O ΠΑΟΚ στους τελικούς κόντρα στον Φοίνικα

Ο ΠΑΟΚ για δεύτερη και συνεχόμενη φορά προκρίθηκε στους τελικούς  πρωταθλήματος Volley League

ADB958405DFD4EE58B3A5014307C0F57

Ο ΠΑΟΚ για δεύτερη και συνεχόμενη φορά προκρίθηκε στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμπρέου Σεπέδα, τους Λι, Σμαραγδή να κυριαρχούν στο κέντρο και 8.000 οπαδούς του που κατέκλυσαν το PAOK Sports Arena, ο δικέφαλος νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ και με συνολικές νίκες 3-1 στη σειρά των ημιτελικών πέρασε στον τελικό όπου θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Και ο 4oς αγώνας ήταν συκλονιστικός, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και μεγάλες μάχες στο φιλέ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μάλιστα 1-0 σετ αλλά είχε και μικρό προβάδισμα μέχρι τα μισά και των υπολοίπων σετ αλλά δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή και λύσεις στις «κόντρα» επιθέσεις και γνώρισε την ήττα καταλαμβάνοντας την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Στους τελικούς ο ΠΑΟΚ θα έχει μειονέκτημα έδρας με οποία ομάδα και να παίξει αντίπαλος και θέλει να περάσει στην ιστορία ως η πρώτη ομάδα που κατακτά τίτλο αν και πήρε την 4η θέση στην κανονική περίοδο.

Προβάδισμα του Ολυμπιακού

O ΠΑΟΚ με όπλο το μπλοκ που του απέφερε 13 πόντους και με πολύ πάθος πήρε τη νίκη. Στο 1ο σετ το 5-3 του Ολυμπιακού με τον Σπίνου, πήρε… απάντηση από τον Λι που με πρώτο χρόνο και καλό σερβίς έκανε σερί 4-0 για το 9-5. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο σετ μέχρι το 19-16 όταν ο Κουρνέτας πήρε πόντο μετά από φάση διαρκείας.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και με σερί 3-0 προσπέρασε 21-20. Ο πρώτος χρόνος του Σπίνου και τα σερβίς του Έγκλεσκαλνς έδωσαν «πέναλτυ» στον Φιλίποφ για το 23-21. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε φιλέ αλλά στην επόμενη φάση έκανε το 24-22 και το σετ έκλεισε ο Σπίνου μετά από φάση διαρκείας για το 25-22 και το 1-0.

Το σερί 7-0 που γύρισε τον αγώνα

Το 2ο ήταν το σετ των ανατροπών με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά αποκτώντας προβάδισμα 8-3 το οποίο διατήρησε μέχρι και το 13-9 μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Σεπέδα. Ο Ολυμπιακός έχασε το σερβίς και ο Σμαραγδής πήγε στα 9μ. όπου πίεσε την υποδοχή του Ολυμπιακού, ο Φιλίποφ ταλαιπωρήθηκε και οι επιθετικοί του κάρφωναν άουτ. Ο ΠΑΟΚ με συνολικό σερί 7-0 προσπέρασε 15-13 μέσα σε πανδαιμόνιο από 7.500 φίλους του. Ο Σακόγλου πήρε τη θέση του Έγκλεσκαλνς αλλά ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε ξανά να ελέγξει το σκορ. Ο ΠΑΟΚ πάτησε καλύτερα στο σετ, δεν έκανε το μεγάλο λάθος, είχε προβάδισμα μέχρι το 24-23 και με τον Σεπέδα έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Το καθοριστικό σερί Σεπέδα

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα και τη νίκη του ΠΑΟΚ ήταν το 3ο σετ. Αν και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 6-4 και 16-13 με τα σερβίς του Σπίνου από εκεί και πέρα ο δικέφαλος ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε την ποιότητα της υποδοχής του. Μετά από επίθεση του Σεπέδα που στην επόμενη φάση έβγαλε και την άμυνα του αγωνα, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 17-16.

Ακολούθησαν σκληρές μάχες με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Με το φιλέ του Σεπέδα ο Ολυμπιακός έκανε για τελευταία φορά +2 στον αγώνα, όμως, ο Κουβανός έμελε να είναι και ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς με δύο επιθέσεις και δύο άσσους έκανε το 23-21 κρίνοντας ουσιαστικά το σετ το οποίο τελείωσε με 25-22 ύστερα από ατομικό μπλοκ του Χιμένες στον Έγκλεσκαλνς.

Η «χαριστική βολή»

Στο 4ο σετ είχαμε μία ακόμα ανατροπή στο σκορ. Το 9-8 για τον Ολυμπιακό, έγινε 11-9 με σερί 3-0 ύστερα από τον άσσο του Χιμένες και το μπλοκ του Λι. Με όπλο το μπλοκ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 15-12, ο Ολυμπιακός μείωσε στο -1 (17-16) με τον Έγκλεσκαλνς αλλά με σερί 5-0 χάρις το μπλοκ και τον εκπληκτικό Σεπέδα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 22-16 και «κλείδωσε» τη νίκη – πρόκριση.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-23, 25-22, 25-18) σε 122′

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Δεληκωστίδης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης):
Χιμένες 13 (9/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ – 23% άριστες), Κουρνέτας 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Σεπέδα 29 (23/50 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λι 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 12 (8/12 επ, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 8 (7/21 επ, 1 μπλοκ, 30% υπ – 11% άριστες) / Γκαράς (λ, 42% υπ – 21% άριστες), Ντίνας, Τερζής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα):
Σουλτανόπουλος 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 14 (11/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσουκ 8 (7/29 επ, 1 άσσος, 38% υπ – 19% άριστες), Όγκουρτσακ 15 (15/35 επ, 43% υπ – 17% άριστες), Σπίνου 14 (9/13 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ – 13% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (2/2 επ), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Στους τελικούς και ο Φοίνικας

Mε δύο ανατροπές από 1-0 και 2-1 σετ και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντόκιτς, Πάρις και τον Παπαδόπουλο στο 4ο και 5ο σετ ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-2 σετ και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος Volley League, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ με πλεονέκτημα έδρας. Ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες και οι τελικοί θα ξεκινήσουν την Τριτη 19 Απριλίου.

Η Σύρος φοράει τα γιορτινά της. Ο Φοίνικας προκρίνεται για δεύτερη φορά στην ιστορία του σε τελικούς μετά το 2012 και γίνεται η δεύτερη επαρχιακή ομάδα μετά την Ορεστιάδα (τη σεζόν 1997-98) που αποκτά πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε με τον Κώστα Χριστοφιδέλη αλλά μετά το 4ο σετ έμεινε από δυνάμεις ο τραυματίας Ζόραν Γιοβάνοβιτς κι έτσι δε μπόρεσε να ολοκληρώσει το στόχο της ισοφάρισης. Η Κηφισιά κατατάσεται στην 4η θέση της κατάταξης, πίσω από τον Ολυμπιακό.