Σπουδαίο “διπλό” από τον ΑΟΤ στη Λαμία

20160423_195319_resized

Σημαντική νίκη σε δύσκολη έδρα πήραν τα Τρίκαλα και κράτησαν “ζεστές”τις ελπίδες τους για την 3η θέση

Χωρις να κάνουν κάτι σπουδαίο χωρίς μεγάλη, αλλά υποφερτη και προσεγμένη-εμφάνιση, τα Τρίκαλα πήραν αυτό που ήθελαν από το ντέρμπι με τη Λαμία.

Με το γκολ του Κουσκουνά από το 26ο του α ημιχρόνου οι κυανέρυθροι επιβλήθηκαν 0-1 της Φθιωτικής ομάδας μέσα στην έδρα της έσπασαν το αήττητό της μέσα στο ΔΑΚ και την έβγαλαν νοκ άουτ από τη μάχη της τρίτης θέσης.

To ματς, που παρεμπιπτόντως παρακολούθησαν περίπου 1000 1200 φίλαθλοι , δεν ήταν καλό, ο ΑΟΤ εκμεταλλεύτηκε την μια καλή στιγμή του α ημιχρόνου και μπήκε μπροστά Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι  ήταν πιο δραστήριοι απείλησαν και κυνήγησαν την  ισοφάριση, αλλάόποτε έγινε κίνδυνος καθάρισε ο Χιώτης με τις  επεμβάσεις του.

Πάντως «κυανέρυθροι» έπαιξαν με τη…φωτιά αλλά δεν κάηκαν . ΑΝτιθέτως μάλιστα  έφτασαν κοντά στο 0-2 στο 70′, αλλά ο Πίτκας νίκησε το Ναβάρο και έτσι έμεινε το 0-1 μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Σίγουρα αυτή είναι μια σημαντική επιτυχία για τους κυανέρυθρους που κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της τρίτης θέσης και είναι επίσης νίκη ψυχολογίας ενόψει του ντέρμπι που ακολουθεί την Μ.  Τετάρτη όταν η ομάδα θα παίξει τα…ρέστα της στην καθοριστική κόντρα με την ΑΕ Λάρισας.

Πλέον ο  ΑΟΤ έχει ως αντικειμενικό στόχο την κατάκτηση της 3ης θέσης που υπό προυποθέσεις μπορεί να οδηγήσει ακόμη και σε άνοδο, εάν μία από τις  δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας αντιμετωπίσει προβλήματα με τις αδειοδοτήσεις τους.

Κλείνουμε και με ένα στατιστικό !Η Λαμία μετρούσε αήττητο σερί μέσα στην έδρα της για 33 αγώνες πρωταθλήματος και δείτε την σύμπτωση… Είχε χάσει από τον ΑΟΤ1963   Στις 5 Ιανουαρίου το 2014 (2-4, για τη Γ’ Εθνική). Από τότε ο σύλλογος της Φθιώτιδας δεν είχε γνωρίσει ήττα … Εχασε όμως αυτό το σερί μετά  από δύο χρόνια και τρεις μήνες, πάλι από την ομάδα των Τρικάλων και βγήκε έξω από τη μάχη της 3ης θέσης

Διαιτητής: Μακρυπόδης (Αχαΐας)  Βοηθοί: Γκαβέρας, Γκοτσόπουλος (Αχαΐας)

ΛΑΜΙΑ ( Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ντάσιος, Γιαλούσης, Σιλιγαρδάκης (66′ Νεόφυτος), Μπαλού (79′ Μπουλούλης), Σιατραβάνης, Μίλιεβιτς, Καραλής (85′ Καραγιάννης), Πίντο.

ΤΡΙΚΑΛΑ ( Ψιμουλάκης): Χιώτης, Σαρακατσάνος, Νιάρος, Παπαπαναγιώτου, Ζώνας, Ριζογιάννης, Μουμίν, Σερτζίνιο, Ναβάρο (86′ Χαροντάκης), Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς (61′ Δουκάκης, 90′ Ντόικιτς).

Δείτε την  live  την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα των Τρικάλων στη Λαμία

20160423_175858_resized

Οι δυο ομάδες στην είσοδό τους και στον χαιρετισμό

Τα Τρίκαλα θέλουν νίκη και σήμερα αλλά και σε όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια για να διεκδικήσουν τις όποιες ελπίδες έχουν για το σενάριο ανόδου

Ο Σταύρος Ψιμουλάκης έχει στην διάθεση του τον Δουκάκη ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του, όχι όμως και τον Γκμπαλέ ο οποίος είχε ενοχλήσεις και έμεινε εκτός αποστολής.

Στην αποστολή του ΑΟΤ μπήκαν οι : Χιώτης, Γιδόπουλος, Ντόικιτς, Παπαπαναγιώτου, Ζώνας, Σαρακατσάνος, Νιάρος, Στουρνάρας, Ριζογιάννης, Μουμίν, Ναβάρο, Σερτζίνιο, Στεφάνοβιτς, Δουκάκης, Χαροντάκης, Βρούτσινα, Φλίγκος, Κουσκουνάς, Τοπτίδης.

Δεν ξεπερνούν τους 1000 συνολικά  οι φίλαθλοι που βρίσκονται αυτή την ώρα (πε΄ντε λεπτά πριν την έναρξη)  στις κερκίδες για την αναμέτρηση

Μερικές δεκάδες Τρικαλινοί ταξίδεψαν σήμερα στη Λαμία για να παρακολουθήσουν και να ενισχύσουν την κυανέρυθρη αποστολή

Οι ενδεκάδες του αγώνα

Λαμία (Σπανός)Πίτκας  Ζουλιώτης Τσιλιγαρδάκης Καραλής Πίντο Σιατραβάνης Γιαλούσης Ντάτσιος Μπαλού  Μίλτεβιτς Κυριακόπουλος

ΑΟ Τρίκαλα (Ψιμουλάκης)  Χιώτης Σαρακατσάνος Νιάρος  Παπαπαναγιώτου Ζώνας Ριζογιάννης Μουμίν Σερτζίνιο Ναβάρο Στεφανοβιτς Κουσκουνάς

Οι ομάδες και διαιτητές εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ  Μακρυπόδης από την Αχαία.

Αλλάζουν περιοχές οι ομάδες πριν την έναρξη

Πρώτο σφύριγμα από τον διαιτητή και έναρξη αγώνα

Ο ΑΟΤ με δυο αμυντικά χαφ τους Ζωνα Παπαπαναγιώτου ενώ στη μεσαία γραμή και μπροστά ο Ψιμουλάκης έριξε και τους Σεττζίνιο και Ναβάρο και Στεφάνοβιτς ενώ στην κορυφή της επίθεσης παίζει ο Κουσκουνάς

Στο πρωτο 5λεπτο τίποτα το αξιόλογο πέρα από μία κίτρινη κάρτα στον Παπαπαναγιώτου του ΑΟΤ

10′ Κίτρινη κάρτα στον Ζουλιώτη της Λαμίας

13′ Ενα σουτ του Μπαλού  μετά από ατομική δεν ανησύχησε τον Χιώτη η μπάλα άουτ

15′ Και τρίτη κίτρινη στο ματς , αυτή τη φορά στον Πίντο της Λαμίας

Νεύρα και αψιμαχίες Ριζογιάννη Πιντο μετά από μια κόντρα

20160423_180333-1_resized

Κλείνει το 15λεπτο της αναμέτρησης με ματς χωρίς ρυθμό και νεύρο , τα Τρίκαλα ψάχνουν διαδρόμους αλλά οι γηπεδούχοι προς το παρόν έχουν καλή αμυντική λειτουργία

Εκλεισε και το εικοσάλεπτο χωρίς καμία επικίνδυνη φάση , άνευρο το παιχνίδι

ΓΚΟΛ

Άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι

Λαμία-ΑΟΤ  0-1    στο 26’ με σκόρερ τον Κουσκουνά που εκμεταλεύτηκε σέντρα του ναβάρο , έκανε προσποίηση στον Γιαλούση και έγραψε στην πρωτη ουσιαστική ευακιρία του αγώνα

20160423_182658-1_resized

Το πανηγυρικό των παικτών μετά το γκολ του Κουσκουνά

34′ Ενα μακρινό του Ντάτσιου δεν  έφερε ανησυχία στην άμυνα των Τρικάλκων

35′ Κίτρινη στον Ζώνα

Φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του α ημιχρόνου τα Τρίκαλα δεν αεπιλήθηκαν σοβαρά , πήραν το επιθυμητό προβάδισμνα και ελέγχουν το ματς

Πλησιάζουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο και άλλη μία κίτρινη στον Ντάσιο της Λαμίας που ανέκοψε τον Στεφάνοβιτς

42 Κίτρινη στον Ντάσιος για αντικανονικό σκληρό μαρκάρισμα στον Στεφάνοβιτς

45′ Αντεπίθεση των Τρικάλων με Ναβάρο τα Τρίκαλα ζήτησαν χέρι και πέναλτι σε προσπάθεια του γιαλούση

Τέλος  α’ Ημιχρόνου

Ο ΑΟΤ προηγείται με 0-1 χάρη στο γκολ του Κουσκουνά και πάει στα αποδυτήρια με τις καλύτερες προυποθέσεις από ένα ημίχρονο που είχε μέτριο θέαμα και ελάχιστες μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού  φάσεις.

20160423_195234_resized

Εναρξη Β’ Ημιχρόνου

Χωρις αλλαγές ξεκίνησαν οι κυανέρυθροι και στο δεύτερο 45λεπτο

Μπήκαν πιο δυνατά οι γηπεδούχοι αλλά χωρίς να φτιάξουν φάση στην περιοχή του Χιώτη

51′ Πρώτη μεγάλα φάση από τους γηπεδούχους. Ο Μιλτεβιτς σε απ ευθείας φάουλ όμως ο Χιώτης έδειξε ετοιμότητα και απέκρουσε κρατώντας το 0-1

55 Κίτρινη και στον Σιλιγαρδάκη της Λαμίας

Στο θεσσαλικό ντέρμπι η ΑΕΛ φαίνεται πως καθαρίζει το τρίποντο αφού προηγείται με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας

Φτάσαμε στο 60′ ο ΑΟΤ κρατά το 0-1 , η Λαμία όμως είναι πιο κινητική στο β ημίχρονο

Στο 62′ Σουτ του Καραλή απέκρουσε πάλι ο ΧΙώτης

62′ Αλλαγή για τον ΑΟΤ  μπήκε στο γήπεδο ο Δουκάκης στη θέση του Κουσκουνά

Ο σκόρερ του 0-1 έδειχνε να έχει προβλήματα από πιθανό τραυματισμό και γι αυτό έγινε η αλλαγή

66′ Αλλαγή για Λαμία στο ματς ο Νεόφυτος αντί του Σιλιγαρδάκη

Παθητικό ποδόσφαιρο από τους παίκτες του ΑΟΤ, η Λαμία πήρε …μέτρα και γίνεται πιο απειλητική στην περιοχή του Χιώτη

69΄ Ο  Πίντο  έπιασε σουτ,  αλλά ευτυχώς αστόχησε έστειλε την μπάλα άουτ

70′ Η πρωτη μεγάλη ευκαιρία των κυανέρυθρων στο Β Ημίχρονο.  Εντυπωσιακή ατομική από τον Ναβάρο, όμως εντυπωσιακά απέκρουσε και ο Πιτκας

Ο ΑΟΤ είχε ευκαιρία να ” κλειδώσει”  τη νίκη του σ’ αυτή τη φάση

Σηκωσε τρεις για ζέσταμα ο Ψιμουλάκης, διακρίνονται Ντοικιτς Βρούτσιαν και Χαραντάκης

80′ Αλλαγή για Λαμία αντί του Μπαλού , στο τερέν ο Μπουλούλης

Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα ο ΑΟΤ κρατά το προβάδισμα,  όμως κάνει παθητικό παιχνίδι δεν κρατά μπάλα και δείχνει σημάδια κόπωσης

82′ Πανικός στην περιοχή των Τρικάλων σε σκηνικό πολιορκίας έδωσε λύση ο ναβάρο που απέκρουσε πριν γίνει φάση για γκολ

Απομένουν  επτά λεπτά για το φινάλε 0-1

85′ Αλλαγή για Λαμία στη θέση του Καραλή ο Καραγιάννης

86′ Αλλαγή για τον ΑΟΤ στο γήπεδο ο Χαροντάκης  αντί του Ναβάρο

87 Σουτ Μπουλούλη, μπλόκαρε ο Χιώτης και κράτησε πάλι το  0-1

Δυο λεπτά από τη λήξη της κανονικής διάρκεια προφανώς θα υπάρξουν καθυστερήσεις αλλά όχι σημαντικές