ΝΒΑ ,Πέρασαν οι Καβαλίερς-Ισοφάρισαν οι Θάντερ

8B742BB80D69AC1532CC4D4DE1E89DFB

Ισοφάρισαν σε 2-2 νίκες οι Θάντερ τους Σπερς, πέρασαν οι Καβαλίερς

Θέση στους τελικούς της Ανατολής εξασφάλισαν οι Καβαλίερς. Εχοντας πρωταγωνιστή τον Κέβιν Λοβ με 27 πόντους (8/15 τρίποντα) και 13 ριμπάουντ, αλλά καθοριστικό τον Λεμπρόν Τζέιμς, με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, νίκησαν με 100-99 τους Χοκς στην Ατλάντα κι έκαναν το 4-0.

Ετσι τώρα θα περιμένουν τον αντίπαλό τους στους τελικούς της Ανατολής, που θα προκύψει από το ζευγάρι των Χιτ-Ράπτορς (1-2), έχοντας πλεονέκτημα έδρας.

Ο Κέβιν Ντουράντ σημειώνοντας 41 πόντους και ισοφαρίζοντας ρεκόρ καριέρας στα πλέι-οφ, οδήγησε την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, σε νίκη 111-97 απέναντι στους Σαν Αντόνιο Σπερς, που ήταν μπροστά για τρεις περιόδους, κάνοντας το σκορ 2-2.

Ο Ντουράντ είχε 29 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο με 10/13 σουτ και 17 στην τέταρτη περίοδο, όταν το επί μέρους σκορ ήταν 34-16 για τους γηπεδούχους. Ο Ντιόν Γουέιτερς με 17 και ο Στίβεν Άνταμς με 16 πόντους ακολούθησαν, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 14 πόντους (και 15 ασίστ) αλλά με 5/18 σουτ.

Ο Τόνι Πάρκερ είχε 22 πόντους, ο Καουάι Λέοναρντ 21 και ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 20 πόντους για τα «σπιρούνια». Τώρα η σειρά των ημιτελικών της Δύσης, που μεταφέρεται τα ξημερώματα της Τετάρτης στο Σαν Αντόνιο.