τους πανευρωπαϊκούς κορασίδων που ήδη είχε.

Οι τρεις πρώτοι και πρώτες του πρωταθλήματος είναι:

ΠΑΙΔΕΣ
Ακόντιο
1.Δημήτρης Τσίτσος (Φίλιππος Γιαννιτσών) 65.62
2.Κωστας Μυλωνάς (Αστέρας Πρέβεζας) 62.21
3.Ειρηναίος Γαλανάκης (ΑΟ Κύδων) 57.16
4Χ400μ
1.Ολυμπιακή Δομή 2004 3.27.55
2.ΣΑ Κολεγιου Αθηνών 3.28.83
3.ΓΣ Βέλος Παλ Φαλήρου 3.29.84
10θλο
1.Αγγελος-Τζανής Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας) 6.934β ΠΡΠ
2.Αντώνης Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας) 6.184β
3.Κώστας Τσούτσικας (Εσπερος Λαμίας) 5.926β
 Κοντώ
1.Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς) 5.00μ
2.Γιάννης Κυριαζής (ΓΣ Κηφισιάς) 4.50μ
3.Ανδρέας μητακίδης (ΓΣ Κηφισιάς) 4.30μ
Μήκος
1.Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (Κερκυραϊκός) 7.66 (0,6)
2.Ρόντος Εκτωρας (ΓΑΣ Σκάλας) 7.06 (0,8)
3.Ναδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) 6.84 (1,4)
3.000μ τελική κατάταξη
1.Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) 9.04.48
2.Νίκος Σάκης (ΑΕΚ) 9.05.49
3.Γκιούρλ Αουρέλ (Εσπερος 2004) 9.08.04
800μ
1.Βασίλης Κοπανάς (Σχολή Μωραΐτη) 1.52.45
2.Χαρίδημος Ξενιδάκης (Σητειακός ΑΟ) 1.52.85
3.Λάμπρος Βλαχάς (ΑΓΣ Ιωαννίνων) 1.56.50
Δισκοβολία
1.Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος) 56.57
2.Νίκος Νικολόπουλος (ΑΕ Μεσογείων) 54.87μ
3.Μιχάλης Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) 51.71β
400μ εμπόδια
1.Ιερόθεος Δρίτσας (ΑΟ Μεγάρων) 53.59
2.Απόστολος Γρηγορίου (Πήγασος Λάρισας) 55.74
3.Μιχάλης Μαϊνεμενλης (ΑΟ Αρισβαίος) 55.77
200μ τελική κατάταξη
1.Στεφάν Φλοριάν (ΓΣ Κηφισιάς) 21.85 (2,6)
2.Θανάσης Τσαναξής (Ολυμπιακή Δομή) 22.25 (2,6)
3.Παναγιώτης Μινόπουλος (ΓΣ Γλυφάδας) 22.41 (2,6)
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
4χ400μ
1.Μ Αλεξ Γιαννιτσών 4.01.75
2.ΓΣ Κηφισιάς 4.05.23
3.ΟΦΗ 4.05.84
Υψος
1.Δέσποινα Μαλταμπέ (ΑΕ Μεσογείων) 1.74
2.Κων/να Κουτσούκη (ΟΣΦΠ) 1.70
3.Αλίκη Παδιώτη (ΑΟ Σπάρτακος) 1.70
 3.000μ
1.Ευσταθία Φλώρου (Νίκη Βόλου) 10.41.92
2.Ολγα Πετρουλάκη (ΓΑΣ Ιλισός) 10.48.00
3.Ιφιγένεια Κασκανιώτη (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 10.48.53
Σφαιροβολία
1.Μαρία Μαγκουλιά (Κάλυμνος 2000) 16.19μ ΠΡΚ
2.Κατερίνα Ξεζωνάκη (ΟΦΗ) 14.80μ
3.Ματερίνα Βαν ντε Σαντέ (Ποσειδών Λουτρακίου) 14.18μ
800μ
Νικολέτα Κυνατίδου (ΣΚΑ Δράμας) 2.14.71
2.Αρτεμησία Καραδήμα (ΒεΡΓΊΝΑ) 2.16.21
3.Δέσποινα Παντέχου (Φίλιππος Καβάλας) 2.19.22
7θλο
1,Ζαφειρία Συνολάκη (ΟΚΑ Αρκάδι) 5.199β ΠΡΚ
2.Ολυμπία Τζιμογιάννη (Φίλιππος Βέροιας) 4.851β
3.Μαργαρίτα Τσουκαλά (Απόλλων Πύργου) 4.608β
Μήκος
1.Αναστασία Σαρλάνη (ΑΕ Μεσογείων) 5.81 (1,2)
2,.Χριστιάνα Μάρκου (ΓΣ Κηφισιάς) 5.80 (0,9)
3.Νικολέτα Λογδανίδου (ΓΕ Νάουσας) 5.70 (1,0)
200μ τελική κατάταξη
1.Κατερίνα Λαφτσή (Φίλιππος Καβάλας) 25.22 (1,0)
2.Νοριάχ Τζόνσον (Ελ Βενιζέλος) 25.73 (1,1)
3.Καλλιόπη Κουλλιά (Ευδαμος) 25.81 (1,0)
400μ εμπόδια
1.Ιωάννα Μπιλλή (ΑΟ Μαγνησίας) 65.53
2.Κυριακή Δημητρίου (ΑΣ Αθηνόδωρος) 65.56
3.Ιωάννα Τζαβάρα (Ερμής Σχηματαρίου) 65,78
Σφυροβολία
1.Σταυρούλα Κοσμίδου (Αίολος Μακεδονίας) 59.73
2.Ολγα Καραμανίδου (Αίολος Μακεδονίας) 55.64
3.Ελένη Ζώτου (ΓΣ Μανδρών) 52.40

Συντάκτης

Άρθρα : 14520
web: www.sportrikala.gr - E-mail: sportrikala@sportrikala.gr

© Sportrikala.gr | Κατασκευή ιστοσελίδας Plushost.gr

Scroll to top