Ο Ολυμπιακός 2-1 και πάει στο ΟΑΚΑ για τίτλο!

79E23441E109133B3992F2D10480DC31

Καθοριστικά τα τρίποντα του Σπανούλη που έδωσαν «αέρα» στους Πειραιώτες

Πέντε λεπτά καλής άμυνας στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετά για να χαρίσουν στον Ολυμπιακό τη νίκη με 77-72 επί του Παναθηναϊκού με την οποία προσπέρασε πλέον με 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ που θα συνεχιστεί την Κυριακή στο ΟΑΚΑ για τον τίτλο ή την… παράταση στην αγωνία.

Καθοριστικά τα τρίποντα του Σπανούλη που έδωσαν «αέρα» στους Πειραιώτες και παρά την απουσία του Πρίντεζη που τραυματίστηκε λίγο πριν το τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» τον τρόπο να πανηγυρίσουν τη μεγάλη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 15, ενώ για τους γηπεδούχους, ο Σπανούλης σταμάτησε στους 22 και ο Λοτζέσκι στους 16.

Δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Στρόμπερι 5 (1), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Ουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Χέινς, Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 15 (1), Παπαγιάννης 9, Ουίλιαμς 2, Χάντερ 2