Μείωσε ο Ολυμπιακός στην Πυλαία, προβάδισμα ο Φοίνικας

Με αντεπίθεση διαρκείας και μετά από 2,5 ωρών παιχνίδι, ο Ολυμπιακός νίκησε

2EBE2AA6089201AD7BDFDFB6C9D0A565

Με αντεπίθεση διαρκείας και μετά από 2,5 ωρών παιχνίδι, ο Ολυμπιακός υπέταξε στο κλειστό της Πυλαίας, στον 3ο ημιτελικό για τα πλέι οφ της Volleyleague, τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ. «Πλήρωσε» έτσι με το ίδιο… νόμισμα τον «Δικέφαλο», για τις δύο νίκες που πέτυχε ο τελευταίος στις δύο πρώτες αναμετρήσεις της σειράς στο κλειστό του Ρέντη, μείωσε σε 2-1 νίκες και πλέον το νέο ραντεβού των δύο ομάδων είναι για το απόγευμα της Τετάρτης, στις 18.00, στο PAOK Sports Arena, για την τέταρτη μεταξύ τους μάχη.

Καθολική η υπεροχή του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, γεγονός που μεταφράστηκε σε συνεχές προβάδισμά του στο σκορ. «Βγάζοντας» εξαιρετικές άμυνες, με δυνατό μπλοκ, εκτελεσμένα με δυσκολία σέρβις και επιθετική αποτελεσματικότητα από τους Σμαραγδή, Χιμένεθ, Σεπέδα, κατά κύριο λόγο, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 10-5, διαφορά που κινήθηκε στο ίδιο επίπεδο (12-7, 13-8) μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ ουτ, που βρήκε τους γηπεδούχους στο 16-14. Με διαδοχικούς άσσους από τον Χιμένεθ, ελάχιστα αργότερα, ο ΠΑΟΚ πήγε εκ νέου στο +5 (21-16), ο Ολυμπιακός, με μπλοκ από τους Σπίνου, Ογκουρτσακ μείωσε στους 3 πόντους (23-20), για να «μιλήσουν», στην πορεία, οι Λι, Σμαραγδής, Κουρνέτας και να διαμορφώσουν το 25-21 για τον ΠΑΟΚ.

Δυναμικότερη η παρουσία των «ερυθρόλευκων» στα πρώτα λεπτά του δεύτερου σετ. Προηγήθηκαν με 0-2, με τον ΠΑΟΚ να «απαντά» με επιμέρους σκορ 7-3, να προηγείται με 7-5 και λίγο αργότερα, με επιθετικές πρωτοβουλίες των Σμαραγδή, Λι, με 9-7. Με τον Κοκκινάκη αποτελεσματικό στο σέρβις, ο Ολυμπιακός ανέκτησε τα ηνία (10-11), με τις ομάδες, στην πορεία, να εναλλάσσονται στο σκορ (12-12, 13-15, 16-15, 17-17, 19-20, 22-21, 23-23), προσφέροντας θεαματικές φάσεις. Με λάθος του Χιμένεθ (άουτ), οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 24-24 και κατέκτησαν το σετ (24-26), με την… υπογραφή του Κοκκινάκη.

Καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ, εντούτοις, έκανε το 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 3-6, με τον Χιμένεθ να αποτελεί τον… αδύναμο κρίκο σε εκείνο το σημείο για τον «Δικέφαλο», με συνέπεια ο Γιάννης Καλμαζίδης να τον τραβήξει στον πάγκο και να βάλει στη θέση του στον Εφραιμίδη. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία στο σκορ (6-10, 10-14, 15-18, 17-20). Με τους Γιαμπλόνσκι, Λι, Σεπέδα οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκηνικό. Ισοφάρισαν, αρχικά, σε 21-21 και λίγο αργότερα, με την ευστροφία του Κουρνέτα και τη δυναμική του Λι, κατέκτησαν το σετ με 25-23.

Ιδανικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο τέταρτο σετ. Με τον Εγκλεσκαλνς συνεχώς στο σέρβις προηγήθηκε με 1-5, διαφορά που πήγε στο +6 (4-10), με αποτελεσματικό μπλοκ από τους Σουλτανόπουλο, Εγκλεσκαλνς, Φιλίποφ. Εκμεταλλευόμενος, δε, αμυντικές αδυναμίες των «ασπρόμαυρων»… ξέφυγε με 8 πόντους (12-20) και πήρε το σετ (ισοφαρίζοντας σε 2-2) με 17-25.

Ψυχραιμότεροι αποδείχτηκαν στο τάι μπρέικ οι «ερυθρόλευκοι». Μετά τις πρώτες εναλλαγές στο σκορ (2-2, 5-4, 5-5), με κινητήριο μοχλό τον Εγκλεσκαλνς, προηγήθηκαν με 5-8, διαφορά που πήγε στο +4, ελάχιστα αργότερα (6-10). Με πόντους από τους Χιμένεθ, Σμαραγδή, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο σκορ (8-10), με σερί 5-0, όμως, ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 8-15 και συνολικά το ματς με 3-2 σετ.

Τα σετ : 25-21, 24-26, 25-23, 17-25, 8-15.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Χιμένες 12, Παντακίδης, Γκαράς (λ), Ντίνας, Τερζής, Σαμπάνης 1, Κουρνέτας 1, Σεπέδα 16, Τακουρίδης 1, Λι 11, Σμαραγδής 13, Εφραιμίδης 3, Καρασαββίδης, Γιαμπλόνσκι 9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρομπέρτο Πιάτσα): Σακόγλου 4, Σουλτανόπουλος 6, Φιλίποφ 1, Έγκλεσκαλνς 11, Κοκκινάκης 10, Τσουκ 20, Ταμπουρατζής (λ), Γκούζντα (λ), Παπαδόπουλος 1, Όγκουρτσακ 3, Σπίνου 15

*Στις 19.30 έγινε η είσοδος του ΠΑΟΚ στην κεντρική σάλα το PAOK Sports Arena. Ένα δεκάλεπτο περίπου αργότερα, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να αποδοκιμάζουν έντονα, το ίδιο έκαναν και οι παίκτες του Ολυμπιακού

*Διαβουλεύσεις χρειάστηκαν να γίνουν, μισή ώρα πριν αρχίσει το παιχνίδι, όταν οι στατιστικολόγοι του Ολυμπιακού θέλησαν να καθίσουν σε θέσεις περιμετρικά του αγωνιστικού χώρου. Με ευθύνη των παρατηρητών του αγώνα, τα στελέχη των «ερυθρόλευκων» έκατσαν τελικά στον πάγκο της ομάδας τους

*Θεατές της αναμέτρησης από τα επίσημα του γηπέδου, ήταν ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Λούμπος Μίχελ. Παρόντες, επίσης, από το ποδοσφαιρικό τμήμα, ο σύμβουλος της ΠΑΕ, Αρτούρ Νταβιντιάν, η υπεύθυνη οικονομικών της εταιρείας, Μαρία Γκοντζάρεβα, όπως και οι ποδοσφαιριστές Στέφανος Αθανασιάδης, Δημήτρης Πέλκας, Γιάννης, Μυστακίδης, Δημήτρης Χατζηϊσαίας

*Στο τέλος του τρίτου με τις αρχές του τέταρτου σετ, στο PAOK Sports Arena αφίχθη και ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Ιβάν Σαββίδης

* Το ματς παρακολούθησαν και οι καλαθοσφαιριστές του ΠΑΟΚ Μιλένκο Τέπιτς, Νίκολα Μάρκοβιτς, Ουίλιαμ Χάτσερ, Κιθ Κλάντον, Νίκος Καμάρας

*Περισσότεροι από 6.000 υποστηρικτές του «Δικεφάλου» στο γήπεδο, με τις «θερμές» ιαχές των οποίων ο αγώνας είχε ιδιαίτερο… χρώμα

Φοίνικας Σύρου – Κηφισιά 3-0

Προβάδισμα 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Α1 ανδρών πήρε ο Φοίνικας Σύρου μετά τη νίκη του επί της Κηφισιάς με 3-0.

Οι νησιώτες έχουν έτσι την ευκαιρία να προκριθούν στους τελικούς της Α1 εάν καταφέρουν και κερδίσουν το επόμενο ματς που είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (13/4) επίσης στην Ερμούπολη.

O Φοίνικας έκανε μία από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις και ειδικά τα δύο πρώτα σετ τα πήρε πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν. «Στα δύο πρώτα σετ δεν υπήρχαμε στο γήπεδο», παραδέχτηκε ο τεχνικός του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης. Με την Κηφισιά δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Χριστοφιδέλης ο οποίος θα κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει την αναμέτρηση της Τετάρτης.

Από το «πειρατικό» κορυφαία εμφάνιση έκανε ο Τόμισλαβ Ντόκιτς με 68% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και συνολικά 24 πόντους, ενώ όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του πήραν άλλους 28.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε από την αρχή προβάδισμα στο 1ο σετ με 8-5. Από το 12-9 τα σερβίς και οι επιθέσεις του Ντόκιτς αλλά και ένα μπλοκ από τον Ανδρεάδη ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (16-10) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα 3-2, αλλά ο Φοίνικας με δύο λάθη από Ντόκιτς, Κόβαλτσουκ και δύο επιθέσεις από Λάππα, Ντόκιτς έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 6-3. Καλύτερος σε όλους τους τομείς ο Φοίνικας άνοιγε σταδιακά την διαφορά με 8-5, 12-8 και 17-13 που έγινε 22-13 χάρις το σερί 5-0 από το σερβίς του Ηλία.

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι δικαιολογήθηκε στο 3ο σετ με την Κηφισιά να βγάζει το καλό της πρόσωπο και να γίνεται μεγάλη κόντρα. Το 5-3 για την Κηφισιά έγινε 7-6 για τον Φοίνικα ο οποίος με μίνι σερί 3-0 (επίθεση Ανδρεάδη, μπλοκ Ντόκιτς και λάθος Παπαγγελόπουλου) ξέφυγε 16-12. Η Κηφισιά δεν ισοφάρισε ξανά αλλά μείωσε 23-22 με τον Κόβαλτσουκ και την υπέρβαση του Ντόκιτς. Ο Ανδρεάδης έκανε το 24-22, ο Κόβαλτσουκ μείωσε 24-23 και ο Λάππας τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μυλωνάκης

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσο, 39 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-15, 25-23) σε 79′

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Πάρις, Ντόκιτς 24 (19/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λάππας 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ – 29% άριστες), Ανδρεάδης 12 (9/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/6 επ, 67% υπ – 47% άριστες) / Ζήσης (λ, 69% υπ – 69% άριστες), Ηλίας, Χαραλαμπίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Μπίσετ 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 71% υπ – 58% άριστες), Ρουμελιωτάκης 10 (10/18 επ, 58% υπ – 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 17 (17/28 επ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ – 69% άριστες), Κάπελλας (λ, 50% υπ – 50% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης.